German rex (niemiecki rex)

German rex (niemiecki rex)

Cóż można powiedzieć o tak szczególnym wyglądzie? Jego futerko do tego stopnia przypomina owcze runo, że można pomyśleć, iż to stworzenie pochodzi ze skrzyżowania kota z owieczką. Podobnie jak kot laperm, niemiecki rex jest wynikiem nagłej genetycznej mutacji. Oczywiście należy do rodziny ras typu rex, więc ze względu na duże podobieństwo futra wszystkich przedstawicieli tej grupy, dla mniej doświadczonego oka, odróżnienie go od ras cornish, devon lub laperm może być bardzo trudne. Różnica dotyczy głównie włosa okrywowego.
Według francuskiej organizacji felinologicznej LOOF, german rex pod względem morfologii bardzo przypomina kota europejskiego krótkowłosego. Krótko mówiąc, ten kot jest zwyczajnie przepiękny i choć nieczęsto można go spotkać, kiedyś niewątpliwie zyska na popularności.

Podstawowe informacje o kocie niemieckim rex
Długość życia : pomiędzy 9 i 14 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot niemiecki rex osiąga dorosłą wielkość w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 4 i 6 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Opis
Podobnie jak wszystkie pozostałe rasy z grupy rex, niemiecki rex jest kotem średniej wielkości. Jest silny i muskularny. Jego pluszowe futerko można głaskać bez końca.

Charakter
Zazwyczaj bardzo lubi chwile czułości i pieszczot. Gdy będzie miał ochotę na przytulanie, przyjdzie i poprosi.
Umie bawić się sam swoimi zabawkami, ale przepada za codziennymi chwilami zabaw z opiekunem.
Zanim zacznie kolejną zabawę, lubi odsapnąć, ale gdy jest wypoczęty, szybko przechodzi do kolejnej akcji.
To zaradny i ciekawski kot, przez co często musi się wykazywać bystrością w sytuacjach, gdy coś nabroi!
O ile podchodzi się do niego spokojnie i łagodnie, oraz szanuje jego potrzebę zachowania dystansu, obie strony na pewno znajdą porozumienie!
German rex, podobnie jak wszystkie koty z rodziny rex, jest raczej kotem przylepą, który woli chwile spędzone z opiekunem niż samotne wędrówki.

Kot german rex (niemiecki rex) i koty
O ile koty zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką, wspólne mieszkanie pod jednym dachem nie powinno stanowić problemu.

Kot german rex (niemiecki rex) i psy
Zwierzaki mogą się zaprzyjaźnić na lata, o ile zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką i w tempie narzuconym przez kota, który powinien mieć też zapewnione kryjówki poza psim zasięgiem.

Kot german rex (niemiecki rex) i dzieci
Dzieci, które rozumieją potrzeby kota, na pewno bardzo go pokochają.

Kot german rex (niemiecki rex) i osoby starsze
Wiele zależy od charakteru danego osobnika, co do zasady jednak, german rex to dość energiczny kot, przez co może się okazać nieodpowiednim towarzyszem dla spokojnej osoby.

Pielęgnacja
Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Warto również zwrócić szczególną uwagę na higienę uszu, ponieważ, podobnie jak inne reksy, german rex może wytwarzać dużą ilość wydzielin.

Częste choroby
Jako że kot niemiecki rex jest wciąż stosunkowo mało znaną rasą, nie ma źródeł, które podają typowe dla niej choroby.
Niemniej jednak mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
German rex jest mniej znany niż rex dewoński i kornwalijski, co nie zmienia faktu, że uznają go międzynarodowa organizacja FIFE oraz francuski LOOF. Jak podają niektóre źródła, mimo, że to rzadka rasa, hodowcy intensywnie pracują nad jej rozwojem i popularnością. W niektórych krajach, takich jak Rosja i Finlandia, krzyżuje się go z kotami gładkowłosymi, aby uniknąć problemu zbyt bliskiego pokrewieństwa.

× W czym możemy pomóc ?