Nebelung

Nebelung

Nebelung jest bliskim krewnym kota rosyjskiego niebieskiego. Obie rasy mają podobną sylwetkę, charakter oraz przede wszystkim przepiękną sierść w kolorze niebieskim, ze srebrzystymi refleksami. Koty te różnią się jedynie długością włosa. Półdługie, jedwabiste futro nebelunga ma tę szczególną cechę, że się nie kołtuni. To elegancki i czuły kot, który bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Ale choć dobrowolnie uczestniczy w życiu rodziny, lubi przebywać w spokojnym otoczeniu.

Podstawowe informacje na temat nebelunga
Długość życia : pomiędzy 15 i 19 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Długa

Nebelung – wielkość
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 25 i 30 cm
Dorosłe rozmiary nebelung osiąga między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia.

Nebelung – waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Nebelung ma wydłużone, umięśnione ciało o delikatnym kośćcu. Jego głowa ma kształt klina zwieńczonego dużymi, wpisanymi w kwadrat uszami, które na końcach są przyozdobione pędzelkami (ang. „lynx tips”). Podobnie jak u kota rosyjskiego niebieskiego, głowa nebelunga jest nieco spłaszczona. Czoło wraz z nosem tworzą kąt wypukły. Poduszeczki łap nebelunga mają kolor ciemnoliliowy. Jego średniej długości ogon jest gęsto owłosiony i szeroki u nasady.

Charakter
Niezwykle czuły w stosunku do swojego opiekuna i całej rodziny.
Nebelung z chęcią oddaje się wspólnym zabawom z opiekunem, z którym uwielbia spędzać czas.
Uwielbia spędzać całe dnie na wylegiwaniu się w przytulnym miejscu, rozkoszując się ciszą i spokojem, które tak lubi.
Kiedy ma ochotę, potrafi zaprezentować się także z aktywnej i energicznej strony; jest inteligentny i ciekawy świata.
Obcych traktuje z dystansem, ale odpowiednia socjalizacja we wczesnym wieku pozwala zniwelować tę cechę.
Ponieważ jest mocno przywiązany do opiekuna, niedobrze znosi samotność. Będzie idealnym towarzyszem dla kogoś, kto może poświęcić mu czas.

Nebelung i koty
Ponieważ jest spokojny i tolerancyjny, może mieszkać pod jednym dachem z innymi kotami. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione, a całe otoczenie (zwłaszcza dostęp do zasobów, czyli misek, kuwet itd.) jest dostosowane do liczby kotów.

Nebelung i psy
Bez problemu dogada się z psem, o ile zwierzęta zostały odpowiednio sobie przedstawione, a kotu zapewnimy w domu wysoko położone miejsca do wskakiwania.

Nebelung i dzieci
Choć ze względu na zamiłowanie do zabawy może dobrze czuć się w towarzystwie spokojnych i niehałaśliwych dzieci, w gwarnym i niespokojnym otoczeniu nie będzie mu dobrze.

Nebelung i osoby starsze
Ponieważ nebelung jest spokojny, może być idealnym towarzyszem dla osób starszych. To kot, który doceni cichy i powolny tryb życia.

Pielęgnacja
Chociaż jedwabista szata nebelunga nie kołtuni się, nie zwalnia to opiekuna od cotygodniowego szczotkowania, głównie ze względu na dużą ilość sierści, którą kot mógłby połknąć podczas mycia futerka. Przy okazji można sprawdzić czystość oczu i uszu naszego mruczka.

Częste choroby
Nie grożą mu choroby dziedziczne. Do tej pory nie odnotowano żadnych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy. Z drugiej strony, ponieważ jest to rasa nowa, nie można mieć całkowitej pewności co do jej predyspozycji. Niemniej jednak, tak samo jak inne koty domowe, nebelung może podłapać wszelkie typowe kocie choroby.

Ciekawostki dotyczące rasy
Nebelung to po prostu kot rosyjski niebieski o półdługiej sierści. Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „nebel”, które oznacza mgłę. Od tego samego słowa pochodzi nazwa Nibelungów, bohaterów średniowiecznego eposu germańskiego „Pieśń o Nibelungach”.

× W czym możemy pomóc ?