Syjamski

Syjamski

Pod względem elegancji kot syjamski nie ma sobie równych. Często określa się go mianem „księcia pośród kotów”. Elegancki chód, trójkątny pyszczek i duże spiczaste uszy nadają mu wdzięku. W jego intensywnie niebieskim spojrzeniu można się wręcz zatracić… Podczas gdy wdzięk jest jego zaletą, syjam ma też pewien słaby punkt, który ujawnia się szczególnie wówczas, gdy kot otwiera pyszczek, żeby się odezwać. W każdym razie niektórzy tak uważają. Głos syjama jest ochrypły i niemelodyjny. Jedno jest pewne – nie przypomina miauczenia żadnego innego kota, przez co nie da się nie zwrócić na nie uwagi. O ile nie jesteśmy nim oczarowani – i nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości uwagi – jego głos może nas doprowadzić do szału!

Najważniejsze informacje o kocie syjamskim
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Dorosły rozmiar kot osiąga między 9 a 12 miesiącem życia.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
To duży kot o szczupłej, smukłej i muskularnej sylwetce.

Charakter
Syjam najbardziej lubi być blisko swoich opiekunów. Uwielbia pieszczoty, szczególnie jeśli od małego jest do nich przyzwyczajany.
To bardzo żywy kot o dużej potrzebie rozładowania energii. Należy zwrócić uwagę, aby miał zapewnione różnorodne i stymulujące zajęcia.
Syjam wie jak odpocząć, żeby odzyskać wigor. Przerwy w aktywności kota, zazwyczaj dość krótkie, pozwalają mu naładować akumulatory do kolejnych zabaw i gadania – szybciej niż my sami zdążymy odsapnąć!
Jako że syjam to kot o niespożytej energii, łatwo daje się ponieść szaleństwu i harcom. Znajduje więc różne sposoby na wybrnięcie z kłopotów, w które sam się wpakował. W ten sposób uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach. To bardzo inteligentny kot, chętnie uczący się wykonywania poleceń, sztuczek, lubiący wyzwania.
Najlepiej, jeśli kotek od małego ma pozytywne doświadczenia w kontakcie z różnymi ludźmi. Dzięki temu będzie mniej płochliwy w stosunku do obcych, gdy dorośnie.
Ogólnie rzecz biorąc, syjam jest kotem, który potrzebuje dużo uwagi, zaangażowania i czułości ze strony opiekunów. Jeśli decydujemy się przyjąć kota tej rasy pod swój dach, bądźmy gotowi poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i energii.

Kot syjamski i koty
O ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane we właściwy sposób (socjalizacja z izolacją), syjam bez problemu może mieszkać pod jednym dachem z innymi kotami.

Kot syjamski i psy
Pies z syjamem często stanowią zgrany duet. Najprawdopodobniej będą się doskonale bawić, a czasem być może nawet razem spać.

Kot syjamski i dzieci
Syjam jest świetnym kompanem dla dzieci. Jego energia i aktywność bez wątpienia sprawią im wielką radość. Możemy spodziewać się długich godzin wspólnych zabaw naszych pociech i ich kociego przyjaciela!

Kot syjamski i osoby starsze
Dla kogoś cichego, kto potrzebuje spokoju, kot syjamski najprawdopodobniej nie będzie wyborem najlepszym z możliwych. Charakterystyczne miauczenie może okazać się nieprzyjemne dla ucha, a duża ruchliwość kota oraz wysokie wymagania co do codziennej porcji zabawy – sprawiać kłopot osobie starszej.

Pielęgnacja
Syjama wystarczy czesać raz w tygodniu. Nie jest to skomplikowana pielęgnacja – wystarczy przeczesać kota gęstym grzebieniem i/lub szczotką z włosia oraz przetrzeć sierść irchową szmatką. Tylko w okresie linienia konieczne może się okazać częstsze szczotkowanie.

Częste choroby
Koty syjamskie należą do ras zdrowych, choć istnieje kilka chorób, do których mają nieco większą predyspozycję
Stopniowy zanik siatkówki: jest to dziedziczna choroba, która, szybciej lub wolniej, lecz zawsze prowadzi do całkowitej ślepoty. U kotów może wystąpić pod koniec życia, kiedy zwierzę stopniowo przyzwyczai się do niepełnosprawności. Niemniej jednak zdarza się, że dosięga młode osobniki, które w wieku kilku miesięcy w pełni tracą wzrok.
Amyloidoza (skrobiawica) nerek: to również choroba dziedziczna, która wprawdzie występuje rzadko, ale w każdym przypadku prowadzi do zgonu. Choroba szybko się pogłębia, a objawy kliniczne występują przeważnie między pierwszym a piątym rokiem życia i są podobne do ciężkiej niewydolności nerek. Do dziś nie opracowano badań przesiewowych, ponieważ wciąż nie udało się wyodrębnić genów odpowiedzialnych za to schorzenie.
Niektórym osobnikom mogą doskwierać dolegliwości typowe dla kotów domowych, takie jak np. schorzenia jamy ustnej.
Rasa miała ponadto genetyczną skłonność do takich wad jak zez, załomki na ogonie oraz nieprawidłowy zgryz. Wady te zostały obecnie w dużej mierze wyeliminowane, jednak zdarzają się jeszcze osobniki nimi obarczone.

Ciekawostki dotyczące rasy
Wszystkie kocięta syjamskie rodzą się całkiem białe. Warto wiedzieć, że ubarwienie typu syjamskiego jest nie tylko wynikiem genotypu kota, ale także… temperatury. W miejscach, w których temperatura skóry kota jest niższa (pyszczek, uszy, łapy, ogon), gen odpowiedzialny za umaszczenie point determinuje gromadzenie się barwnika i ciemnienie tych partii okrywy włosowej. Natomiast powyżej pewnej temperatury skóry (36,67°C) włos się nie wybarwia. Przejściowy wpływ na kolor okrywy włosowej syjama ma także temperatura otoczenia – pod wpływem zimna oznaki point ciemnieją.

× W czym możemy pomóc ?