Egzotyczny

Egzotyczny

Kot egzotyczny, występujący pod międzynarodową nazwą Exotic lub Exotic Shorthair, naprawdę wygląda jak pluszowy miś. Ma bardzo gęste futro, któremu wprost nie można się oprzeć, jest okrąglutki, miły i spokojny, ale ze szczyptą dziecięcej fantazji. Adaptuje się do każdego rodzaju lokum, choć najbardziej lubi przytulne mieszkania, najlepiej pełne zabawek. Chwyta za serce miłośników kotów perskich, którzy chcieliby uniknąć kłopotów z pielęgnacją długiej sierści!

Najważniejsze informacje o kocie egzotycznym
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Krótka

Kot egzotyczny – wielkość
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot egzotyczny przestaje rosnąć w wieku od 1 do 2 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg

Opis
Podobnie jak w przypadku persa, wygląd kota egzotycznego na przestrzeni lat ulega ciągłym zmianom. Wzorzec rasy zmierza w kierunku promowania kotów krągłych. Kot egzotyczny ma budowę typu cobby, a jego ciało przypomina krótki i zaokrąglony prostokąt. Jest umięśniony, o mocnym kośćcu, a gdy bierzemy go na ręce, zaskakuje swoją wagą. Ma krótkie i mocne łapy. Ogon krótszy niż u przeciętnego kota, ale proporcjonalny i bardzo puchaty. Głowa okrągła, uszy małe, zaokrąglone i osadzone dość nisko na czaszce. Duże, okrągłe i lśniące oczy, szeroko rozstawione. Nos jest dość duży, ale bardzo krótki i z bardzo mocno zaznaczonym stopem, przez co z profilu wygląda jak spłaszczony. A na koniec futro – zwarte, krótkie i bardzo gęste, jakby pluszowe, co oczywiście jeszcze bardziej podkreśla efekt krągłości!

Charakter
Kot egzotyczny krótkowłosy jest bardzo czuły – to prawdziwa przylepa! Nie trzeba go dwa razy prosić o zgodę na głaskanie!
Instynkt łowiecki kota egzotycznego jest trochę mocniej rozwinięty niż u jego długowłosego kuzyna, zapewne za sprawą genów jego krótkowłosych przodków.
Podobnie jak pers, kot egzotyczny jest ostoją spokoju, choć mimo wszystko wykazuje się nieco większą aktywnością.
Być może nie jest to rasa, która nauczy się otwierać drzwi (choć może nas zaskoczyć!), ale kot egzotyczny jest uważny i ciekawy oraz ma bez wątpienia wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną i społeczną.
Wszystko zależy od osobnika, ale ogólnie rzecz biorąc, krótkowłosy pers jest raczej towarzyski i ciekawy świata.
As they are capable of keeping themselves entertained they won’t get too bored without their owners for company, as long as toys have been left for him and a cat tree. But of course, your cat will be happy to see you return at the end of the day.

Kot egzotyczny i koty
Sekret tkwi w metodzie zapoznania obu kotów. O ile przebiegło ono zgodnie z zasadami socjalizacji z izolacją, futrzaki będą się tolerować, a może nawet po kociemu się zakolegują.

Kot egzotyczny i psy
Ponieważ to bardzo spokojna rasa kotów, trzeba zadbać o odpowiednie zapoznanie zwierząt ze sobą (na zasadzie socjalizacji z izolacją) oraz dopilnować, żeby pies był opanowany w obecności kota.

Kot egzotyczny i dzieci
Generalnie kot egzotyczny lubi obecność dzieci oraz wspólną z nimi zabawę, jednak trzeba się upewnić, że temperament kota nie za bardzo odbiega od usposobienia małych członków rodziny. Cierpliwość ma swoje granice! Uważajmy też na zbyt hałaśliwe dzieci! Maluchy powinny być uczone odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzątkiem.

Kot egzotyczny i osoby starsze
Spokojny, uczuciowy i niewymagający wielu zabiegów pielęgnacyjnych – to kot idealny do mieszkania pod jednym dachem z opiekunem o podobnym usposobieniu – w tym i z seniorem.

Częste choroby
Wielotorbielowatość nerek: autosomalna, dominująca choroba genetyczna, dość często występująca u kotów perskich. Symptomy pojawiają się zwykle około siódmego roku życia. Istnieje badanie genetyczne pozwalające wykryć chorobę zanim nastąpią objawy. Jedynym sposobem na powstrzymanie choroby jest rozmnażanie wyłącznie nieobciążonych nią osobników.
Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca.
Przepuklina przeponowa: przemieszczenie trzewi do osierdzia, czyli jamy, w której znajduje się serce.
Stopniowy zanik siatkówki: choroba dziedziczna, przejawia się utratą widzenia w pierwszych miesiącach życia. Obecnie trwają badania mające na celu odkrycie genu lub genów odpowiedzialnych za to schorzenie, dzięki czemu będzie można opracować przesiewowe badanie genetyczne.
Sekwestracja rogówki: choroba rogówki charakterystyczna dla kotów, szczególnie rasy perskiej.
Zapalenie pęcherza i kamienie pęcherza moczowego.
Przeciek wrotno-systemowy: choroba związana z dopływem krwi do wątroby, polegająca na tym, że toksyny w normalnych warunkach metabolizowane przez wątrobę nie mogą się do niej dostać i gromadzą się we krwi.
Wielotorbielowatość wątroby: wiąże się z wielotorbielowatością nerek.
Choroby skórne: idiopatyczne zapalenie skóry twarzy, dermatofitoza (grzybica), łojotok pierwotny.
Zespół Chediak-Higashi: choroba dotykająca głównie koty perskie niebieskie dymne; polega na tym, że melanina nie gromadzi się w lizosomach, a płytki krwi i białe krwinki źle funkcjonują.
Polipy nosowo-gardłowe: łagodne guzy występujące w nosie, zatokach, uszach, gardle.
Wnętrostwo: niezstąpienie jąder do moszny podczas dojrzewania narządów płciowych.
Choroby przyzębia: występująca u ras brachycefalicznych zbyt krótka szczęka powoduje nieprawidłowe chwytanie i gryzienie pokarmu, natomiast niewłaściwe ułożenie zębów (liczba zębów jest taka sama jak u innych kotów) prowadzić może do problemów z kamieniem nazębnym, zapalenia dziąseł, a nawet problemów trawiennych.
Problemy z oddychaniem spowodowane brachycefalią.
Oraz wszelkie inne choroby kotów domowych.

Ciekawostki dotyczące rasy
Gen odpowiedzialny za krótką sierść jest genem dominującym. Kot egzotyczny może być jednak homozygotyczny lub heterozygotyczny, a więc niektóre z kociąt w miocie mogą okazać się… długowłose! Pewne stowarzyszenia felinologiczne uznają je za koty egzotyczne długowłose, zaś dla innych pozostają kotami rasy perskiej.
Konieczne jest również, aby rasa utrzymywała krew kota perskiego, w przeciwnym razie wyjątkowa jakość sierści zmienia się wraz z pokoleniami i futro staje się mniej gęste.

× W czym możemy pomóc ?