Dachowiec

Dachowiec

Legendarny urok, jedwabiste futro, tajemnicze spojrzenie … W ciagu tysięcy lat po udomowieniu, kot stał się bezsprzecznym towarzyszem człowieka, wnoszącym iskierkę radości w życie milionów ludzi na całym świecie. Niewątpliwie zawdzięcza to wrodzonym cechom takim jak inteligencja, wytrzymałość i zdolność adaptacji. Obecnie stowarzyszenia felinologiczne uznają ponad czterdzieści ras, a wszystkie z nich mają wspólnego przodka – kota pospolitego.
Dzięki swej różnorodności, dachowiec podbił nawet najbardziej zatwardziałe serca!

Podstawowe informacje o kocie dachowym
Długość życia : pomiędzy 13 i 17 lat
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 23 i 25 cm
Kot pomiędzy 23 i 25 cm
Osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, chociaż niewielki wzrost można zaobserwować do wieku dwóch lat u kotki i trzech lat u kocura.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg
Z reguły samiec jest większy niż samica. Ponadto istnieją hipotezy, według których koty żyjące w zimnym środowisku są masywniejsze, niż te żyjące w ciepłym klimacie, a duża objętość ciała ułatwia im termoregulację i daje rozwojową przewagę.

Opis
Do wyboru do koloru, czarny, biały, łaciaty, jednorodny, puszysty lub krótkowłosy, dachowiec występuje we wszelkich możliwych odmianach szaty. Jest zwierzęciem kosmopolitycznym, co oznacza, że zamieszkuje prawie wszystkie regiony świata, za wyjątkiem Bieguna Północnego i Południowego. Tak więc poszczególne cechy biologiczne mogą się różnić w zależności od środowiska i warunków życia kota, oraz jego predyspozycji genetycznych.

Charakter
Popularny dachowiec potrafi być bardzo czuły, gdy zaskarbimy sobie jego zaufanie.
Zaleca się codzienne wspólne zabawy kota z opiekunem, ponieważ dachowiec jest energiczny i lubi figle. Poświęcenie kotu czasu buduje relacje trwałe i wzbogacające wszystkich członków rodziny, tych małych i dużych.
Odpoczynek jest kluczowy dla zachowania fizycznej i psychicznej równowagi. Kotu trzeba zaaranżować kryjówki oraz wysoko położone punkty do obserwacji otoczenia, a nawet legowisko w nasłonecznionym miejscu, gdzie będzie mógł się wygrzewać.
Generalnie koty dachowe są ciekawskie i bystre. Wbrew powszechnej opinii, kota da się wychować i nauczyć pożądanych zachowań. Wspólne treningi to świetny sposób na nawiązanie dobrej relacji z kotem, oraz zajęcie stymulujące go fizycznie i umysłowo.
Ta cecha charakteru kształtuje się głównie w okresie socjalizacji, gdy kotek jest młody. Dlatego niektóre koty są bardziej bojaźliwe, niż inne. Strachliwego kota można wesprzeć pozwalając mu oswajać się z nowymi osobami w tempie, które mu odpowiada i nie zmuszając do niechcianego kontaktu.
Wiele kotów jest na tyle niezależnych, że dobrze znoszą samotność. Niemniej jednak trzeba zaobserwować, jakie potrzeby ma nasze zwierzę. Wiek, przeszłość oraz stan zdrowia to czynniki, które mogą mieć wpływ na jego samodzielność.

Kot dachowiec i koty
Relacja dachowca z drugim dachowcem lub kotem rasowym może być przyjemna i zdrowa. Kluczem do sukcesu jest stopniowe zapoznawanie zwierząt. Aby uniknąć konfliktów, wszystkie koty koniecznie muszą mieć zapewniony stały i wolny dostęp do wszelkich udogodnień (miska, kuweta itp.).

Kot dachowiec i psy
Wspólne mieszkanie kota z psem jest jak najbardziej możliwe, ale pod warunkiem, że zwierzęta poznają się stopniowo i z poszanowaniem wzajemnych granic oraz mowy ciała. Otoczenie wyposażone w liczne wysoko położone miejsca do wskakiwania ułatwia dzielenie wspólnej przestrzeni, ponieważ kot ma dokąd uciec przed niechcianym kontaktem z psem. Ogromne znaczenia dla zachowania kota w stosunku do psów ma też zakres socjalizacji kotka za młodu.

Kot dachowiec i dzieci
To oczywiste, że zapoznanie kota z dzieckiem musi przebiegać łagodnie i ze zrozumieniem. Nikogo nie wolno do niczego zmuszać. Wręcz przeciwnie, poświęcenie czasu na wzajemne poznanie nauczy dziecko troskliwego podejścia do zwierzątka i zrodzi zrozumienie między wszystkimi domownikami.

Kot dachowiec i osoby starsze
Z historycznego punktu widzenia, koty często towarzyszyły raczej spokojnym i samotnym osobom. Trzeba tylko pamiętać, że każdy, kto przyjmuje zwierzątko pod swoją opiekę, musi być w stanie zaspokoić jego potrzeby.

Pielęgnacja
Jeśli kot ma długą sierść, zaleca się codzienne szczotkowanie. Krótkie futro wystarczy czesać raz na tydzień. Niektóre osobniki wymagają regularnego czyszczenia oczu i uszu. W takich przypadkach ważne jest, aby zapobiegać gromadzeniu się wydzielin.

Częste choroby
O ile wszystkie ich potrzeby są zaspokojone, dachowce nie mają predyspozycji do żadnych konkretnych chorób, co zawdzięczają dużej genetycznej różnorodności. Niemniej jednak raz w roku warto udać się do weterynarza na kontrolę, szczególnie jamy ustnej i ewentualnych oznak starzenia.
Pomimo to, mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dityczące rasy
Istnieje około czterdziestu ras kotów domowych. Obecnie, kota pospolitego coraz częściej dopuszcza się do wystaw organizowanych przez duże organizacje felinologiczne. Warto zauważyć, że wiele dachowców może być mieszanką dwóch innych ras lub mieć przodka z rodowodem.

× W czym możemy pomóc ?