Highland Straight i Highland Fold

Highland Straight i Highland Fold

Rasy Scottish i Highland obie wywodzą się ze Szkocji. Highland jest krzyżówką kota brytyjskiego z perskim i występuje w odmianach zwisłouchej („fold”) oraz prostouchej („straight”). Podczas wystaw występują w odrębnych kategoriach. Highland jest kotem średniej wielkości i o krępej budowie ciała. Łatwo dogaduje się zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami. Cieszy się dobrym zdrowiem.

Podstawowe informacje o Highland Straight i Highland Fold
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Kot highland ma sylwetkę typu semi-cobby czyli jest grubokościsty z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Jego szata jest gęsta, jedwabista i tworzy kryzę wokół szyi. Ma okrągłą głowę i wyraźnie zaznaczoną szczękę, co dodatkowo podkreśla krągły kształt czaszki. O ile wzorzec dopuszcza wszelkie maści szaty, kolor oczu musi współgrać z barwą futra.
W przeciwieństwie do odmiany „fold”, która wskutek genetycznej mutacji, ma uszy zgięte ku przodowi, małżowina odmiany „straight” jest całkiem prosta.
Highland jest sympatyczny i z łatwością adaptuje się do różnych stylów życia, pod warunkiem, że opiekun codziennie poświęci mu chwilę na wspólną zabawę.

Charakter
Highland jest bardzo przywiązany do opiekunów i kiedy przyjdzie mu na to ochota, chętnie się z nimi poprzytula.
Tak jak wiele kotów, bywa bardzo spokojny, ale lubi też momenty szaleństwa, podczas których rozładowuje energię.
To spokojny i posłuszny kot, choć nie wzgardzi chwilą codziennej zabawy.
Łatwość adaptacji do różnych trybów życia świadczy, że to inteligentny kot, z którym łato się żyje.
Naturalnie są wyjątki od reguły, ale zasadniczo highland z łatwością odnajduje się w nowych sytuacjach.
Jest mocno przywiązany do swoich opiekunów i potrzebuje ich życzliwej, regularnej obecności, jednocześnie nie będąc namolnym.

Highland Straight i Highland Fold i koty
O ile każdy z kotów ma własne strefy odpoczynku, zabawy, karmienia i odosobnienia, highland bez problemu odnajdzie się wśród kocich współlokatorów.

Highland Straight i Highland Fold i psy
Highland jest z natury towarzyski i z łatwością przyzwyczaja się do towarzystwa innych zwierząt, również psów.

Highland Straight i Highland Fold i dzieci
Jest przyjemnym we współżyciu kotem, który świetnie odnajdzie się w życiu z rodziną.

Highland Straight i Highland Fold i osoby starsze
Spokojny charakter highlanda sprawia, że kot tej rasy jest dobrym towarzyszem osób żyjących samotnie i/lub spokojnych.

Pielęgnacja
Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, poza okresem linienia, kiedy warto to robić codziennie.

Częste choroby
Choć zasadniczo highland cieszy się dobrym zdrowiem, mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom. Jeśli wychodzi na dwór, warto go zaszczepić przeciw kociemu katarowi, leukozie, wściekliźnie i tyfusowi, zgodnie z opinią weterynarza.
Odmianie „straight” nie grożą żadne choroby dziedziczne.
Odmiana zwisłoucha może cierpieć na choroby dziedziczne, ponieważ jest nosicielem genu „fold”. W związku z tym, przede wszystkim trzeba znać rodziców naszego kotka i upewnić się, że pochodzi ze skrzyżowania osobnika „fold” (zwisłouchy) z osobnikiem „straight” (prostouchy). Skrzyżowanie dwóch kotów typu „fold” prowadzi do anomalii genetycznych (a zatem dziedzicznych) innych niż złamanie małżowiny usznej:
Osteochondrodysplazja jest typowa dla kotów fold i przejawia się zapaleniami kości i stawów, które prowadzą do usztywnienia dolnej części kręgosłupa i ogona, oraz ciężkiej kulawizny. W związku z tym kojarzenie dwóch foldów jest zabronione.
PKD, czyli wielotorbielowatość nerek, prowadzi do niewydolności tych organów, która może się przejawiać w bardzo różny sposób. Choroba dotyczy różnych ras kotów, takich jak kot brytyjski, czy perski, które uczestniczą w procesie hodowlanym rasy highland. Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Dlatego zdecydowanie zaleca się poddanie osobników hodowlanych badaniom genetycznym, aby upewnić się, że nie są nosicielami PKD.
HCM, czyli kardiomiopatia przerostowa, to choroba która dotyka też innych ras kotów, np. brytyjczyka i persa. Polega na stopniowym zgrubieniu tkanki mięśnia sercowego, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Koty cierpiące na HCM również nie powinny uczestniczyć w procesie hodowlanym.

Ciekawostki dotyczące rasy
Przez długi czas sądzono, że białe „foldy” mają skłonność do głuchoty, lecz ta przypadłość okazała się być związana z maścią szaty, a nie kształtem uszu. Teoria, jakoby klapnięte uszy były bardziej narażone na pasożyty, również była błędna.