Snowshoe

Snowshoe

Snowshoe to inspirowana epoką wiktoriańską, amerykańska rasa kotów o białych łapkach, które przywodzą na myśl rakiety śnieżne. Stąd też nazwa („snow” ang. „śnieg” i „shoe” „but”). Jest rasą dość rzadko spotykaną, ale z roku na rok zyskuje na popularności, ponieważ jej przedstawiciele są niezwykle miłymi kocimi kompanami. Gadatliwe i ujmujące mruczki, świetnie odnajdują się w życiu rodzinnym.
A gdy mają jakiś cel, potrafią go osiągnąć w białych rękawiczkach!

Najważniejsze informacje o Snowshoe
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Spokojny, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Nie są dostępne dane na temat wieku, w którym kot snowshoe osiąga pełną fizyczną dojrzałość.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg

Opis
Snowshoe jest kotem średniej wielkości, raczej wydłużonym, ale jednocześnie mocno umięśnionym. Jego głowa ma kształt zaokrąglonego klina. Kufa i uszy są średniej wielkości.
Ma krótkie i miękkie w dotyku futro o umaszczeniu typu kolorpoint, ale o dwóch bardzo określonych elementach – odwróconej literze V na pyszczku oraz czterech białych skarpetkach.
Długie nogi nadają mu elegancji na podobieństwo przodka – kota syjamskiego.

Ccharakter
Z reguły jest towarzyski, miły i lubi pieszczoty.
Codzienna zabawa z opiekunem jest najlepszym sposobem na zapewnienie kotu ruchu i zaspokojenie jego potrzeby fizycznej aktywności.
Jest jednocześnie spokojny i energiczny. Czas zabawy potrafi świetnie równoważyć z chwilami odpoczynku.
Snoeshoe jest wnikliwym badaczem otoczenia, który znajduje zmyślne rozwiązania wszelkich napotkanych przeszkód i potrafi osiągnąć założony cel. Świetnie nadaje się do tresury i chętnie się uczy siadania na rozkaz czy dawania łapy.
Z reguły wykazuje bardzo duże zainteresowanie wszystkim, co nowe. Oczywiście jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na nieufność kota w stosunku do obcych, łącznie z osobistymi doświadczeniami kota.
O ile kot jest zaspokojony pod względem niezbędnej stymulacji oraz ruchu, może przywyknąć do niemalże samotnego życia. Niemniej jednak warto pamiętać, że większość kotów tej rasy to niezwykle towarzyskie stworzenia.

Snowshoe i koty
Aby dwa koty mogły razem mieszkać, niezbędne są trzy elementy – odpowiednia socjalizacja za młodu, stopniowe zapoznawanie zwierząt oraz otoczenie wyposażone w wysoko położone miejsca do wskakiwania.

Snowshoe i psy
Snowshoe może się przyzwyczaić do życia z psem przede wszystkim dlatego, że silnie łaknie towarzystwa. Niemniej jednak zwierzęta trzeba ze sobą zapoznawać stopniowo, a kotu zapewnić otoczenie wyposażone w wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie będzie mógł się schronić przed niechcianymi kontaktami z psem.

Snowshoe i dzieci
Bardzo ważne jest, aby dzieciom dobrze i dokładnie wytłumaczyć język kociego ciała. Jeśli zależy nam, aby nasza pociecha zbudowała z mruczkiem miłą relację, malec musi szanować granice kota. Wtedy zabawom i pieszczotom nie będzie końca.

Snowshoe i osoby starsze
To oczywiste, że każdy kot ma inny charakter, co widać nawet wśród osobników tej samej rasy. Ponieważ snowshoe jest jednocześnie spokojny i aktywny, może być dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby, oczywiście pod warunkiem, że opiekun będzie w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków przez całe życie kota.

Pielęgnacja
Pielęgnacja kota snowshoe jest niezwykle prosta i ogólnie sprowadza się do czesania raz na jakiś czas.

Częste choroby
Ponieważ rasa snowshoe jest rzadko spotykana, istnieje niewiele danych na temat zdrowia. Choć uważa się, że jej przedstawiciele są kotami stosunkowo odpornymi i zdrowymi, zaleca się doroczne kontrole u weterynarza. Mogą im dolegać te same schorzenia, co wszystkim innym kotom domowym, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Gwiazda internetu ostatnich lat, słynny Grumpy Cat, najprawdopodobniej ma przodków rasy snowshoe. Kotek ten przypuszczalnie cierpi na kocią karłowatość.