Święty kot birmański
Pochodzenie tej rasy jest dość niejasne, ale możliwe, że święty kot birmański wywodzi się z Francji. Jego półdługa, jedwabista szata ma tę wielką zaletę, że się nie plącze. Birmańczyk większość swojego czasu poświęca na pieszczoty z opiekunem, za którym chodzi jak cień. Jest bardzo towarzyski i ma dobry kontakt z ludźmi i zwierzętami w każdym wieku.
Najważniejsze informacje o kocie birmańskim
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Długa
Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Dorosłe wymiary osiąga z reguły w wieku około dwunastu miesięcy.
Waga
Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg
Opis
Kot birmański należy do ras średniej wielkości i o mocnej budowie ciała. Jest grubokościsty i ma okrągłą głowę zwieńczoną dużymi, szerokimi uszami. Piękne, pełne policzki podkreślają rzymski nos – z lekkim wgłębieniem, krótki i równy. Twarz birmańczyka nie jest ani szpiczasta jak u syjama, ani spłaszczona jak u kota perskiego. Ogon jest puszysty, średniej długości i proporcjonalny do reszty ciała. Szata świętego kota birmańskiego jest półdługa i jedwabista, kończyny średnie, a stopy duże. Bez względu na maść znaczeń kolorpoint, jego łapy zakończone są uroczymi białymi skarpetkami.
Charakter
To bardzo czuły i delikatny kot. Uwielbia głaskanie i pieszczoty, o czym informuje głośnym mruczeniem.
Kot birmański jest pełen życia i lubi się bawić. Z chęcią uczestniczy w zabawach z opiekunem, któremu towarzyszy na każdym kroku.
Jest spokojny i więcej czasu spędza na wylegiwaniu się w przytulnym miejscu, niż na psotach.
To raczej dociekliwy kot. Poddany regularnemu treningowi, z chęcią nauczy się kilku sztuczek.
Choć jest troszkę nieśmiały, to przez ciekawość potrafi się polubić z każdym. Wszystko zależy od tego, czy i jak był socjalizowany jako kociak.
Ta przylepa uwielbia przebywać z ludźmi oraz innymi zwierzętami i ciężko znosi samotność.
Święty kot birmański i koty
Choć większość kotów jest samotnikami, święty kot birmański lubi towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku.
Święty kot birmański i psy
Jeśli odpowiednio zapoznamy ze sobą zwierzęta, birmańczyk szybko stanie się najlepszym przyjacielem psów w domu.
Święty kot birmański i dzieci
Birmańczyk to kot do towarzystwa w całym tego słowa znaczeniu. Świetnie dogaduje się z dziećmi, o ile są nauczone, jak z szacunkiem się z nim obchodzić.
Święty kot birmański i osoby starsze
Ponieważ kocha pieszczoty i wylegiwanie na kolanach opiekuna, ten delikatny i cichy kotek może być świetnym towarzyszem dla spokojnej osoby, pod warunkiem, że może mu zapewnić codzienną dawkę zabawy, aby mógł rozładować energię.
Pielęgnacja
Poza szczotkowaniem raz w tygodniu, sierść kota birmańskiego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Przy okazji szczotkowania, zaleca się sprawdzać czystość uszu i oczu zwierzęcia.
Częste choroby
Podobnie jak wiele innych ras kotów, święty kot birmański ma predyspozycje do pewnych chorób dziedzicznych, które można wykryć za pomocą badań krwi lub wymazu z jamy ustnej:
Wielotorbielowatość nerek: stopniowe i powolne powstawanie torbieli na nerkach, które utrudniają sprawne funkcjonowanie organu.
Kardiomiopatia przerostowa: choroba serca polegająca na zgrubieniu mięśnia sercowego.
Mukopolisacharydoza typu 6: genetyczna choroba powodująca nieprawidłowości w budowie szkieletu.
Kotom birmańskim zagrażają również te same choroby, które występują u innych kotów domowych, jak na przykład schorzenia jamy ustnej.
Ciekawostki dotyczące rasy
Sierść świętego kota birmańskiego ma wyjątkową fakturę, dzięki której włosy się nie plączą. To idealny kot dla osób, które pragną puszystego i jedwabistego futra bez konieczności codziennego czesania!