Korat

Korat

Korat, w Tajlandii nazywany „Si-Sawat” (kolor pomyślności), fascynuje pełnymi blasku zielonymi oczami oraz niebieską, lekko posrebrzaną szatą, która według tajskich wierzeń ludowych, przynosi szczęście i symbolizuje bogactwo.

Podstawowe informacje o kocie korat
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 25 i 30 cm
Pełną dojrzałość korat osiąga w wieku trzech lat.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Korat jest kotem wielkości od małej do średniej, o niewielkim ciele i budowie typu semi-cobby. Jest bardzo umięśniony, ma szeroką klatkę piersiową i zaokrąglone biodra. Jego średniej długości kończyny są proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Ogon korata jest średniej długości, szeroki u podstawy i zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi. Głowa w kształcie serca ma mocne szczęki i silny podbródek. Jego okrągłe oczy są nieproporcjonalnie duże i stosunkowo szeroko rozstawione, a zaokrąglone uszy są duże i szerokie.

Charakter
Łagodny, czuły, lubi pieszczoty i bliski kontakt ze swoim towarzyszem życia – człowiekiem.
To kot, który bardzo lubi regularne zabawy z opiekunem.
Dla zachowania równowagi wewnętrznej, Si-Sawat potrzebuje spokoju i ciszy, nie przepada więc za gwarnym otoczeniem.
Korat potrafi się uczyć, kiedy ma na to ochotę.
Z natury jest nieśmiały w stosunku do nieznajomych. Potrzebuje czasu, żeby przywyknąć do ich obecności, ale ostatecznie akceptuje nowe osoby.
Korat świetnie potrafi się sobą zająć i bardzo lubi zostawać sam w cichym domu.

Korat i koty
O ile zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, nie ma przeciwwskazań, aby korat zamieszkał razem z innym kotem.

Korat i psy
Korat jest wrażliwy na hałas, a więc również na szczekanie. Jeśli chcemy, aby zamieszkał pod jednym dachem razem z psem, trzeba wybrać kociaka, który był z psami socjalizowany, lub stopniowo przyzwyczajać go do szczekania. Kot zawsze musi mieć zapewnione wysoko położone miejsca do wskakiwania, oraz kryjówki, gdzie może odciąć się od świata, gdy tego potrzebuje.

Korat i dzieci
Ponieważ jest wrażliwy na nagły ruch, może szybko salwować się ucieczką. Ważne jest, aby wyjaśnić dzieciom, że z kotem należy bawić się delikatnie i szanować jego chwile wyciszenia.

Korat i osoby starsze
Si-Sawat w mig znajdzie porozumienie ze spokojną osobą prowadzącą uregulowany tryb życia, o ile kot otrzyma wystarczającą ilość uwagi ze strony takiego opiekuna.

Pielęgnacja
Wystarczy raz w tygodniu nabłyszczać kotu sierść za pomocą rękawicy do czesania.

Częste choroby
Niektóre osobniki mogą cierpieć na schorzenia typowe dla wszystkich kotów, takie jak choroby jamy ustnej. Ponieważ korat nie jest zabezpieczony przeciwko niskim temperaturom i wilgoci, zaleca się szczepienie go przeciwko infekcjom dróg oddechowych, według wskazówek lekarza weterynarii.
Korat ma predyspozycje do pewnej dziedzicznej choroby, którą można wykryć przy pomocy odpowiedniego genetycznego przesiewowego badania:
Gangliosydoza (dwa typy: GM1 i GM2) jest ciężką chorobą spowodowaną niedoborem enzymu beta-galaktozydazy, który prowadzi do odkładania patogennych substancji w mózgu chorego. Pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia i przyjmują postać drgawek, a następnie utraty motoryki.

Ciekawostki dotyczące rasy
Charakterystyczny srebrny połysk niebieskiej szaty korata jest spowodowany brakiem melaniny w końcówkach włosów.

× W czym możemy pomóc ?