Jawajski

Jawajski

Smukła sylwetka oraz lśniące, jedwabiste futro nadają temu pięknemu kotu wyrafinowany wygląd. Bardzo łatwo znaleźć się pod urokiem jego delikatnego, czystego i intensywnego spojrzenia. Wygląda na wątłe zwierzę, ale jego mięśnie są jędrne i elastyczne. Pod względem aparycji nie ma sobie równych, może za wyjątkiem swojego „brata”, kota orientalnego. W przeciwieństwie do urody, miauczenie jawajczyka jest zaskakująco nieprzyjemne. Mówiąc ogólnie, jest po prostu bardzo głośne i niemelodyjne.

Najważniejsze informacje o kocie jawajskim
Długość życia : pomiędzy 10 i 20 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Kot jawajski osiąga fizyczną dojrzałość w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg

Opis
Podobnie jak pozostałe rasy z rodziny kotów orientalnych, kot jawajski jest smukły i wydłużony. Wydaje się delikatny, ale w rzeczywistości jest zwierzęciem silnym i zwinnym.

Charakter
Kot jawajski niezaprzeczalnie czerpie zadowolenie z pieszczot i uwagi ze strony opiekuna.
Podobnie jak jego krótkowłosy brat, jawajczyk kocha szaloną zabawę i na pewno będzie się jej regularnie domagać od opiekuna!
Chwile wytchnienia u kota jawajskiego są doprawdy ulotne! Spokój nie jest jego mocną stroną. Pomiędzy fazami aktywności szybko regeneruje siły i błyskawicznie znajduje kolejne ciekawe zajęcie.
Bezsprzecznie jest to niezwykle inteligentny kot. Z pewnością niejednokrotnie zaskoczy nas sprytem i pomysłowością.
Kota jawajskiego już od małego trzeba przyzwyczajać do obecności różnych ludzi. Dzięki temu nie będzie miał problemu z akceptowaniem obecności nowych osób i nie będzie się ich lękał.
Jeśli chodzi o jawajczyka, słowo „samodzielność” można całkowicie wykreślić ze słownika. Rasa słynie z potrzeby nieprzerwanej uwagi ze strony opiekuna. Jeśli chcemy mieć zwierzę-przylepę, ten kot jest dla nas stworzony!

Kot jawajski i koty
Jawajczyk może bez problemu mieszkać pod jednym dachem z kolegą tej samej lub innej rasy, o ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką oraz mają zapewnione własne przestrzenie oraz miejsca do wskakiwania.

Kot jawajski i psy
Pies i jawajczyk niewątpliwie mogą stanowić zgrany duet nadający na tych samych falach, o ile zapoznanie zwierząt odbyło się dla kota delikatnie i stopniowo, przez co miał czas przywyknąć do obecności psa.

Kot jawajski i dzieci
Kot jawajski i dziecko nieraz są zgraną parą, ponieważ każde z nich może czerpać z takiej relacji. Jawajczyk znajdzie porozumienie z dzieckiem, które go szanuje i chce być z nim blisko.

Kot jawajski i osoby starsze
Taki duet rzadko się udaje. Spokojne życie starszej osoby jest najczęściej przeciwieństwem potrzeb jawajczyka. Dość nieprzyjemne miauczenie kota może też być irytujące.

Pielęgnacja
Pielęgnacja kota jawajskiego jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie ma on podszerstka. Wystarczy go raz w tygodniu czesać gęstym grzebieniem, co pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów.

Częste choroby
Stopniowy zanik siatkówki: choroba dziedziczna. Prędzej czy później prowadzi do ślepoty dotkniętego nią zwierzęcia. Zanik może się pojawić na bardzo wczesnym etapie życia kociaka lub później. W przypadku wystąpienia symptomów w późnym wieku, choroba rozwija się stopniowo, dzięki czemu kot ma czas, aby powoli przyzwyczajać się do ślepoty. Gdy zaczyna chorować młody kociak, ślepota postępuje znacznie szybciej, a zwierzątko przestaje widzieć już w pierwszych miesiącach życia, nie ma więc czasu na naukę radzenia sobie w ciemności.
Amyloidoza nerek: również choroba dziedziczna, na szczęście rzadko występująca. Niestety nie ma na nią lekarstwa i jest chorobą śmiertelną. Jej rozwój następuje bardzo szybko, a objawy pojawiają się najczęściej pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Amyloidozę bardzo łatwo pomylić z typową niewydolnością nerek, ponieważ objawy są niezwykle podobne, ale niestety znacznie bardziej wyniszczające. Do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego, ale ze względu na postęp nauki, należy się spodziewać, że taki test będzie wkrótce dostępny.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kot jawajski to ni mniej ni więcej półdługowłosa wersja kota orientalnego. W Europie bywa nazywany kotem mandaryńskim.

× W czym możemy pomóc ?