Somalijski
Zasadniczo somalijczyk to długowłosy kot abisyński. Obie rasy mają wspólne wszystkie cechy, za wyjątkiem długości szaty. Pół-płowy, pół-lisi kot somalijski wyróżnia się dzikim umaszczeniem, ale również dość nieokrzesanym temperamentem!
Podstawowe informacje o kocie somalijskim
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa
Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot somalijski dość późno osiąga fizyczną dojrzałość, t.j. w wieku 18-24 miesiące.
Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg
Opis
Somalijczyk ma arystokratyczną, proporcjonalną głowę w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi konturami, okoloną delikatną futrzaną kryzą. Największe wrażenie robią oczy somalijczyków – duże i w kształcie migdałów. Pokaźnych rozmiarów uszy są zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione i zawsze czujne. Somali ma budowę typu foreign i jest kotem średniej wielkości, o umięśnionym, ale jednocześnie smukłym ciele. Na pierwszy rzut oka może się wydawać ciężki z powodu długiego futra i gęstych portek, ale tak nie jest. Ma niezwykle kocią sylwetkę i porusza się chodząc na palcach, przez co zdaje się być w gotowości do skoku. Portret tego eleganckiego i pełnego finezji kota dopełnia dumnie noszony i pełen wdzięku puchaty ogon.
Charakter
Każdy kot jest inny, ale somalijczyk przeważnie uwielbia pieszczoty. Gdy komuś zaufa, może się pod tym względem zrobić nawet namolny.
Do końca życia ma niespożytą energię do zabawy. Do szczęścia będzie potrzebował wysoko położonych miejsc do wskakiwania i dużego urozmaicenia.
Somalijczyk jest zaprzeczeniem spokoju. Uwielbia się bawić!
To bardzo ciekawski kot, który interesuje się wszystkim, co się wokół niego dzieje i z chęcią w tym uczestniczy.
Zanim nową osobę obdarzy zaufaniem, musi minąć trochę czasu. Wspólna zabawa jest najlepszym sposobem, aby wkraść się w jego łaski.
Choć jest samodzielny, czynnie uczestniczy w życiu rodzinnym.
Kot somalijski i koty
O ile mruczki zostaną sobie odpowiednio przedstawione, kot somalijski może się dogadać, a przynajmniej nauczyć tolerować obecność drugiego kota, nawet jeśli nie czuje takiej potrzeby.
Kot somalijski i psy
Kot somalijski może się bardzo zaprzyjaźnić z psem, ale pod warunkiem, że zostaną sobie odpowiednio przedstawieni. Jeśli kot czuje się niepewnie, trzeba to uszanować i udostępnić mu liczne miejsca do wskakiwania, nawet w tym samym pomieszczeniu, ale poza zasięgiem psa.
Kot somalijski i dzieci
Somalijczyk może idealnie pasować do aktywnej rodziny z dziećmi, o ile będzie czuł się swobodnie w obecności malców.
Kot somalijski i osoby starsze
Ponieważ podobnie do swojego krótkowłosego abisyńskiego kuzyna kot somalijski tryska energią, dla osoby spokojnej może się okazać zbyt uciążliwy.
Częste choroby
Ogólnie rzecz biorąc koty somalijskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą im doskwierać typowo kocie choroby. Są dość podatne na schorzenia jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego zaleca się opiekę stomatologiczną. Somalijczyki mogą też cierpieć na te same dziedziczne choroby, co ich abisyński kuzyn
Niedobór kinazy pirogronianowej, który prowadzi do anemii (można wykonać badanie przesiewowe).
Postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty (można wykonać badanie genetyczne).
Amyloidoza (skrobiawica), która prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek spowodowanej odkładaniem się amyloidu w różnych miejscach organizmu (do tej pory nie opracowano badania genetycznego, lecz dzięki ostrożności i czujności hodowców, w dużej mierze udało się ograniczyć jej występowanie).
Ciekawostki dotyczące rasy
Różne rozmieszczenie pigmentów na włosie nadaje każdej maści szaty inny stopień miękkości.