Egipski mau

Egipski mau
Podobieństwo egipskiego mau do kotów uwiecznionych na staroegipskich dziełach sztuki jest tak żywe, że mogłoby się zdawać, że czas stanął w miejscu! Kot egipski to rasa w pełni naturalna, co oznacza, że nie została stworzona przez człowieka. Mau konkuruje z kotem abisyńskim o miano najstarszej odnotowanej rasy kota domowego. Posągowa sylwetka, agrestowe oczy, charakterystyczna, lekko zmartwiona mina, stoicka siła oraz spokojny i uległy temperament przypuszczalnie są przyczyną, dla której faraonowie wznieśli go na ołtarze i że budzi pewien podziw nawet dzisiaj.

Podstawowe informacje o kocie egipskim mau
Długość życia : pomiędzy 14 i 18 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Spokojny, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot egipski mau przestaje rosnąć pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Mau to średniej wielkości kot o długiej, atletycznej i eleganckiej sylwetce. Kończyny tylne są dłuższe od przednich, przez co mau zdaje się chodzić na palcach jak gepard. Charakterystyczna dla tej rasy fałda skóry między brzuchem a nogami nosi nazwę kieszeni i umożliwia maksymalne wyprostowanie nogi, dzięki czemu kot lepiej skacze i biega. Dzięki temu kot egipski mau jest uznawany za najszybciej biegającego domowego kota, z udokumentowanym rekordem prędkości 48 km/h!
Kolejną charakterystyczną cechą mau jest jego twarz. Znaczenia wokół oczu tworzą maskę na wzór typowego makijażu starożytnych Egipcjan. Na czole znaczenie w kształcie litery M reprezentatywne dla kotów tabby, u mau zwane skarabeuszem, który jest ważnym symbolem w mitologii faraonów. Oczy tego salonowego geparda wyróżniają się kolorem agrestu, ale także kształtem i ustawieniem, które nadają mu uroczy, zatroskany wyraz twarzy.

Charakter
Kot egipski mau jest bardzo czuły, szczególnie w stosunku do swoich opiekunów. Bardzo potrzebuje przytulania, ale prawie tylko i wyłącznie ze strony człowieka, z którym jest najbardziej związany.
Jako doświadczony myśliwy, chciałby jak najwięcej się bawić! I biegać, i skakać…
Mimo wszystko, ma reputację idealnego domowego kota, lubiącego ciszę i spokój.
Początkowo mau był kotem wykorzystywanym do łapania gryzoni na egipskich strychach. Cechę tę, niezbędną do przetrwania, oczywiście zachował po dziś dzień. To świetny obserwator, który bardzo szybko się uczy.
Może troszkę bać się nieznajomych i woli obecność ludzi, których zna. Dlatego potrzebuje czasu, żeby przywyknąć do nowych osób.
Ze względu na swoje możliwości fizyczne i intelektualne, mau jest w pełni i pod każdym względem samodzielny. Mimo to lgnie do swojego opiekuna!

Kot egipski mau i koty
Koty należy zapoznawać ze sobą zgodnie ze sztuką, ale z reguły mau dobrze przystosowuje się do obecności innych przedstawicieli swojego gatunku.

Kot egipski mau i psy
Kot egipskim mau bez problemu może zamieszkać z psem, o ile zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione oraz miały czas na oswojenie z nowym mieszkańcem domu. Dostępność miejsc do wskakiwania pozwala kotu być poza zasięgiem psa, jednocześnie będąc w tym samym pomieszczeniu.

Kot egipski mau i dzieci
Mau polubi dzieci, ale trzeba pamiętać, że równie mocno ceni sobie spokój oraz że podchodzi z rezerwą, a nawet lęka się tego, co nowe. Zapewnienie kotu wysoko położonych miejsc do wskakiwania da mu możliwość decydowania, czy ma ochotę na kontakt.

Kot egipski mau i osoby starsze
Ponieważ kot egipski mau lubi spokój, może pasować do spokojnego opiekuna, ale nie zapominajmy, że ten mruczek potrzebuje też zabawy i wspinaczki.

Pielęgnacja
Pielęgnacja mau nie jest trudna i wystarczy go raz na tydzień szczotkować. Aby jego futerku nadać więcej blasku, można je pocierać zamszową skórką. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na zęby. Codzienne ich mycie będzie dla niego korzystne.

Częste choroby
Kotu egipskiemu oficjalnie nie przypisuje się żadnych chorób genetycznych. Występują pojedyncze przypadki lub choroby pojawiające się w konkretnych liniach:
kardiomiopatia przerostowa, czyli jedna z chorób serca, występuje u niego trochę częściej niż inne choroby;
leukodystrofia to choroba, która dosięga istotę białą mózgu. U kota egipskiego mau występuje nieznacznie częściej niż inne schorzenia, choć mimo wszystko wciąż jest bardzo rzadka;
przepuklina pępkowa to zjawisko polegające na tym, że pępek nie zamyka się po odpadnięciu pępowiny po urodzeniu; może występować nieco częściej w niektórych liniach;
kota egipskiego mau trzeba szczególnie kontrolować choroby przyzębia, zwłaszcza jeśli nie wykonuje się żadnych zabiegów higienicznych jamy ustnej.
Mogą wystąpić wszystkie choroby i patologie występujące u kotów domowych. Egipski Mau generalnie jest kotem o doskonałym zdrowiu.

Ciekawostki dotyczące rasy
Słowo „mau” pochodzi z języka egipskiego i oznacza zarówno „światło” jak i „kot”. Jednym słowem, nazwa rasy kot egipski mau oznacza tyle co „kot egipski” lub „światło Egiptu”, co dodaje jeszcze więcej magii tej rzadkiej i bardzo starej rasie, będącej mistrzem prędkości pośród kotów domowych.

× W czym możemy pomóc ?