Munchkin

Munchkin

Koty rasy munchkin są szybkie i zwinne. Bez problemu wcisną się w każdy kąt i szczelinę. Specyficzna budowa ciała nie przeszkadza im być zadziwiająco sprawnymi na zakrętach. Mimo niewielkich rozmiarów te małe radosne kocie kulki są niemal tak samo sprawne jak inne koty. Krótkie łapki w żaden sposób ich nie ograniczają – mimo że podczas chodzenia koty te nieraz szorują brzuchem o ziemię. Są mniej skoczne niż koty innych ras, ale jeśli nie uda im się doskoczyć do celu za jednym razem, bez problemu znajdą sposób, żeby dostać się tam inną drogą. A czy wiedzieliście, że swoją nazwę rasa ta zawdzięcza „Czarnoksiężnikowi z Krainy Oz”? W książce właśnie tak nazywał się lud bardzo małych ludzi.

Najważniejsze informacje o munchkin
Długość życia : pomiędzy 13 i 20 lat
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 21 i 23 cm
Kot pomiędzy 21 i 23 cm
Munchkin osiąga dorosłe rozmiary między 9. a 12. miesiącem życia.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 4 kg

Opis
Przez wzgląd na nietypową sylwetkę, do munchkina bardzo pasuje określenie kot-jamnik. Krótkie łapki zalicza się do budowy typu semi-foreign, a wygląd ogólny jest bardzo zbliżony do kota europejskiego. Munchkin ma proporcjonalne ciało o szerokiej klatce piersiowej, lecz nie może być zbyt ciężki ani przesadnie szczupły oraz mieć wklęsłego grzbietu. Kończyny powinny być pionowe i pozbiawione cech utrudniających chodzenie.

Charakter
Ten kotek to mały słodziak, który uwielbia pieszczoty i intensywnie się ich domaga, pchając się prosto pod dłoń, która ma go głaskać. Lubi też zwyczajnie się do nas przytulić podczas snu albo położyć się na kolanach.
Choć jest malutkim kotkiem, w sprawności fizycznej pod żadnym względem nie ustępuje innym kotom. Dlatego tak samo jak one potrzebuje regularnego wysiłku fizycznego.
Wie, kiedy zwolnić i odpocząć. Tak jak wszystkie koty, robi sobie chwile przerwy w ciągu dnia.
Choć krótkie łapki nieco utrudniają mu wskakiwanie tak wysoko jak potrafią to robić inne koty, munchkin nie ustępuje w innych kwestiach pozostałym kotom. Jest równie sprawny umysłowo co jego pozostali koci kuzyni. Tak samo jak oni potrafi analizować sytuacje i szukać rozwiązań.
Naturalnie wszystko zależy od tego, w jakiej rodzinie był chowany dany kot, ale jeśli munchkin za młodu miał do czynienia z różnymi typami ludzi, z reguły będzie miły i towarzyski w stosunku do gości.
Choć ceni sobie towarzystwo podczas zabawy i uwielbia pieszczoty z opiekunem, nie przeszkadza mu, że zostaje sam w domu na pewien czas. Powrót ludzi najzwyczajniej bardzo go ucieszy!

Munchkin i koty
Jeśli wszystkie osobniki w grupie zostaną ze sobą odpowiednio zapoznane (socjalizacja z izolacją), munchkin chętnie zakoleguje się z kotami – zarówno z drugim munchkinem, jak i z kotami innych ras.

Munchkin i psy
O ile zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione, ten malutki kotek chętnie zaprzyjaźni się z psem. Ze względu na krótsze łapki, nie potrafi skakać tak wysoko, jak pozostałe koty. Dlatego trzeba mu zapewnić miejsca odpoczynku na właściwej dla niego wysokości, aby mógł spokojnie odsapnąć od psiego towarzystwa.

Munchkin i dzieci
Zawsze trzeba uczyć dzieci szacunku dla kota i wszystkich innych zwierząt. Nie zapomnijmy zwrócić ich uwagę na fakt, że ten kotek jest mniejszy niż inne, więc trzeba go traktować z jeszcze większą ostrożnością i delikatnością.

Munchkin i osoby starsze
Nawet w ramach tej samej rasy zdarzają się wyjątki od reguły, lecz co do zasady, ten mały kotek może być bardzo dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby starszej. Niemniej jednak trzeba dopilnować, żeby opiekun był w stanie zapewnić kotu regularne zabawy.

Pielęgnacja
Kotka krótkowłosego wystarczy czesać raz w tygodniu. Odmiana długowłosa wymaga użycia szczotki dwa razy na tydzień.

Częste choroby
Munchkiny są raczej odporne trudno wyliczyć wiele chorób charakterystycznych dla tej rasy – z wyjątkiem jednego schorzenia – na szczęście rzadkiego – dotykającego szczególnie właśnie koty krótkonogie. Jest to lordoza, choroba kręgosłupa polegająca na tym, że mięśnie podtrzymujące kręgosłup są za krótkie, wskutek czego opada on do środka klatki piersiowej, uciskając płuca, tchawicę i serce. Schorzenie to klasyfikuje się jako łagodne lub umiarkowane. Najcięższe przypadki rozpoznaje się u kociąt, które na ogół nie dożywają dwunastu tygodni. Kotki cierpiące na łagodną postać choroby mogą żyć normalnie, choć mogą doświadczać duszności podczas wysiłku fizycznego.

Ciekawostki dotyczące rasy
Co ciekawe, wbrew temu co mogłoby się wydawać, munchkiny nie cierpią z powodu problemów z plecami jak jamniki czy bassety. Kręgosłup tych kotów jest taki sam, jak u innych ras, i w równym stopniu giętki, nie mają więc skłonności do wypadania dysku.
Warto zauważyć, że w ramach rasy munchkin istnieją trzy możliwe długości łap:
standardowe – w pozycji stojącej kotek jest o ok. 10 cm niższy niż kot dachowy,
super short – kończyny mają od 5 do 7,5 cm długości (nie ma jeszcze określonej normy),
rug hugger – najkrótsze łapki, mają poniżej 5 cm długości!