Devon rex

Devon rex

Pod względem budowy ciała Devon rex przypomina nieco reksa kornwalijskiego. Ma smukłe łapy, muskularne ciało i ogon, jednak różni się od Cornisha już chociażby kształtem głowy. Falista sierść Devona przypomina futerko pudla lub – jeszcze bardziej – jagniątka. Z kolei duże, zaokrąglone uszy można porównać do uszu nietoperza. Bez dwóch zdań, kot tej rasy ma wyjątkowy wygląd!

Najważniejsze informacje o Devon rex
Długość życia : pomiędzy 12 i 16 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Dorosłe rozmiary osiąga w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 4 kg

Opis
Devon rex to kot małej lub średniej wielkości, ale za to dobrze umięśniony i gibki. Ze względu na smukłe łapy wydaje się lekki i szczupły. Ma krótkie falowane futro w dotyku przypominające jedwab. Nietypowy kształt głowy tego kota natychmiast wywołuje uśmiech na twarzy – jego czaszka jest niewielka i zwieńczona szerokimi u podstawy, ogromnymi uszami, co nadaje mu wygląd kosmity. Nic dziwnego, że został ochrzczony mianem „Myszki Pixie”!

Charakter
Reks dewoński bardzo lubi pieszczoty. Łaknie ludzkiego ciepła i obecności opiekuna.
Dzięki smukłemu i muskularnemu ciału Devon reksa możemy się przekonać, co na prawdę oznacza kocia zwinność.
To że jest niewielkim kotem wcale nie oznacza, że jest spokojny. Ale bez obaw, naturalnie są też osobniki bardziej wyciszone, szczególnie kiedy można wygrzewać się pod kocem. Najlepiej zapytać hodowcę, które z kociąt w miocie jest najmniej zuchwałe.
Wrodzony spryt Devon rexa sprawia, że kot ten chętnie uczestniczy w życiu opiekuna i z rozkoszą płata mu figle… na przykład zakradając się do łóżka, żeby się przytulić!
Koty rasy Devon rex raczej nie boją się nieznajomych, a wręcz są ich ciekawe. Niemniej jednak należy dać im czas na oswojenie się z nowo poznaną osobą. Mały smakołyk często okazuje się skutecznym argumentem.
Devon rex słynie raczej z nieodstępowania swojego opiekuna na krok, a nie z samodzielności i niezależności. Mimo to – jak każdy kot – chadza swoimi ścieżkami, więc to on zadecyduje, jak spędzić czas – z opiekunem czy na parapecie.

Devon rex i koty
Towarzystwo drugiego kota to dla reksa rozrywka i kolejne ciepłe ciało do przytulania. Jednakże nie oczekujmy, że zwierzęta od razu się zaakceptują. Może upłynąć trochę czasu, zanim znajomość przekształci się w prawdziwą więź. Najlepszą metodą przedstawiania sobie zwierząt jest socjalizacja z izolacją.

Devon rex i psy
Ciekawość świata, temperament i energiczne usposobienie reksa mogą być bardzo pomocne w nawiązywaniu kontaktu z psem. Niemniej jednak zwierzęta powinny mieć czas na stopniowe oswojenie się ze sobą, a kot musi mieć w domu zapewnioną kryjówkę poza zasięgiem psa. Zadaniem opiekuna jest nauczenie psa odpowiedniego traktowania nowego czworonożnego kolegi.

Devon rex i dzieci
Pyszczek Devon rexa może rozśmieszyć niejedno dziecko, co w połączeniu z niezwykłą energią tego kota sprawia, że jest świetnym kandydatem na towarzysza zabaw maluchów. Oczywiście tych, które znają zasady obchodzenia się ze zwierzęciem.

Devon rex i osoby starsze
Energiczny, młody Devon rex może być zbyt męczący dla spokojnej osoby starszej. Rozwiązaniem może być tu ewentualnie zakup dorosłego kota.

Pielęgnacja
Delikatne przeczesanie futerka szczotką z włosia czy szmatką irchową raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby sierść zachowała połysk.
Z powodu dużej ilości wydzielanej woskowiny, wskazane jest czyszczenie uszu raz w tygodniu.
Ze względu na to, że Devon rexy wydzielają spore ilości łoju, może być konieczna kąpiel. Kociaka warto oswajać z wodą stopniowo i jak najwcześniej.

Częste choroby
Podobnie jak innym kotom, reksowi mogą doskwierać np. choroby jamy ustnej.
Może również niedomagać z powodu chorób typowych dla tej rasy:
Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Chore koty leczone są objawowo, w celu maksymalnego zwiększenia komfortu życia.
Miastenia to choroba, która polega na zaniku mięśni. Chory kot nosi nisko opuszczoną głowę, ma nienaturalny chód, bardziej widoczne łopatki i szybko się męczy. Jest to choroba genetyczna. Nie opracowano jak do tej pory lekarstwa na to schorzenie. Od kilku lat jest dostępne badanie przesiewowe.
Możliwe predyspozycje do schorzeń skórnych.

Ciekawostki dotyczące rasy
Dopiero w wieku sześciu miesięcy sierść reksów osiąga ostateczny dorosły wygląd.

× W czym możemy pomóc ?