Singapura – kot singapurski

Singapura - kot singapurski

Na tego niedużego kota z niewielką główką i ogromnymi okrągłymi oczami, nie da się nie zwrócić uwagi. Mały anielski pyszczek nikogo nie pozostawi obojętnym. Singapura to najmniejsza rasa kota na świecie, ale uwaga, niewielkie rozmiary nie mają żadnego wpływu na jego wielką osobowość! Połyskujące futerko przypomina sierść kota abisyńskiego. To kot o wyglądzie wiecznego kociaka, który uwodzi od pierwszego wejrzenia!

Podstawowe informacje o kocie singapurskim
Długość życia : pomiędzy 10 i 20 lat
Charakter : Lubiący zabawę
Rodzaj szaty : Krótka

Kot singapurski – wielkość
Kotka pomiędzy 33 i 41 cm
Kot pomiędzy 33 i 41 cm
Pełne rozmiary osiąga w wieku około 2 lat.

Kot singapurski – waga
Kotka pomiędzy 1 i 2 kg
Kot pomiędzy 2 i 3 kg

Opis
Singapura to najmniejsza rasa świata, ale pomimo swych niepozornych rozmiarów kot ten jest zwierzęciem o mocnej budowie ciała i dobrze rozwiniętej muskulaturze. Mimo drobnej postury i z pozoru delikatnej budowy jest silny, co dla osób oceniających go po na pierwszy rzut oka może być zaskakujące… Singapura ma prostokątny tułów z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Jego głowa jest niewielka, z dość płaskim pyszczkiem, mocną brodą. Zagłębienie poduszeczek z wibrysami uwydatnia charakterystyczny pyszczek singapurczyka.

Charakter
Ten malutki kotek uwielbia ciepło i czułość opiekuna – jest prawdziwym pieszczochem. Zwinięty w kłębek i wtulony w bok członka rodziny zaznaje zasłużonego odpoczynku!
Choć pośród kotów rasowych jest najmniejszy, to wcale nie znaczy, że jest mniej ruchliwy! Potrafi zrobić zabawkę z czegokolwiek, co wpadnie mu w łapki!
Zazwyczaj jest raczej spokojny – co nie znaczy, że cały dzień siedzi bezczynnie! Podobnie jednak jak inne koty, pomiędzy wariackimi zrywami, potrzebuje czasu na odpoczynek! To zupełnie naturalne, że po fazie aktywności fizycznej i umysłowej musi zregenerować siły.
Kotka singapurskiego może interesować i intrygować wiele spraw, a jego ciekawość nie raz doprowadzi do sytuacji, gdy będzie musiał się wykazać nie lada kreatywnością, aby wykaraskać się z kocich kłopotów, w które sam się wpakował!
Jeśli za młodu miał do czynienia z różnymi typami ludzi, jako dorosły kot powinien być raczej towarzyski i ciekawy w stosunku do nieznajomych. Oczywiście na początku może zachowywać niewielką powściągliwość, ale wobec osób, które się nim interesują i są dla niego delikatne, nieufność zniknie w ułamku sekundy.
Kot singapurski bardzo dobrze radzi sobie sam w domu, gdy jego opiekunowie są w pracy. Oczywiście po ich powrocie jest bardzo uradowany i nie opuszcza ich na krok, uczestnicząc we wszystkich rodzinnych aktywnościach! Nie zostawiajmy go samego na zbyt długo.

Singapura – kot singapurski i koty
Kot singapurski może zakolegować się z innymi singapurami lub kotami innych ras, pod warunkiem, że zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami socjalizacji z izolacją.

Singapura – kot singapurski i psy
Kot singapurski może zakolegować się z innymi singapurami lub kotami innych ras czy kotami nierasowymi – pod warunkiem, że zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób, przy użyciu metody socjalizacji z izolacją, która pozwala na uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Singapura – kot singapurski i dzieci
Dzieci, które są nauczone, jak z szacunkiem traktować kota, na pewno zaprzyjaźnią się z tą małą „pumą”. Będą spędzać długie godziny na wspólnej zabawie, ku wielkiej obopólnej radości!

Singapura – kot singapurski i osoby starsze
Będzie dobrym towarzyszem osoby starszej, która jest w stanie zaspokoić jego potrzeby w zakresie aktywności fizycznej i umysłowej.

Pielęgnacja
Sierść kota singapurskiego wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu gumową szczoteczką, która ułatwia usuwanie martwych włosów, można przecierać również futerko irchową szmatkąTen niewielki kotek gubi bardzo mało sierści. To wielka ulga dla osób, które chcą uniknąć konieczności częstego sprzątania z powodu obecności czworonoga w domu!

Choroby
Do tej pory nie odnotowano żadnej choroby, która u kota singapurskiego występowałaby częściej, niż u innych kotów domowych. Niemniej jednak u tej rasy dość często występuje niedobór kinazy pirogronianowej, więc zaleca się przeprowadzenie badania przesiewowego. Kinaza pirogronianowa jest enzymem, który na poziomie metabolicznym uczestniczy w rozkładzie cukrów w erytrocytach. Gdy kot ma niedobór kinazy, następuje obumieranie erytrocytów, co prowadzi do anemii wraz z jej wszelkimi objawami. Oprócz tego, kotom singapurskim mogą doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom domowym, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
W regionie, z którego pochodzi rasa, Ministerstwo Turystyki podniosło singapurę do rangi narodowej maskotki. Od tego czasu (co było do przewidzenia) jego eksport podlega bardzo ścisłej kontroli.
Warto też zauważyć, że według niektórych źródeł rasa może być wynikiem skrzyżowania dwóch innych znanych ras – kota abisyńskiego z burmskim. Rzeczywiście, badania DNA wykazały, że ten niewielkich rozmiarów kotek pod względem genetycznym bardzo przypomina kota burmskiego. Z drugiej strony, to właśnie z Singapuru trafiły w latach 70. do USA pierwsze niewielkich rozmiarów, oryginalnie umaszczone koty. W latach 80. przywieziono kolejnego, podobnego kota, podobnież pochodzącego z singapurskiego schroniska. Rasę uznano za naturalną, wywodzącą się od singapurskich kotów miejskich.

× W czym możemy pomóc ?