LaPerm

LaPerm

LaPerm to amerykańska rasa kotów o kręconej sierści. Odkryto ją, gdy na pewnej farmie na świat przyszedł kociak o nietypowym futerku, co pozwala stwierdzić, że mutacja odpowiedzialna za nietypową fakturę jego okrywy włosowej powstała w sposób naturalny. Mimo że rasa jest w Europie mało znana, warto dowiedzieć się o niej więcej.

Najważniejsze informacje o LaPerm
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
LaPerm osiąga dojrzałość w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Opis
Ten kot o kędzierzawym futerku ma głowę w kształcie lekko zaokrąglonego klina i uszy od wewnątrz porośnięte kręconą sierścią. Ma dość obfity podszerstek, który różni się w zależności od tego, czy kot jest krótko- czy półdługowłosy. Jego okrywa włosowa jest w dotyku wyjątkowo delikatna.

Charakter
Ten kot o nietypowej sierści okaże wiele czułości opiekunowi, który będzie o niego dbał.
LaPerm wie jak zaprezentować swoje możliwości ruchowe w pełnej krasie. Dzięki umięśnionym nogom, skacze i biega, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.
Jest dobrym towarzyszem człowieka i kiedy tylko pojawia się odpowiednia motywacja i okazja, laPerm z chęcią tuli się do opiekuna.
LaPerm jest nie mniej sprytny, niż inne koty.
Choć do hałaśliwych nieznajomych podchodzi z dużą ostrożnością, będzie umiał pokonać lęk, jeśli od maleńkości przyzwyczajano go do obecności różnych osób.
Raz na jakiś czas lubi udać się w odosobnienie, gdzie z przyjemnością oddaje się zajęciom takim jak sen lub toaleta futerka.

LaPerm i koty
Na początku laPerm nie będzie skakał ze szczęścia na widok drugiego kota pod swoim dachem. Ale jeśli oba koty mają zapewnione własne kryjówki i przestrzenie, z upływem czasu zaczną się tolerować, a kto wie, może nawet się zaprzyjaźnią?

LaPerm i psy
Pies z kotem mogą się świetnie dogadywać i razem mieszkać, jeśli damy im czas na zapoznanie. Kotu będzie potrzebny dystans, kryjówki i wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie można się schować, kiedy ma ochotę odsapnąć od towarzystwa. W końcu może nawet będą się razem bawić!

LaPerm i dzieci
Dzieci zbyt hałaśliwe, które bez przerwy starają się nawiązać z kotem kontakt, prędzej go do siebie zniechęcą, niż oswoją. Ale jeśli są nauczone szacunku do zwierzęcia i bawią się z nim pod okiem rodziców, mogą zbudować przyjacielską relację.

LaPerm i osoby starsze
Ogólnie rzecz biorąc, kotek rozrabiaka nie jest wskazany dla spokojnej osoby. Niemniej jednak hodowca może wskazać dorosłego osobnika, który bez problemu dostosuje się do rytmu życia takiego opiekuna.

Pielęgnacja
Zaleca się sprawdzać i czyścić kotu uszy zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii.

Częste choroby
Koty laPerm mogą cierpieć z powodu tych samych dolegliwości, co wszystkie inne koty, na przykład chorób jamy ustnej.
Inne schorzenia, które mogą go dotknąć to:
kardiomiopatia przerostowa, czyli choroba, która polega na zgrubieniu mięśnia sercowego. Może prowadzić do niewydolności serca o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc czy zakrzepica tętnicy. Chorobę można wykryć za pomocą badania echokardiografem, które należy co roku powtarzać. W zależności od wyniku badania, można stosować leczenie, które poprawi jakość życia zwierzęcia.
niedobór kinazy pirogronianowej jest chorobą dziedziczną, która u chorego kota powoduje anemię. W zależności od tempa rozwoju choroby, kot może żyć od roku do około dziesięciu lat. Schorzenie można wykryć poprzez badanie DNA, które wykaże, czy kot nosi feralny gen na jednym czy dwóch allelach.

Ciekawostki dotyczące rasy
LaPerm nazwę zawdzięcza charakterystycznej kręconej sierści przypominającej trwałą ondulację (po angielsku „perm”), którą stosują ludzie, gdy chcą mieć loki. Możemy mu pozazdrościć, że rodzi się z kręconymi włosami i nie potrzebuje sobie robić trwałej!

× W czym możemy pomóc ?