Hawański (havana brown)

Hawański (havana brown)

Havana Brown to elegancki i pełen gracji domowy kot o pięknej, lśniącej i delikatnej szacie w kolorze głębokiego mahoniu. Nazwa rasy bez wątpienia wywodzi się od rasy królika o futrze w dokładnie takiej samej maści, albo została zainspirowana barwą słynnych hawańskich cygar. Hawańczyk jest towarzyski, czuły i inteligentny.

Podstawowe informacje o kocie hawańskim
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 22 i 27 cm
Kot pomiędzy 25 i 30 cm
Hawańczyk osiąga fizyczną dojrzałość między 12 a 18 miesiącem życia.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 4 kg

Opis
Kot hawański brązowy jest średniej wielkości, ma mocną i zwartą budowę; jego muskularne ciało wpisuje się w prostokąt. Ma długie kończyny o niewielkich, okrągłych stopach i różowych poduszeczkach. Jego ogon jest średniej długości i wąski na całej długości. Hawańczyk ma zgrabną głowę, nieco dłuższa niż szerszą, proporcjonalną w stosunku do płaskiego czoła. Jego duże, koniecznie zielone oczy są w kształcie migdałów. Uszy są duże, długie i skierowane ku przodowi.
Havana ma charakterystyczną, wyraźnie zaznaczoną, kwadratową kufę o dużym nosie i widocznym przełomie czołowo-nosowym. Przełom, inaczej nazywany „stopem” sprawia, że kufa wygląda jakby była doklejona do głowy. Kolor wibrysów idealnie współgra z maścią futra.

Charakter
Jest niezwykle wiernym kotem, który trzyma się w pobliżu swoich ludzi. Szuka fizycznego kontaktu i czułości. Z przyjemnością spędzi całe popołudnie na kolanach opiekuna, ale nie lubi być brany na ręce. Lepiej, żeby to on decydował, kiedy chce do nas przyjść.
Havana Brown lubi odkrywać swoje otoczenie i codziennie potrzebuje zabawy, aby rozładować energię.
Po chwilach aktywności koniecznych dla dobrego samopoczucia, kot hawański musi się wyciszyć, więc spokojnie wraca umościć się w swoich ulubionych miejscach.
To bardzo inteligentny, bystry i ciekawski kot, który chętnie poddaje się szkoleniu poprzez zabawę. Można go nauczyć sztuczek, stosując techniki zalecane przez specjalistów behawioralnych.
Ponieważ z natury jest ciekawski, z reguły nie boi się nieznajomych. Niemniej jednak może się zdarzyć, że dany osobnik jest po prostu nieśmiały.
O ile opiekunowie są w domu, kot hawański świetnie radzi sobie w roli jedynego zwierzęcia, ale polubi też towarzystwo innych czworonogów.

Kot hawański (havana brown) i koty
Z łatwością przyzwyczaja się do obecności innych kotów i je akceptuje.

Kot hawański (havana brown) i psy
Hawańczyk lubi towarzystwo psów o spokojnym temperamencie. Najlepiej unikać dużych ras.

Kot hawański (havana brown) i dzieci
W kontakcie z dziećmi jest czuły i delikatny, o ile go szanują i nie biorą na ręce wbrew woli.

Kot hawański (havana brown) i osoby starsze
Dorosły kot hawański będzie dobrym kompanem, zwiniętym w kłębek na kolanach i wiernym, dla mniej aktywnej osoby, która poświęci mu czas i obdarzy sympatią.

Pielęgnacja
Kot hawański nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu polerować mu futerko za pomocą flanelowej lub filcowej ściereczki, aby było jedwabiste i lśniące.

Częste choroby
Nie odnotowano żadnych chorób dziedzicznych ani innych dolegliwości charakterystycznych dla tej rasy. Niemniej jednak hawańczykowi mogą doskwierać te same przypadłości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Havana Brown jest bardzo czułym kotem i pozostanie wierny opiekunowi, który odwzajemnia mu sympatię. To stosunkowo rzadka rasa.

× W czym możemy pomóc ?