Europejski krótkowłosy

Europejski krótkowłosy

Kota europejskiego krótkowłosego nie tak łatwo odróżnić od zwykłego dachowca. Ten ostatni może naszego rasowca bardzo przypominać, to znaczy nie mieć cech, które by je odróżniały. Niemniej jednak europejczyk to jedna z najstarszych na świecie ras. Jej korzenie sięgają czasów starożytnych, a dokładniej mówiąc przodka kotów domowych – kota nubijskiego (Felis silvestris lybica). Był to kuzyn żbika, udomowiony przez Egipcjan, a w Europie rozpowszechniony przede wszystkim przez Rzymian. Jest to najpopularniejszy kot na kontynencie europejskim. Niegdyś strażnik silosów, dziś po prostu towarzysz człowieka. Jednak wbrew pozorom „rasowego”, czyli rodowodowego kota europejskiego znaleźć bardzo trudno!

Podstawowe informacje o kocie europejskim krótkowłosym
Długość życia : Około 12 lat
Charakter : Spokojny, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Tak naprawdę wielkość kota europejskiego nie jest ustandaryzowana, ponieważ różnice osobnicze bywają bardzo duże. Jest też wyraźna różnica między kotkami i kocurami tej rasy.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Opis
Kot europejski to kot bardzo swojski, a jednocześnie inny niż wszystkie! Nie odnajdziemy w nim cech charakterystycznych innych ras, a poszczególne osobniki mogą się między sobą znacznie różnić.
Kot europejski jest kotem średniej wielkości, odpornym, o krótkiej i gęstej sierści. Jego sylwetka powinna wpisywać się w prostokąt. Jego głowa jest raczej okrągła, z wydatnymi szczękami, a oczy – średniej wielkości lub duże. Wysokość uszu odpowiada ich szerokości u podstawy; na końcu są delikatnie zaokrąglone. Europejczyk ma dość szeroki u nasady ogon, który zwęża się stopniowo ku jego koniuszkowi.

Charakter
Jeśli poświęcimy mu czas i uwagę, kot europejski okaże nam czułość, a nawet udowodni, że jest pieszczochem. W przeciwnym wypadku będzie chodził swoimi drogami!
To ciekawski i sprytny kot. Jeśli natrafi się okazja, dowolny przedmiot może być dla niego świetną zabawką, o ile kot będzie miał ochotę akurat nim się bawić. Europejczyk może wręcz domagać się codziennych zabaw od opiekunów!
Tak jak wszystkie koty, europejczyk miewa swoje wariackie fazy, podczas których biega i skacze po całym domu. Pomimo to lubi też porządnie odpocząć lub po prostu posiedzieć sobie w pobliżu opiekuna. Mówi się, że jest bardzo zrównoważony.
Uważa się go za bardzo inteligentnego kota, ponieważ jest ciekawy i potrafi się dostosować do różnych sytuacji, nawet jeśli nie przepada za zmianami. Wiele spośród tych kotów chętnie bawi się zabawkami ćwiczącymi intelekt.
Na ogół ma bardzo dobre relacje z ludźmi i przywiązuje się do swojego opiekuna oraz miejsca zamieszkania.
Lubi być do pewnego stopnia niezależny. Przepada za wychodzeniem na dwór, gdzie może dać upust instynktowi myśliwego – należy więc uważać przy otwieraniu drzwi wejściowych – może nam czmychnąć między nogami!

Europejski krótkowłosy i koty
Koty, które od małego razem wychowywały się jako członkowie jednej kociej gromady, mogą być ze sobą mocno związane przez całe życie. Niemniej jednak kotom europejskim może być trudno zaakceptować obcego kota. W związku z tym, zwierzęta należy w odpowiedni sposób ze sobą oswajać, szanując ich wrażliwość w zakresie tolerancji innych. Socjalizacja z izolacją to odpowiednia metoda zapoznawania kotów ze sobą.

Europejski krótkowłosy i psy
Kot europejski krótkowłosy może spokojnie zamieszkać z psem pod jednym dachem, o ile zwierzęta zostały ze sobą odpowiednio zapoznane – stopniowo, krok po kroku. Najlepiej, jeśli kotek był od małego przyzwyczajany do obecności psów.

Europejski krótkowłosy i dzieci
Europejczyk może przyzwyczaić się do obecności dzieci i żyć z nimi bezkonfliktowo, o ile ma zapewnioną możliwość schowania się przed nimi, gdy ma taką potrzebę! Dzieci należy nauczyć odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzęciem.

Europejski krótkowłosy i osoby starsze
Jest kotem, który pasuje do całej rodziny i potrafi się też dostosować do bardzo spokojnych osób starszych.

Pielęgnacja
Kota europejskiego krótkowłosego wystarczy czesać raz w tygodniu.

Częste choroby
Kot europejski krótkowłosy jest odporny i nie ma szczególnych predyspozycji do konkretnych chorób (poza wspomnianą wyżej nadwagą). Niemniej jednak mogą mu zagrażać różne typowo kocie dolegliwości. Europejczyk jest dość delikatny pod względem schorzeń przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych oraz kontrolę stomatologiczną. Jeśli kot wychodzi na dwór, trzeba go szczepić przeciw chorobom takim jak białaczka kocia, wścieklizna – zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Szczepienia przeciw katarowi kociemu i panleukopenii obowiązują wszystkie koty, również niewychodzące.

Ciekawostki dotyczące rasy
Rasa europejska krótkowłosa jest najpopularniejsza w krajach północnej Europy.

× W czym możemy pomóc ?