Orientalny krótkowłosy

Orientalny krótkowłosy

Co można powiedzieć o idealnej sylwetce kota orientalnego? Ta chudzina jest tak pełna wdzięku, że nie da się nie zwrócić na nią uwagi. To kot smukły, wiotki i elegancki, zarówno w ruchach, jak i zachowaniu. Bardzo długo uważany za niepełnowartościowego syjama i traktowany przez hodowców z pobłażaniem. Tworzy jednak wyraźnie odmienną rasę, między innymi ze względu na oczy, które nie są niebieskie, ale także przez brak ciemniejszych zakończeń łap i ogona jak u kota syjamskiego.

Podstawowe informacje o kocie orientalnym
Długość życia : pomiędzy 10 i 20 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Kot orientalny osiąga dorosłe rozmiary w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg

Opis
Kot orientalny jest szczupły i smukły, ale jednocześnie muskularny i bardzo atletyczny.

Charakter
Pieszczoty?! Nie ma problemu! Czułości i pieszczoty z opiekunem to dla kota orientalnego wielka radość. Na pewno nie raz przyjdzie zwinąć się w kłębek na naszych kolanach i poprosi o jeszcze!
To bardzo aktywny kot, który potrzebuje dużo ruchu. Bez wątpienia, dla kota orientalnego najważniejszym elementem dnia są zabawy oraz chwile wysiłku intelektualnego, takiego jak na przykład nauka podawania łapy lub aportowania.
Gdy zerwie się z miejsca, trudno go zatrzymać! Nagłe wybuchy energii tego kota mogą przyprawić o zawrót głowy!
Z całą pewnością jest inteligentnym kotem. Przy takim poziomie aktywności, co chwilę znajduje się w sytuacjach wymagających pomysłowości, by osiągnąć zamierzony cel. Zaskakuje zaradnością i przytomnością umysłu.
Podobnie jak w przypadku innych ras, kot orientalny bardzo potrzebuje okresu socjalizacji. Musi w tym czasie mieć styczność z maksymalną liczbą ludzi, aby w przyszłości nie lękać się nieznajomych.
Kot orientalny jest bardzo roszczeniowy w stosunku do opiekuna. Nie będzie się boczył za to, że zostaje sam w domu, ale po powrocie, opiekun musi mu poświęcić czas. W przeciwnym wypadku kot będzie się nudził i sam sobie znajdzie jakieś zajęcie, które niekoniecznie nam się spodoba!

Kot orientalny krótkowłosy i koty
O ile zwierzęta zostaną sobie przedstawione jak należy, kot orientalny bez problemu może mieszkać pod jednym dachem z innym kotem.

Kot orientalny krótkowłosy i psy
Powiedzenie, że „dwoje to para”, idealnie pasuje do tandemu pies-kot orientalny, oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką i w tempie najodpowiedniejszym dla kota.

Kot orientalny krótkowłosy i dzieci
Taka para może być duetem z piekła rodem! Jednak wyłącznie kontakt oparty na szacunku ma szansę przerodzić się w trwałą więź i godziny zabaw oraz psot dwojga przyjaciół!

Kot orientalny krótkowłosy i osoby starsze
Osoba spokojna może mieć trudność z zapanowaniem nad tym aktywnym i gadatliwym kotem.

Częste choroby
Kot orientalny ma predyspozycje do tych samych chorób, co jego kuzyn:
Postępujący zanik siatkówki to dziedziczna choroba, która prowadzi do ślepoty. Czasami ujawnia się na późnym etapie życia zwierzęcia, dzięki czemu ma ono czas na stopniową adaptację do utraty wzroku. Niestety, niekiedy choroba pojawia się, gdy kotek jest jeszcze bardzo młody. W tych przypadkach pogorszenie następuje błyskawicznie i nie ma okresu przejściowego, kiedy maluszek mógłby nauczyć się, jak sobie radzić.
Amyloidoza nerek to też dziedziczna choroba. Całe szczęście, że jest dość rzadka, ponieważ niestety zawsze prowadzi do zgonu. Postępuje szybko, a objawy zazwyczaj pojawiają się pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia kota. Symptomy są bardzo podobne do nagłej niewydolności nerek. Ponieważ nieznane jest genetyczne podłoże choroby, do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego.
Niektórym osobnikom mogą dolegać inne typowo kocie schorzenia, takie jak choroby jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Nie wszyscy wiedzą, że rasa Havana Brown to też kot orientalny. Jego brązowa szata jest jedną z maści, które otrzymano w wyniku wielu krzyżowań przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Havana pojawiła się w USA wcześniej niż jej orientalny kuzyn i ewoluowała do tego stopnia, że zarejestrowano ją jako odrębną rasę.

× W czym możemy pomóc ?