Syberyjski
Rasa kot syberyjski wywodzi się z Rosji. To duże zwierzęta, które potrafiły dostosować się do ciężkich warunków klimatycznych panujących na południu Syberii. Stąd też nazwa rasy. Syberyjczyk jest krągły, a jego futro w zimie staje się znacznie gęstsze. Miłośnikom dużych półdługowłosych kotów radzimy zwrócić uwagę na tę rasę!
Podstawowe informacje o kocie syberyjskim
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę
Rodzaj szaty : Długa
Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot syberyjski osiąga pełną fizyczną dojrzałość około trzeciego roku życia.
Waga
Kotka pomiędzy 4 i 6 kg
Kot pomiędzy 5 i 8 kg
Opis
Kot syberyjski jest duży i ciężki ze względu na mocne kości i rozwiniętą muskulaturę. Jego sylwetkę często żartobliwie porównuje się do beczułki. Półdługi włos okrywowy oraz podszerstek syberyjczyka są bardzo gęste, a szczególnie w zimie, kiedy można podziwiać przepiękną futrzaną grzywę wokół głowy.
Charakter
Kontakt z grubym, zimowym futrem kota, jest niezwykle przyjemny podczas głaskania.
Aby rozwijać swą znakomitą muskulaturę, kot syberyjski potrzebuje ruchu. Oczywiście biega przede wszystkim po to, żeby rozładować nadmiar rozpierającej go na co dzień energii. Spróbujcie użyć miotełki do kurzu, a zobaczycie, jak szybko syberyjczyk zgłosi się do pomocy w sprzątaniu!
Kot syberyjski ma w sobie siłę, ale też duże pokłady spokoju, dzięki czemu potrafi wyciszyć się przy boku opiekuna.
Zrobi wszystko, żeby zrozumieć, czego oczekuje od niego opiekun. Dla nagrody, w mig nauczy się podawać łapę!
Syberyjczyk to kawał kota, ale mimo to może się okazać nieufny wobec obcego, który zakłóca mu domową codzienność. W każdym razie, najbardziej ciekawskie osobniki nie odmówią sobie możliwości poznania nowego członka rodziny!
Lubi spać w odosobnieniu i z dala od domowego zgiełku, ale od czasu do czasu przyjdzie odsapnąć przy boku opiekuna.
Kot syberyjski i koty
Kot syberyjski bardzo lubi towarzystwo innych kotów. Niemniej jednak wspólnie mieszkanie pod jednym dachem uda się tylko pod warunkiem, że zwierzęta zapoznają się zgodnie ze sztuką, a dom będzie urządzony w taki sposób, że każdy z nich ma przestrzeń tylko dla siebie.
Kot syberyjski i psy
Przy pierwszym spotkaniu syberyjczyk na pewno będzie chciał się schować albo gdzieś wskoczyć, żeby z wysoka obserwować nowe zwierzę, które wkrótce przewróci mu życie do góry nogami. Mimo to, jeśli będą poznawać się stopniowo i pod okiem opiekunów, kot syberyjski z psem nauczą się żyć pod jednym dachem.
Kot syberyjski i dzieci
Ponieważ kot syberyjski jest duży, nie ma szans, że dzieci go nie zauważą. To, czy nauczą się dobrze spędzać razem czas, w dużym stopniu zależy od tego, jak dzieci będą go traktować i zachęcać do wspólnej zabawy oraz od ich znajomości języka kociego ciała. Kluczem do sukcesu jest edukacja dzieci i nadzór dorosłych.
Kot syberyjski i osoby starsze
Syberyjczyk to zrównoważony kot, który świetnie nadaje się na towarzysza spokojnej osoby. Naturalnie młode osobniki są bardziej ruchliwe, dlatego przy zakupie trzeba hodowcę poprosić o wskazanie kociaka, który najmniej dokazuje.
Pielęgnacja
Kota syberyjskiego wystarczy czesać raz na tydzień, za wyjątkiem okresu wiosennego linienia, kiedy może być konieczne codzienne szczotkowanie.
Częste choroby
Kotu syberyjskiemu mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, jak choćby choroby jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne schorzenia:
Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. W rezultacie prowadzi do niewydolności serca w postaci arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno być powtarzane każdego roku. Aby poprawić komfort życia chorego kota, można zastosować leczenie.
Niedobór kinazy pirogronianowej to choroba dziedziczna, która u chorego kota prowadzi do anemii. W zależności od tempa rozwoju choroby, kotek może żyć bardzo krótko (rok) albo stosunkowo długo (około dziesięciu lat). Przeprowadzenie przesiewowego badania DNA da odpowiedź, czy kot jest nosicielem choroby na jednym czy na obu allelach.
Ciekawostki dotyczące rasy
Kot syberyjski prawie nie uczula. Oznacza to, że jego organizm wytwarza niewiele białka FELD1, którego sekwencja aminokwasów może powodować alergie.