Ocicat

Ocicat

Nazwa rasy pochodzi od ocelota, dużego i dzikiego kota, choć ocicat nie jest z nim w żaden sposób spokrewniony. Wymyśliła ją hodowczyni, która uznała, że jej kot umaszczeniem przypomina właśnie ocelota. Elegancki oci jest niezwykle przyjemnym we współżyciu mruczkiem, który z łatwością dostosowuje się do życia pod dachem, w przestrzeni urządzonej zgodnie z jego potrzebami.

Najważniejsze informacje o Ocicat
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Wygląd dorosłego kota osiąga w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Powiedzieć o ocicacie, że jest elegancki, to za mało. Ma wydłużone, atletyczne ciało, które zawdzięcza mocnemu kośćcowi i dobrze rozwiniętej muskulaturze. Cętki, z angielskiego nazywane również „spot”, nadają mu wygląd dzikiego kota. Ma ładne oczy w kształcie migdału, które, dzięki kolorowym pasmom znajdującym się na głowie, wyglądają, jakby kot miał makijaż. Podobne pasma ocicat nosi na łapach.

Charakter
Z reguły ocicat jest bardzo czułym kotem, który lubi towarzyszyć opiekunowi, choć nigdy w pełni mu nie zaufa.
Budowa ciała sprawia, że jest zwinnym atletą, który z łatwością skacze, startuje z miejsca i biega. Zaleca się wyposażyć dom w duże i stabilne drzewka do kociej wspinaczki. W przeciwnym razie ocicat niechybnie skieruje zainteresowanie na nasze zasłony i kuchenne blaty.
Spokojny i cichy staje się dopiero wtedy, gdy zakończy swe długie, codzienne eksploracyjne wyprawy.
Nie tylko elegancja ocicata jest godna podziwu. Jego ciekawość sprawia, że to bystry kot, który szybko uczy się poleceń opiekuna.
Ciekaw swojego otoczenia, ocicat szybko dostrzega nowości. O ile przygotujemy mu kryjówkę lub wysoko umieszczony punkt obserwacyjny, są duże szanse, że wybierze odpowiedni moment i pozwoli się bliżej poznać gościom.
W zależności od nastroju, lubi spędzać czas sam lub w towarzystwie opiekuna.

Ocicat i koty
Ocicat nie potrzebuje obecności drugiego kota, aby wypełnić pustkę podczas nieobecności opiekuna. Niemniej jednak, jeśli bardzo chcecie przygarnąć kolejnego mruczka, oci z łatwością zaakceptuje jego obecność, o ile zwierzaki zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką.

Ocicat i psy
Przygotowanie kotu kryjówek i wysoko umieszczonych punktów obserwacyjnych oraz odpowiednio przeprowadzone zapoznanie zwierząt, zwiększają szansę na ich przyjazną koegzystencję.

Ocicat i dzieci
Oci jest świetnym towarzyszem wszystkich członków rodziny. Wystarczy, że pociechy będą go traktować uprzejmie i z szacunkiem.

Ocicat i osoby starsze
Z wiekiem i doświadczeniem, ocicat może się trochę uspokoić i ustatkować, ale w młodym wieku jest bardzo energiczny i chętny do zabawy. Trzeba go pilnować i zapewniać mu rozrywki, co dla osoby starszej może być kłopotliwe.

Pielęgnacja
Pielęgnacja jest stosunkowo niekłopotliwa i sprowadza się do regularnego szczotkowania.

Częste choroby
Kotom tej rasy mogą doskwierać te same choroby, co wszystkim innym mruczkom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Niemniej jednak niektóre dolegliwości są dla nich typowe:
Stopniowy zanik siatkówki – może prowadzić do ślepoty. Istnieje badanie przesiewowe.
Kardiomiopatia przerostowa – zgrubienie mięśnia sercowego, którego rozwój może prowadzić do arytmii, a nawet obrzęku płuc. Chorobę można wykryć poprzez badanie echokardiografem, które powinno się przeprowadzać raz do roku. Leczenie farmakologiczne może zwiększyć komfort życia zwierzęcia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Występowanie białych plam i plamek na futrze jest cechą dyskwalifikującą.