Savannah

Savannah

Kot savannah jest rasą hybrydową, która pochodzi ze skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem. Ten wysportowany i pełen gracji kot ma w sobie charakterystyczny urok swoich dzikich przodków.

Najważniejsze informacje o Savannah
Długość życia : pomiędzy 13 i 20 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 43 cm
Kot pomiędzy 30 i 48 cm
Osiąga dojrzałość w wieku 3 lat.
Warto zauważyć, że im większa część genomu pochodzi od serwala, tym kot jest większy. A więc w wyniku hybrydyzacji z dzikim kotem, osobniki w pierwszym pokoleniu (F1) mogą mierzyć w kłębie ponad 45 cm!

Waga
Kotka pomiędzy 5 i 12 kg
Kot pomiędzy 5 i 12 kg
Z reguły samica jest mniejsza od samca. Niestety literatura naukowa podaje niewiele informacji na temat różnicy w masie w zależności od płci. Jak wspomniano powyżej, im genom danego osobnika jest bliższy dzikiemu serwalowi, tym zwierzę jest większe i masywniejsze.

Opis
Kot savannah przejawia cechy charakterystyczne dla obu gatunków, od których pochodzi. To wysoki kot o wydłużonej sylwetce. Ma proporcjonalnie małą głowę i duże uszy, a cętkowana szata nadaje mu dzikiego wyglądu. Jest wyjątkowy i przykuwa uwagę.

Charakter
Niektóre osobniki, szczególnie te wysportowane, od pieszczot zdecydowanie wolą zabawę.
Połączenie wigoru z wesołym usposobieniem sprawia, że większość kotów savannah uwielbia zabawę. Ponadto dzięki genom dzikich przodków są to koty wyjątkowo sprawne fizycznie. To mistrzowie skoków, wspinaczki i biegów. Świetnie nadają się do prowadzenia na smyczy. Niektóre osobniki to wyborni pływacy!
Kiedy akurat rozładuje nagromadzoną energię, staje się cichy i spokojny.
To kot bystry, przenikliwy i ciekawski, o zdumiewających zdolnościach poznawczych i wielkiej inteligencji.
Wiele czynników może mieć wpływ na lęk przed obcymi, ale kot savannah przeważnie lubi nowości i nieznajomych.
Jest samodzielny i dobrze znosi samotność, o ile jego potrzeby ruchu i stymulacji są zaspokojone.

Savannah i koty
To może być zgrany duet świetnych kumpli, o ile dziecko zostanie nauczone czytania języka kociego ciała i szanowania potrzeb zwierzęcia.

Savannah i psy
Wcale nie jest pewne, czy kot savannah dogada się z psem. Zależy to od wielu czynników, takich jak socjalizacja we wczesnym wieku czy sposób, w jaki zwierzęta są ze sobą zapoznawane. Niemniej jednak pies i kot savannah potrafią świetnie razem się bawić. W domu trzeba kotu zapewnić wysoko położone punkty obserwacyjne, gdzie będzie mógł odsapnąć, gdy zmęczy się towarzystwem psa.

Savannah i dzieci
Jakość takiej relacji zależy od stopnia socjalizacji za młodu, dlatego warto starannie wybierać hodowlę, w której kupujemy kota. Można zaobserwować, że koty savannah dobrze dogadują się z osobnikami swojej rasy. Nie zaleca się, aby hybrydy mieszkały pod jednym dachem z kotami domowymi, szczególnie, jeśli to hybryda pokolenia od F1 do F3. Pokolenia F4 i F5 są już mniej „dzikie”, ponieważ mają znaczną przewagę genów kota domowego nad genami serwala.

Savannah i osoby starsze
Ze względu na niespożyte pokłady energii, kot savannah nie jest dobrym wyborem dla spokojnych osób starszych.

Pielęgnacja
Konieczna jest regularna, choć niezajmująca wiele czasu pielęgnacja futra, a także przemywanie oczu oraz uszu. I to wszystko.

Częste choroby
Ogólnie można powiedzieć, że pod względem fizjologicznym savannah jest rasą o mocnym zdrowiu. Niemniej jednak należy co roku przeprowadzać kontrolę stanu zdrowia, aby mieć pewność, że kotu nic nie dolega. Savannah mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, które nie są hybrydami, na przykład choroby przyzębia i jamy ustnej. Oprócz tego odnotowano przypadki występowania kilku charakterystycznych chorób:
niedobór kinazy pirogronianowej, w skrócie „PKDef”. Dziedziczna choroba, której objawem jest niedokrwistość hemolityczna o różnym stopniu nasilenia. Można przeprowadzić badanie przesiewowe.
nieswoiste zapalenie jelit objawiające się biegunką, wymiotami, zmianami skórnymi w obrębie pyszczka, spadkiem masy ciała
kardiompatia przerostowa, czyli pogrubienie ściany mięśnia sercowego prowadzące z czasem do niewydolności serca i choroby zatorowej; odpowiednio dobrane leki przedłużą życie kota i poprawią jego komfort.
Uwaga – niektóre źródła podają, że koty rasy savannah mogą wykazywać nadwrażliwość na niektóre anestetyki (środki wykorzystywane do narkozy). Jest to przede wszystkim ketamina – kot może na nią zareagować wstrząsem. U kotów tych w przypadku konieczności podania narkozy należy więc zastosować środki o innym składzie.

Ciekawostki dotyczące rasy
Serwal występuje głównie w Afryce subsaharyjskiej. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) naturalna populacja tego dzikiego kota jest stabilna. Co więcej, w swoim naturalnym habitacie (sawanny i inne otwarte tereny), który jest objęty ochroną, występuje licznie. Mimo to trzeba z uwagą się przyglądać i nadal dbać o jego naturalne środowisko życia, ponieważ w niektórych rejonach geograficznych występowania, rasa znika w bardzo szybkim tempie