Ragdoll
Łagodność i elegancja to dwie główne cechy, które charakteryzują tego imponującego kota o intensywnie niebieskich oczach i pogodnym wyglądzie. Posiada on wyjątkową cechę – gdy bierzemy go na ręce, całkowicie się rozluźnia i staje się „wiotki”, co leży u źródła nazwy tej rasy – „ragdoll” po angielsku oznacza szmacianą lalkę.
Najważniejsze informacje o Ragdoll
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Długa
Ragdoll – wielkość
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 33 i 38 cm
Ragdoll dorasta powoli i pełną dojrzałość osiąga dopiero między trzecim a czwartym rokiem życia.
Ragdoll – waga
Kotka pomiędzy 4 i 6 kg
Kot pomiędzy 5 i 9 kg
Opis
Ragdoll to duży, dobrze zbudowany, długi, silny kot o grubym kośćcu, wsparty na mocno umięśnionych kończynach średniej długości. Tułów zwieńczony jest długim, puszystym ogonem noszonym niczym pióropusz. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta równobocznego, nos natomiast jest prosty, jedynie z lekkim zagłębieniem u nasady (profil typu „zjeżdżalnia”), bez stopu. Kufa i podbródek są dobrze zarysowane. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone. Ragdoll ma duże, owalne oczy, lekko nachylone w kierunku zewnętrznej podstawy ucha.
Charakter
Ragdoll jest bardzo łagodny, czuły i spokojny. Uwielbia godzinami wylegiwać się na kolanach opiekuna.
Woli raczej, żeby zabawka sama do niego przyszła, niż męczyć się i za nią biegać.
Ma spokojny i łagodny temperament. Ragdoll nie jest niesfornym kotem.
Ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji i zmian.
Choć w kontakcie z człowiekiem jest bardzo przyjazny i przyjemny, mimo wszystko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności nowych osób w swoim otoczeniu.
Ceni sobie chwile samotności, ale lubi też, gdy człowiek, z którym mieszka pod jednym dachem, poświęca mu uwagę.
Ragdoll i koty
Ponieważ ragdoll jest towarzyski, spokojnie może się zakolegować z innymi kotami, o ile nie są zbyt hałaśliwe i energiczne.
Ragdoll i psy
Jeśli chcemy, żeby ragdoll mieszkał pod jednym dachem razem z psem, najlepiej go do tego przyzwyczajać od maleńkości. Ragdoll jest kotem zgodnym i czuje się dobrze zarówno w kocim, jak i psim towarzystwie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że psy o zbyt wylewnym charakterze, a także te bardzo energiczne, mogą być męczące dla ragdolla. Weźmy to pod uwagę przy wyborze psiego towarzysza dla ragdolla.
Ragdoll i dzieci
Ragdoll to kot spokojny i opanowany. Należy wybrać najbardziej ruchliwego kociaka w miocie, ponieważ będzie mu łatwiej dostosować się do dziecięcej energii. Będzie idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że będą wobec niego delikatne.
Ragdoll i osoby starsze
Ze względu na wyciszony charakter, ragdoll zwany „szmacianą lalkę”, bez problemu odnajdzie się w roli towarzysza spokojnej osoby.
Pielęgnacja
Futerko ragdolla to przede wszystkim półdługie włosy okrywowe oraz niezbyt gęsty podszerstek, który nie ma skłonności do kołtunienia się i filcowania. Dlatego też ragdollowi wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.
Częste choroby
Koty rasy ragdoll mogą chorować na kardiomiopatię przerostową lub, rzadziej, wielotorbielowatość nerek. Oba schorzenia można wykryć za pomocą badań genetycznych.
Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca, objawiająca się zadyszką, trudnościami w oddychaniu, szybkim męczeniem się.
Wielotorbielowatość nerek: choroba polegająca na obecności w nerkach licznych torbieli wypełnionych płynem, w rezultacie prowadząca do nieuleczalnej niewydolności tych organów.
Ciekawostki dotyczące rasy
Jedna z wysuwanych hipotez na temat charakterystycznego wiotczenia ragdolla podczas brania na ręce, czyli efektu „szmacianej lalki”, mówi o neotenii. Oznacza to, że u kotów tej rasy miałby nie zanikać odruch całkowitego rozluźnienia, który występuje u kociąt, gdy są przenoszone przez matkę. Reakcja ta zazwyczaj wygasa z wiekiem, ale wedle tej teorii u ragdolla pozostaje ona niezmieniona nawet po osiągnięciu dojrzałości.