Pixie-bob

Pixie-bob

Istnieje legenda na temat pochodzenia kotów rasy pixie-bob. Wieść niesie, że samce rysiów rudych spółkowały z żyjącymi na farmach domowymi kotkami… Miało to dać początek nowej rasie. Pomimo bezsprzecznego podobieństwa do rysia rudego, genetyczne badania nie wykazały żadnego markera wskazującego na pokrewieństwo tych dwóch kotów. Bez wątpienia natomiast pixie-bob jest uroczy i ma niespotykaną prezencję. Masywne ciało, uszy zwieńczone pędzelkami, krótki ogon (przeciętnie długości około 5 cm), a niekiedy również dodatkowe palce (to jedyna rasa, u której dopuszczalna jest polidaktylia) sprawiają, że jest on wyjątkowym i wyróżniającym się kotem.

Najważniejsze informacje o Pixie-bob
Długość życia : pomiędzy 12 i 20 lat
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 33 i 38 cm
Pełną dojrzałość fizyczną osiąga dopiero w wieku od 2 do 3 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 5 i 7 kg

Opis
Pixie-bob to mocny i masywny kot o dzikim wyglądzie. Choć z wyglądu przypomina rysia, ma bardzo łagodny charakter typowego domowego kota.

Charakter
Kot tej rasy na pewno będzie miał swoje fazy czułości i jasno zakomunikuje, kiedy ma ochotę na pieszczoty. Dotyk jego wełnistej sierści pod palcami z całą pewnością będzie niezwykle przyjemny.
Trzeba pamiętać, że pixie-bob potrzebuje codziennej porcji wspólnych zabaw, a także samodzielnej aktywności fizycznej – np. na zamontowanych na ścianie półkach czy kocim drzewie.
Koty tej rasy słyną z zamiłowania do życia rodzinnego. Niemniej jednak – jak to zazwyczaj bywa – mogą pojawić się wyjątki od tej reguły. Samemu trzeba się przekonać, czy nasz pixie-bob jest spokojnym domatorem.
Bez wątpienia potrafi wprawić w ruch swoje szare komórki, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. Nie wolno go nie doceniać, bo potrafi nieźle zaskoczyć!
Powszechnie uważany za stosunkowo towarzyskiego kota. Niewykluczone, że gości w domu będzie witać wraz z opiekunem!
Bez problemu zostaje sam w domu. O ile ma zapewnione jakieś zajęcie, na przykład miskę interaktywną, koci plac zabaw, matę węchową, punkt obserwacyjny na parapecie itd., zajmie się swoimi sprawami aż do powrotu opiekuna.

Pixie-bob i koty
Pod warunkiem, że zwierzęta zostaną sobie przedstawione we właściwy sposób (socjalizacja z izolacją), nie powinno być problemu z zamieszkaniem kota pixie-bob razem z innym kotem.

Pixie-bob i psy
O ile otoczenie kota jest odpowiednio przystosowane do jego potrzeb, pixie-bob może bez problemu mieszkać razem z psem, a nawet bardzo się z nim polubić.

Pixie-bob i dzieci
Koty tej rasy są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Bardzo lubią się z nimi bawić, ale też wspólnie odpoczywać!

Pixie-bob i osoby starsze
Ze względu na stosunkowo spokojny charakter, kot tej rasy może być odpowiedni dla starszej osoby, o ile opiekun jest w stanie zapewnić kotu odpowiednią dawkę aktywności.

Pielęgnacja
Bez względu na to, czy kot jest odmiany krótko-, czy długowłosej, wystarczy wyszczotkować go raz w tygodniu.

Częste choroby
Nie ma żadnej choroby charakterystycznej dla tej rasy.
Niemniej jednak pixie-bob narażony jest na inne typowo kocie choroby, jak choćby schorzenia jamy ustnej. Niektóre koty mogą mieć problemy z kręgosłupem, jednak są to schorzenia rzadkie, ponieważ hodowcy nie promują jak największego skracania ogona (preferowany jest krótki ogonek w rysim stylu).

Ciekawostki dotyczące rasy
Wraz ze zmianami pór roku u pixie-boba łatwo zauważyć zmiany futra, które dotyczą zarówno tekstury, jak i długości oraz maści okrywy włosowej. W okresie letnim sierść jest krótsza, a cętki stają się bardziej wyraźne. Natomiast w zimie szata gęstnieje, przez co wzmaga się efekt tickingu, a futerko zdaje się być pokryte cienką warstwą szronu.
Pixie-bob jest jedyną rasą, u której dopuszcza się polidaktylię. Największa dozwolona ilość palców na jednej łapce wynosi siedem.

× W czym możemy pomóc ?