Sokoke

Sokoke

Kot sokoke, inaczej zwany afrykańskim kotem krótkowłosym, swoją nazwę zawdzięcza kenijskiemu lasowi Sokoke, z którego pochodzi. African Shorthair w środowisku naturalnym mieszka w koronach drzew i jest bardzo rzadką rasą, co stanowi kolejną egzotyczną cechę, poza dzikim wyglądem i smukłą, marmurkową sylwetką. Żwawy, szybki, mistrz wspinaczki. Do szczęścia potrzebuje drzew i dużych otwartych przestrzeni.

Podstawowe informacje o kocie sokoke
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Lubiący zabawę
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot African Shorthair pełne dorosłe rozmiary osiąga w wieku od półtora do dwóch lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Sokoke jest kotem średniej wielkości i o wydłużonej sylwetce. Natura obdarzyła go długimi, mocnymi kończynami. Tylne łapy są dłuższe od przednich, dzięki czemu ma mocniejsze odbicie. Dobrze umięśnione ciało jest zakończone spiczastym ogonem średniej długości. Głowa sokoke jest umiarkowanie klinowata, a oczy szeroko rozstawione, duże i w kształcie migdału. Uszy duże, szerokie, niekiedy zakończone pędzelkami. Głowa wydaje się niewielka w stosunku do ciała, co nadaje mu jeszcze ciekawszą urodę.

Charakter
Sokoke często żąda uwagi opiekuna i gdy ma ochotę, sam się zgłasza po pieszczoty.
To bardzo szybki i zwinny kot, przez co zabawy, których tak bardzo potrzebuje dla dobrego samopoczucia, są niezwykle intensywne.
Sokoke jest z natury bardzo energiczny i ciekawy, więc częściej wybiera aktywność, niż bezczynność.
Bystry i inteligentny kot. Zaskakuje dużą ciekawością i przenikliwością.
Choć jest samodzielny, przez wrodzoną ciekawość i inteligencję bez problemu przyzwyczaja się do kontaktu z nowymi osobami w swoim otoczeniu.
Ponieważ jest samodzielny, może spokojnie zostawać sam w domu, ale pod warunkiem, że otoczenie zapewnia mu stymulujące zajęcia.

Sokoke i koty
Krótkowłosy kot afrykański może mieszkać z innym kotem, o ile zwierzęta były ze sobą zapoznawane powoli i stopniowo.

Sokoke i psy
To aktywny i zabawowy kot, który bez problemu może mieszkać z psem pod jednym dachem, o ile za młodu przeszedł socjalizację z tym gatunkiem. Niemniej jednak trzeba mu przygotować wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie w razie potrzeby będzie mógł się schronić.

Sokoke i dzieci
Aktywny i ciekawski kot sokoke jest idealnym partnerem do zabaw z dzieckiem, o ile malec potrafi uszanować granice zwierzęcia i potrafi czytać język kociego ciała.

Sokoke i osoby starsze
Kot sokoke nie jest odpowiednim towarzyszem dla spokojnego opiekuna, ponieważ wymaga częstej fizycznej stymulacji, aby dać ujście energii.

Pielęgnacja
Ponieważ ma króciutkie futro bez podszerstka, wymaga niewielkiej pielęgnacji. W zupełności wystarczy raz w tygodniu czesać i polerować sierść rękawicą do czesania.

Częste choroby
Ponieważ rasa jest stosunkowo nowa i rzadka, na razie nie wiadomo, które choroby są dla niego typowe. Tak czy inaczej, mogą mu doskwierać te same problemy, co innym kotom domowym, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Choć wygląda na egzotycznego dzikiego kota, testy DNA przeprowadzone w ramach naukowych badań wykazały, że sokoke dzieli pewne wspólne genetyczne cechy z kotami z wyspy Lamu (u wybrzeży Kenii) oraz kenijskiego wybrzeża, które nie należą do dzikiego gatunku.
Kot sokoke jest rzadką rasą, która rozwinęła się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka.
Koty rasy sokoke nie boją się wody, a nawet lubią pływać!

× W czym możemy pomóc ?