Selkirk rex

Selkirk rex

Rasa różni się od Devon rexa czy Cornish rexa charakterystycznymi kędziorkami, na dodatek selkirk ma znacznie więcej sierści niż inne reksy. Jego futro nie jest też takie samo jak u kota LaPerm, bo sierść selkirka jest gęstsza, a loczki przypominają owcze runo. Nie bez powodu we Francji nazywa się go „kotem owcą”.

Podstawowe informacje o rasie selkirk rex
Długość życia : pomiędzy 12 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 31 cm
Kot pomiędzy 30 i 32 cm
Selkirk rex osiąga dojrzałe rozmiary w wieku około roku, ale jego futro przyjmuje ostateczny wygląd dopiero rok później.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Selkirk rex to największa i najbardziej włochata rasa kotów o skręconej sierści. Ma okrągłą głowę, krótki pyszczek i duże, szeroko rozstawione, okrągłe oczy. Ma gęstą sierść, w szczególności odmiana „longhair”. Jest masywny i muskularny.

Charakter
Ten ujmujący kot o nietypowej sierści potrafi być bardzo czuły w stosunku do swoich opiekunów.
Selkirk rex jest dobrze umięśniony i chętnie się tym codziennie chwali.
Po dawce ruchu w formie samodzielnej zabawy lub biegania za piórkiem poruszanym przez opiekuna, lubi się wyciszyć.
W lot pojmuje domowe zwyczaje i potrafi się do nich dostosować. A gdy będzie chciał mieć pełną uwagę swojego opiekuna, szybko się nauczy, jak ją zdobyć.
To ciekawski kot. Selkirkowi trzeba koniecznie przygotować kryjówkę lub wysoko położone miejsce do wskakiwania, skąd będzie mógł obserwować wszystkie nowości w domu. Pomoże mu tu również w adaptacji w nowym miejscu.
Gdy jest sam w domu, potrafi się sobą zająć tak samo, jak podczas obecności opiekunów, o ile ma zapewnione stymulujące zajęcia.

Selkirk rex i koty
Pojawienie się nowego kota w domu może wprawić go w podły humor i bardzo zestresować. Dlatego trzeba poświęcić czas na odpowiednie zapoznanie zwierząt, aby pierwsze chwile spędzone razem były pozytywne.

Selkirk rex i psy
Kotu nie jest łatwo polubić drugie zwierzę mówiące w innym języku ciała. Niemniej jednak, z biegiem czasu, kot z psem mogą się polubić, pod warunkiem, że kot ma zapewnione wysoko położone miejsca do wskakiwania, a pies jest nauczony, jak obchodzić się z kotem.

Selkirk rex i dzieci
Ponieważ jest jednocześnie zabawowy i opanowany, zaakceptuje obecność dzieci, które są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy traktować czworonożnego towarzysza zabaw. Kot niekiedy potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie i nie lubi, gdy mu się przeszkadza. Zrozumienie i poszanowanie tej zasady to klucz do zbudowania pięknej relacji między kotem i ludźmi, małymi i dużymi!

Selkirk rex i osoby starsze
Niektóre osobniki są spokojniejsze, niż inne, a na starość stają się jeszcze stateczniejsze i mogą być świetnymi towarzyszami dla spokojnej osoby.

Pielęgnacja
Delikatne, codzienne szczotkowanie pozwoli usunąć martwe włosy i utrzymać loczki w ładzie. Futerko na brzuchu i pod spodem łapek warto uczesać grzebieniem. Trzeba też regularnie sprawdzać i czyścić uszy pod kątem odkładającej się woskowiny. Może być konieczne przemywanie oczu za pomocą płynu fizjologicznego, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.

Częste choroby
Selkirk reksowi mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Niemniej jednak pewne choroby o podłożu genetycznym są dla niego typowe:
Kardiomiopatia przerostowa to choroba, która polega na zgrubieniu mięśnia sercowego. Może prowadzić do niewydolności serca, o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc czy zakrzepica tętnicy. Chorobę można wykryć za pomocą badania echokardiografem, które należy co roku powtarzać. W zależności od wyniku badania, można stosować leczenie, które poprawi jakość życia zwierzęcia.
Wielotorbielowatość nerek to choroba, która powoduje powstawanie na nerkach cyst wypełnionych cieczą, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tych organów. Obserwacja i opieka weterynaryjna, a także specjalistyczna dieta, mogą spowolnić rozwój choroby i poprawić kotu jakość życia i je przedłużyć.

Ciekawostki dotyczące rasy
Stopień skręcenia loczków selkirk reksa zmienia się w zależności od pory roku, wieku oraz poziomu hormonów, dlatego dopiero po drugim roku życia jego futro osiąga dojrzały wygląd. Wąsy selkirk reksa też są kręcone.

× W czym możemy pomóc ?