Khao manee

Khao manee

Kot khao manee jest rzadko spotykany i owiany aurą tajemnicy, a jego nazwa po tajsku dosłownie oznacza „biały klejnot”. Istotnie, to niezwykle stara rasa, a wzmianki o niej pojawiają się w tajskich doniesieniach z początku XIV wieku. Według tajskich wierzeń, khao manee przynosi szczęście jak talizman i posiadanie go niegdyś zarezerwowane było wyłącznie dla członków królewskiego rodu. Rasa swoją nazwę zawdzięcza oczywiście nieskazitelnie białej szacie, ale też oczom, które lśnią niczym dwa cenne kamienie, najlepiej o dwóch różnych kolorach.

Najważniejsze informacje o Khao manee
Długość życia : pomiędzy 10 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kocur jest nieznacznie większy od kocicy. Dorosłe rozmiary osiągają w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Khao manee ma szczupłą, wysportowaną, dobrze wyważoną i proporcjonalną sylwetkę. Jest kotem o budowie typu semi-foreign, co oznacza, że jego ciało jest bardzo smukłe i wydłużone, a kot jest zwinny i gibki, choć nie aż tak, żeby przypominać spokrewnionego z nim kota syjamskiego. Krótka, jedwabista i śnieżnobiała sierść, która jest znakiem rozpoznawczym rasy, prawie nie ma podszerstka. Na głowie w kształcie serca, wydatne kości policzkowe tworzą przepiękne podparcie dla dwóch klejnotów oczu, których charakterystyczną cechą jest dwubarwność. Khao manee ma jedno oko niebieskie, zaś drugie żółte lub żółto-zielone i ten właśnie kolor ponoć przynosi najwięcej szczęścia! Gdy oczy są w jednakowym kolorze (niebieskim, żółtym lub rzadziej zielonym), wcale nie ujmuje mu to uroku, a wręcz przeciwnie!

Charakter
Szczególnie po dniu pełnym zajęć, można się po nim spodziewać dużej dawki kocich czułości.
To bardzo aktywny i żywy kot, który uwielbia zabawę. Może nawet aportować piłkę, zupełnie jak pies!
Khao manee jest zrównoważonym kotem, który potrafi zachować równowagę między chwilami szaleństwa i spokoju.
Podobnie jak inne tajskie rasy, khao manee jest bardzo bystry i inteligentny.
To z reguły bardzo towarzyskie koty, które witają gości przy drzwiach.
Lubi uczestniczyć we wszelkich domowych sprawach, nawet tych w toalecie.

Khao manee i koty
Khao manee, choć bez problemu dogaduje się z innymi kotami, woli towarzystwo ludzi.

Khao manee i psy
Ponieważ jest towarzyski, świetnie dogaduje się z psami, o ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane jak należy.

Khao manee i dzieci
O ile dzieci wiedzą, jak ładnie traktować zwierzę, khao manee chętnie się z nimi bawi.

Khao manee i osoby starsze
Ponieważ z natury jest bardzo ruchliwy, może nie być odpowiednim towarzyszem dla bardzo spokojnej osoby.

Pielęgnacja
Pielęgnacja khao manee nie jest wymagająca, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu i przecieranie oczu, w razie potrzeby.

Częste choroby
Choroby jamy ustnej i przyzębia, oraz inne typowo kocie dolegliwości, dotyczą również khao manee. Białe futro w połączeniu z niebieskimi oczami wskazują, że rasa może mieć problemy ze słuchem. Rzeczywiście, choć jest to możliwe, w tym przypadku głuchota jest znacznie mniej rozpowszechniona niż u innych niebieskookich ras o białej szacie. Jest to zasługa starannej selekcji pierwszych i kolejnych hodowców.

Ciekawostki dotyczące rasy
Choć khao manee jest zawsze biały, może wydać na świat kolorowe potomstwo. Takie kotki nie będą miały rasowego rodowodu, ale mogą uczestniczyć w dalszej hodowli. Kolorowe kocięta od czasu do czasu przychodzą na świat z powodu dominującego genu odpowiedzialnego za białą maść szaty (W), który ma za zadanie maskować prawdziwy kolor włosa. Dlatego według kociej genetyki, w tym przypadku biel nie jest kolorem, a raczej jego brakiem. Prawdziwe koty diamond eye są homozygotami (WW) lub heterozygotami (Ww). Kojarzenie dwóch heterozygotycznych rodziców daje niewielkie prawdopodobieństwo, że potomstwo w ogóle nie odziedziczy genu (W), więc ujawni się prawdziwa maść włosa. Takie koty następnie kojarzy się z białymi osobnikami, aby odzyskać „kolor” rasy.