Rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski

Ten elegancki kot o ciemnoniebieskiej, jakby przyprószonej srebrnym pyłem szacie, jest wielbicielem pieszczot. Ze względu na spokojny i cichy temperament, kot rosyjski niebieski to idealny towarzysz dla opiekuna, który poświęci mu czas i zapewni spokojny dom. Życie w dynamicznym i głośnym otoczeniu źle nie niego wpływa.

Najważniejsze informacje o kocie rosyjskim niebieskim
Długość życia : pomiędzy 13 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Zwykle osiąga dojrzałość fizyczną po ukończeniu roku.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Kot rosyjski niebieski to pełne elegancji zwierzątko o zgrabnym i umięśnionym ciele. Ma długie i szczupłe kończyny, zakończone małymi okrągłymi stópkami. Ogon, gruby u nasady, stopniowo zwęża się ku szpiczastemu końcowi. Kot ma harmonijne i proporcjonalne ciało. Ostre rysy twarzy tworzą siedem różnych płaszczyzn. Lekko uniesione ku górze kąciki ust dodają mu uroku i sprawiają, że kot zdaje się uśmiechać. Patrząc z profilu, czaszka i nos tworzą kąt rozwarty na poziomie brwi. Uszy są szerokie u nasady i wpisują się w kwadrat.

Charakter
Kot rosyjski niebieski jest niezwykle czuły. Na kolanach opiekuna mógłby się wylegiwać godzinami.
Mimo wszystko, gdy przyjdzie mu ochota, ten spokojny kot potrafi się ożywić i zabrać do zabawy. Jest bardzo dobrym myśliwym.
Niebieski kot rosyjski jest niezwykle spokojny. Długie zimowe wieczory najchętniej spędza wylegując się przed kominkiem lub w pobliżu innego źródła ciepła.
Jest bystry i bardzo szybko się uczy, ale tylko wtedy, gdy coś go bardzo zainteresuje!
To raczej nieśmiały kot, który trzyma się na dystans w stosunku do nieznajomych. Potrzebuje czasu, aby zaakceptować nowe osoby.
Jest mocno przywiązany do opiekuna i bardzo nie lubi samotności. Idealnym właścicielem dla kota tej rasy będzie spokojna osoba, która może mu poświęcić dużo czasu.

Kot rosyjski niebieski i koty
Dzięki spokojnemu temperamentowi, kot rosyjski niebieski bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych kotów. Oczywiście, aby zwierzęta mogły się polubić, najpierw trzeba je ze sobą stopniowo zapoznać.

Kot rosyjski niebieski i psy
Ten elegancki, drobny kot bardzo dobrze dogaduje się z psami. Jednak zwierzęta muszą być ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką, a kotu trzeba zapewnić miejsca, na które może wskoczyć, kiedy ma ochotę odpocząć.

Kot rosyjski niebieski i dzieci
Ze względu na spokojną i płochliwą naturę, kot rosyjski nie przepada za hałaśliwym towarzystwem maluchów, choć jego spokój czyni z niego idealnego towarzysza dla starszych dzieci.

Kot rosyjski niebieski i osoby starsze
Kot rosyjski niebieski jest idealnym kotem do towarzystwa dla spokojnej osoby. Łatwo dostosuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że ma pod dostatkiem bodźców, miejsc do wskakiwania oraz przytulnych zakamarków.

Pielęgnacja
Aby kot rosyjski niebieski zachował piękne srebrzyste futro, wystarczy go szczotkować raz w tygodniu. Należy również pamiętać o cotygodniowym sprawdzaniu czystości uszu i oczu kota.

Częste choroby
Kot rosyjski niebieski nie jest obciążony żadnymi chorobami dziedzicznymi i nie wykazuje predyspozycji do innych schorzeń. Niemniej jednak mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej.

Ciekawostki dotyczące rasy
Istnieją koty rosyjskie niebieskie długowłose. Rasa występuje pod nazwą „nebelung”, co po niemiecku oznacza „istotę z mgły”. Koty tej odmiany pojawiły się w latach osiemdziesiątych w USA. W tym przypadku również przeważa maść niebieska i preferuje się jej jaśniejsze odcienie, ale inaczej niż u krótkowłosego kuzyna, nebelungi występują tylko i wyłącznie w niebieskiej szacie.