Kalifornijski spangled

Kalifornijski spangled
Nazwa rasy wywodzi się od regionu, z którego pochodzi, oraz ciemnych, okrągłych plamek upierzenia charakterystycznych dla niektórych ptaków. Ten kot o dzikim wyglądzie jest niezwykle czuły i bardzo przywiązuje się do opiekunów. Jego wigor i umiejętność wykonywania niesamowitych skoków są imponujące. Uwielbia zabawę, przez co jest idealnym towarzyszem rodzinnego życia.

Podstawowe informacje o kocie kalifornijskim spangled
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot kalifornijski osiąga dojrzałość w wieku około półtora roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 5 i 7 kg

Opis
Tułów kota kalifornijskiego jest długi, ale dobrze umięśniony. Sam kot jest stosunkowo duży, a jego długie kończyny są zakończone mocnymi stopami o wydatnych palcach. Duże, dość krótkie i zaokrąglone na końcach uszy, kot nosi wysoko i lekko z tyłu głowy. Jego ogon jest średniej długości i regularny od czubka po nasadę. Ma głowę w kształcie klinu z delikatnie zaokrągloną czaszką. California Spangled ma wyraźnie zarysowane czoło i nos, a wydatne poduszeczki wąsów rozdziela delikatny stop. Jego oczy są skośne i w kształcie migdału, a kości policzkowe i podbródek dobrze rozwinięte. Szata kota tej rasy jest krótka i miła w dotyku.

Charakter
To bardzo czuły kot, który chętnie uczestniczy we wszelkich rodzinnych aktywnościach, bacznie śledząc każde zajęcie mieszkańców domu.
Ten doskonały myśliwy jest również wielkim miłośnikiem zabaw o dużej potrzebie rozładowania energii. Szczególnie lubi wspólne gry z opiekunem.
Bardzo aktywny i niezwykle energiczny, potrafi wykonywać szaleńcze skoki i sprawia mu to ogromną przyjemność! Przeciwieństwo cichego i spokojnego kota!
Jego bystrość robi wrażenie. Pod warunkiem regularnych ćwiczeń, potrafi nauczyć się wielu sztuczek, takich jak dawanie łapki, aportowanie zabawki itp.
To towarzyski kot, który sam podchodzi do ludzi.
Ze względu na jego serdeczną i zabawową naturę, aby dobrze się czuć, potrzebuje obecności opiekuna. Życie w samotności nie jest jego mocną stroną!

Kot kalifornijski spangled i koty
Jak wszystkie koty, lubi być domowym „jedynakiem”. Aczkolwiek może się przyzwyczaić do wspólnego życia, jeśli otoczenie jest dostosowane do liczby kotów, oraz po prawidłowo przeprowadzonym zapoznaniu zwierząt.

Kot kalifornijski spangled i psy
Ponieważ ma łagodny charakter, potrafi dogadać się z psami, ale pod warunkiem, że zapoznanie między tymi dwoma gatunkami przeprowadzono prawidłowo. Otoczenie kota musi mu też zapewniać wystarczająco dużo miejsc do wskakiwania.

Kot kalifornijski spangled i dzieci
Upodobanie do zabawy i energia sprawiają, że kot tej rasy jest świetnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że są nauczone szanować zwierzę i jego potrzeby.

Kot kalifornijski spangled i osoby starsze
Ponieważ chętnie odwzajemnia uczucia, może mieszkać z raczej spokojną osobą, która obsypie go pieszczotami. Jednak jego żywiołowość wymaga odpowiednio stymulującego otoczenia i codziennych wspólnych zabaw.

Pielęgnacja
Krótkie futerko kota kalifornijskiego nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji oprócz cotygodniowego szczotkowania, dzięki któremu jego sierść będzie lśnić. Czystość uszu i oczu kota należy regularnie kontrolować.

Częste choroby
Wygląda na to, że rasa nie jest narażona na jakieś szczególne choroby, niemniej jednak ponieważ powstała dość niedawno, minęło zbyt mało czasu, aby móc to stanowczo potwierdzić.
Oprócz tego, rasa kot kalifornijski spangled może doświadczać tych samych schorzeń, co wszystkie inne rasy kotów, na przykład chorób jamy ustnej.

Ciekawostki dotyczące rasy
Zamiast premiery na wystawie kotów, California Spangled zadebiutował na okładce amerykańskiego katalogu sprzedaży wysyłkowej Neiman-Marcus. Wydawnictwo odniosło taki sukces, że realizacja zamówień złożonych w pierwszym miesiącu od publikacji, zajęła dwa lata!

× W czym możemy pomóc ?