Japoński bobtail

Japoński bobtail

Słowo „bobtail” pochodzi od angielskiego „bobbed tail” i znaczy „skrócony ogonek”. Japoński bobtail jest więc dokładnie taki, jak wskazuje nazwa tej rasy – to kot, który pochodzi z Japonii i ma, w naturalny sposób, ogon znacznie krótszy, niż przeciętny domowy kot. Rzeczywiście, ogonek bobtaila jest nie tylko krótki, ale w dodatku skręcony, przez co tworzy swoisty pomponik u dołu grzbietu, wyjątkowy i niepowtarzalny niczym odcisk palca. Jest to rasa mało rozpowszechniona w Europie, a warto ją bliżej poznać. Japoński bobtail jest kotem wyjątkowo radosnym, energicznym i ujmującym, nie powinno więc dziwić, że w Kraju Kwitnącej Wiśni symbolizuje szczęście!

Podstawowe informacje o kocie japońskim bobtail
Długość życia : pomiędzy 14 i 16 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Koty japońskie bobtail przestają rosnąć między pierwszym a drugim rokiem życia.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Niewątpliwie to właśnie ogon japońskiego bobtaila jest jego najbardziej charakterystyczną cechą. Zbudowany z jednego lub kilku kręgów zrośniętych w mniejszym lub większym stopniu, u każdego osobnika jest niepowtarzalny. Jego długość też jest cechą indywidualną, ale generalnie ogon nie powinien odstawać od ciała na więcej niż 5-7 cm. W rezultacie powstaje coś na kształt pomponu o gęstej i długiej sierści sterczącej we wszystkich kierunkach, nawet u osobników krótkowłosych. Najbardziej poetyckie opisy porównują go do kwiatu japońskiej chryzantemy.
Ciało japońskiego bobtaila jest umięśnione, ale jednocześnie dość smukłe i delikatne, typowe dla kota o średniej budowie ciała i o cechach semi-foreign. Jego sylwetka jest harmonijna i zrównoważona i nawet skrócony ogonek świetnie się w nią wpisuje. Tylne kończyny są nieco dłuższe niż przednie, przez co kot zdaje się szykować do skoku, ale mimo to jego grzbiet jest prosty. Jego głowa tworzy niemal idealny trójkąt równoboczny, o miękkich, zakrzywionych liniach i wystających kościach policzkowych. Uszy japońskiego bobtaila są duże i czujne, oraz szeroko rozstawione pod kątem prostym. Ma duże i owalne oczy, wyraźnie skośnie osadzone, gdy patrzymy na nie z boku.
Szata tego kota jest niemalże całkowicie pozbawiona podszerstka. Włos okrywowy jest delikatny i jedwabisty, mocno przylega do ciała, przez co kot przypomina figurkę z porcelany. Włos może być krótki, wtedy mamy do czynienia z odmianą krótkowłosą (Japanese Bobtail Shorthair), lub długi u przedstawicieli odmiany długowłosej (Japanese Bobtail Longhair). U bobtaila długowłosego może występować kołnierz, ale przede wszystkim eleganckie portki ozdobione ogonkiem w kształcie chryzantemy.

Charakter
Jest kotem ukierunkowanym na człowieka, nie dziwi więc, że jest też bardzo czuły! Niemniej jednak nie wytrzyma długo na kolanach swojego opiekuna. Woli być w ruchu!
Kocha zabawę. Bez problemu bawi się sam korzystając z zabawek, ale równie chętnie zaaportuje, jeśli jego pan chce się zaangażować we wspólną aktywność. Pozostawiony sam sobie, bez problemu wymyśla w domu przeróżne „zabawy”, stosowne lub… niekoniecznie!
Nie odpuści uczestnictwa w żadnej przygodnie, a najlepiej, gdy sam sprowokuje jakąś hecę!
Ciekawość i bystrość czynią go kotem bardzo zaradnym i inteligentnym. Potrafi się uczyć i bardzo szybko kojarzy.
Raczej bez problemu przyzwyczaja się do obcych, niemniej jednak ta cecha charakteru jest bardzo indywidualna.
Choć jest bardzo przywiązany do opiekuna, lubi zajmować się swoimi własnymi sprawami i bywa bardzo zajęty!

Japoński bobtail i koty
Jest raczej znany z tego, że lubi tylko swoją rasę, ale jeśli zapoznanie zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, Japanese Bobtail może zamieszkać z innym kotem pod jednym dachem.

Japoński bobtail i psy
Z łatwością przyzwyczaja się do obecności psów, o ile na adaptację damy mu tyle czasu, ile potrzebuje.

Japoński bobtail i dzieci
Japoński bobtail jest znany z sympatii do dzieci, która zapewne wynika z jego zamiłowania do zabawy. Niemniej jednak pamiętajmy, że wspólne zabawy powinny odbywać się pod nadzorem rodziców, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji między zwierzęciem i dzieckiem.

Japoński bobtail i osoby starsze
Ponieważ japoński bobtail jest bardzo aktywny i wymaga interakcji, jego opiekun musi być gotów odpowiednio się nim zająć. W przeciwnym wypadku mruczek będzie mocno rozrabiał! To nie kanapowy kot!

Pielęgnacja
Ze względu na brak podszerstka, pielęgnacja japońskiego bobtaila nie jest kłopotliwa. Wystarczy szczotkowanie raz na tydzień. Bez względu na to, czy kot jest krótko- czy długowłosy, jego sierść się nie plącze, ponieważ jest niezwykle jedwabista.

Częste choroby
Kotów japońskich bobtail nie dotyka żadna szczególna choroba genetyczna. Oczywiście mogą im doskwierać wszelkie choroby typowe dla domowych kotów, jak choćby schorzenia jamy ustnej, ale generalnie rasa jest dobrego zdrowia. Dominujący gen odpowiedzialny za wyjątkową budowę ogona jest inny, niż w przypadku kotów rasy manx i nie ma związku z wadami kręgosłupa.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kot japoński bobtail stanowi nieodłączną część kultury i folkloru Kraju Kwitnącej Wiśni. „Zwyczajny” kot dla Japończyków często uosabia złego ducha, za to kot z króciutkim ogonkiem, wprost przeciwnie! Taki kot momentalnie zmienia się w symbol pomyślności! Kot Maneki-Neko to dobry przykład – nazwa dosłownie oznacza „kota, który zaprasza”. To figurka siedzącego kota o krótkim ogonku i uniesionej do góry łapce. Ponoć przynosi szczęście i majątek domostwu, w którym się znajduje, dlatego można go spotkać prawie w każdym domu i sklepie. Naturalnie, Maneki-Neko to kot japoński bobtail!
Innym przedstawicielem tej rasy jest słynna Hello Kitty!