Safari

Safari

Koty safari są hybrydami i na świecie żyje ich tylko około siedemdziesięciu sztuk. Powstały ze skrzyżowania kota domowego z żyjącym w naturze i pochodzącym z Boliwii kotem argentyńskim (ang. Geoffrey’s Cat). To zwierzęta tajemnicze, słabo poznane i fascynujące…

Podstawowe informacje o kocie safari
Długość życia : Około 15 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Nie ma danych na temat średniej wielkości samic i samców. Wiadomo natomiast, że hybrydy w pierwszym pokoleniu (F1) są większe, niż ich rodzice. Kolejne pokolenia, krzyżowane z domowym kotem, stopniowo wracają do normalnej wielkości, zbliżonej do rozmiarów kota domowego.

Waga
Kotka pomiędzy 11 i 15 kg
Kot pomiędzy 11 i 15 kg
Do dziś opracowania naukowe podają niewiele informacji odnośnie różnic w masie ciała samic i samców.

Opis
Nie istnieje żaden oficjalny wzorzec rasy. Niemniej jednak wiadomo, że kot jest krótkowłosy o cętkowanym typie umaszczenia. Bez wątpienia wygląda egzotycznie i dziko.

Charakter
Zdarza się, że koty pochodzące z krzyżówek z kotami dzikimi, wolą swoją energię przeznaczać na aktywność fizyczną, niż na pieszczoty z opiekunem. Tymczasem szczątkowe informacje na temat kota safari wskazują, że jest on szczególnie czułym zwierzęciem.
Ten dzikus zazwyczaj lubi intensywną zabawę, która bardzo go stymuluje i stanowi dla niego świetną rozrywkę. Dlatego przede wszystkim trzeba mu zapewnić codzienną dawkę interaktywnych zabaw. To bardzo wysportowany kot. Niektóre koty safari nawet lubią pływanie i wspinaczkę!
Kiedy się wyszalaje, lubi odsapnąć w pobliżu opiekuna. Trzeba mu zapewnić wysoko położone miejsca, gdzie będzie mógł w spokoju odpocząć.
Jest bystry, przenikliwy i przejawia doskonałe zdolności uczenia się.
Lęk przez nieznajomymi u każdego kota jest inny, ale ponieważ typowy kot safari jest energiczny i ciekawy, co do zasady dobrze adaptuje się do nowości.
Bez względu na rasę, zawsze należy dopilnować, aby kot miał zapewnioną dostateczną ilość ruchu i stymulacji. Gdy przebywa w otoczeniu wzbogaconym o wysoko położone punkty obserwacyjne, zabawy i stymulację podczas jedzenia, poradzi sobie pozostawiony sam w domu.

Kot safari i koty
Możliwość takiej relacji zależy od wielu czynników, między innymi socjalizacji za młodu. Tak czy inaczej, odradza się mieszkanie pod jednym dachem kota domowego z hybrydą, szczególnie w pierwszych pokoleniach (pokolenia od F1 do F3).

Kot safari i psy
Możliwość ułożenia relacji z psami zależy od wczesnej socjalizacji kota oraz sposobu, w jaki zwierzęta były ze sobą zapoznane. Można więc przypuszczać, że pies i kot safari mogą się dogadać, niemniej jednak jest niewiele informacji na temat tego typu relacji. Kotu na pewno trzeba zapewnić wysoko położone punkty obserwacyjne, gdzie będzie mógł odpocząć od psiego towarzystwa.

Kot safari i dzieci
Istnieje niewiele danych, które pozwalają scharakteryzować relacje kota safari z dziećmi. Można przypuszczać, że kot safari i dziecko mogą być dobrymi towarzyszami zabaw pod nadzorem rodziców. Ponadto, bez względu na wiek dzieci, trzeba je konieczne nauczyć języka kociego ciała i respektowania jego granic.

Kot safari i osoby starsze
Ponieważ koty tej rasy zazwyczaj mają dużo energii, dla niektórych spokojnych osób mogą wydawać się zbyt ruchliwe.

Pielęgnacja
Na razie trudno sformułować wiarygodne zalecenia, niemniej jednak wszystkie koty domowe wymagają regularnego szczotkowania.

Częste choroby
Ponieważ rasa safari jest rzadka i mało poznana, trudno formułować stanowcze wnioski na temat jej zdrowia. W każdym razie, zaleca się przeprowadzanie corocznych badań profilaktycznych, aby zadbać o dobre samopoczucie i kondycję zwierzęcia. Oprócz tego mogą mu dolegać te same schorzenia co innym kotom niebędącym hybrydami, takie jak choroby przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Stopień podobieństwa genomu różnych gatunków kotów jest wysoki, co ułatwia hybrydyzację kota domowego z niektórymi rasami dzikimi. Większość z nich ma tę samą liczbę chromosomów, nierzadko o identycznej budowie.
Niemniej jednak kot safari jest połączeniem kota domowego z dziki kotem argentyńskim, (łac. leopardus geoffroyi). Jako pokrewne gatunki należą do tej samej rodziny felidae i z punktu widzenia genetyki są wystarczająco podobne, aby stworzyć hybrydę. Tymczasem genom kota argentyńskiego jest zbudowany z 36 chromosomów, a kot domowy ma ich 38. W związku z tym hybrydy pochodzące z tej krzyżówki, czyli kot safari, mają 37 chromosomów. Ta różnica genetyczna pomiędzy dwoma gatunkami komplikuje sprawę i powoduje, że proces krzyżowania jest żmudny i trudny.
Przy wyborze kota tej rasy ważne jest, aby mieć odpowiednią wiedzę na temat rasy oraz kontakt ze sprawdzonymi hodowcami.

× W czym możemy pomóc ?