Ragamuffin

Ragamuffin

Kot ragamuffin nie ma absolutnie żadnego związku z nazwą swojej rasy, która po angielsku oznacza młodą osobę, z reguły dziecko, zaniedbane i biednie ubrane. Tymczasem kot nie ma z tym nic wspólnego! To wspaniała i elegancka rasa, która zaskakuje imponującymi rozmiarami i wyrafinowanym wyglądem. Ragamuffin jest potomkiem ragdolla, po którym odziedziczył łagodność, spokój i przede wszystkim czułość…

Najważniejsze informacje o Ragamuffin
Długość życia : pomiędzy 12 i 16 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 22 i 30 cm
Kot pomiędzy 22 i 30 cm
Z reguły kotka jest mniejsza niż kocur, niemniej jednak źródła nie wskazują średniej wielkości samców i samic.
Dojrzałość osiąga w wieku około 4 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 4 i 7 kg
Kot pomiędzy 5 i 9 kg

Opis
Ragamuffin, podobnie jak jego przodek ragdoll, jest duży, umięśniony i mocny. Miłego wyglądu dodają mu spora głowa, krótki pyszczek i zaokrąglone uczy. Ma wpisane w prostokąt ciało i długi puszysty ogon. Może mieć puchaty kołnierz, co tylko dodaje mu jeszcze więcej elegancji.

Charakter
Ragamuffin słynie z czułości, towarzyskości i serdeczności.
To, czy kot lubi się bawić, zależy od osobnika, wieku i okoliczności. Niemniej jednak koty tej rasy są raczej spokojne. Jeśli będziemy ragamuffina zachęcać do codziennych zabaw, może się trochę rozruszać.
To wyjątkowo spokojny kot!
Ze względu ciekawską naturę i łatwość adaptacji, ragamuffin chętnie angażuje się w codzienne życie rodzinne, regularnie wywołując uśmiech na twarzach opiekunów.
W zależności od tego, jak za młodu był socjalizowany, ragamuffin może być niezwykle zainteresowany wszystkim, co nowe, łącznie z gośćmi w domu.
O ile ma zapewnione wszystko, co mu potrzeba, może się przyzwyczaić do zostawania na jakiś czas sam w domu.

Ragamuffin i koty
Ragamuffin bez najmniejszego problemu może mieszkać pod jednym dachem z kotem tej samej lub innej rasy. Oczywiście zwierzęta należy zapoznawać stopniowo i w ich własnym tempie. Trzeba im też zapewnić odpowiednie ilości żwirku, wysoko położonych miejsc do wskakiwania, kryjówek, jedzenia itp.

Ragamuffin i psy
Taki układ ma rację bytu, o ile dom jest wyposażony w różne wysoko położone miejsca, gdzie kot może wskoczyć, gdy chce odpocząć od psa. Ważne jest również, aby zwierzęta zapoznawać stopniowo, zwracając uwagę na potrzeby obu stron. Co więcej, sposób, w jaki kociak był socjalizowany w młodym wieku, wpływa na jego kontakt z psami w dorosłym życiu.

Ragamuffin i dzieci
Delikatny i przeważnie spokojny ragamuffin w czasie wspólnego odpoczynku jest niczym ciepły termofor. Niektóre energiczne osobniki lubią się też bawić. W każdym razie trzeba się upewnić, że dziecko potrafi czytać język kociego ciała i traktuje zwierzę z szacunkiem. W ten sposób mogą zbudować wspaniałą przyjaźń.

Ragamuffin i osoby starsze
Wszystko zależy od kota i człowieka! Ponieważ ragamuffin jest jedwabisty i delikatny, może to być bardzo dobry układ dla obu stron, o ile opiekun jest w stanie sprostać potrzebom czworonoga.

Pielęgnacja
Pomimo gęstego futra o długim włosie, wystarczy zwyczajne regularne szczotkowanie. Według właścicieli, szata ragamuffinów nie kołtuni się.

Częste choroby
Ze względu na to, że ragamuffin jest dość rzadko spotykaną rasą, nie ma oficjalnych danych na temat jej zdrowia. W każdym razie zaleca się rokroczne wizyty kontrolne u weterynarza, aby mieć pewność, że kot jest w dobrej formie i nie choruje. Poza tym ragamuffinom mogą doskwierać te same choroby, co wszystkim innym nierasowym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Wiele osób uważa, że sierść ragamuffina w dotyku przypomina futerko królika!