Cymric

Cymric

Cymric to ni mniej ni więcej jak długowłosa odmiana kota manksa. Pod względem fizycznym i genetycznym obie rasy są identyczne. Wyjątek stanowi długość okrywy włosowej. Pomimo że co do naturalnego powstania rasy na wyspie Man nie ma wątpliwości, prawa do cymirka roszczą sobie kanadyjscy hodowcy, którzy ponoć pracowali nad utrwaleniem jego charakterystycznych cech. Spór pozostaje otwarty, dlatego po dziś dzień nie wszystkie organizacje felinologiczne uznają cymrika za odrębną rasę.

Najważniejsze informacje o Cymric
Długość życia : Około 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Osiągnięcie pełnej dojrzałości fizycznej zajmuje mu od 3 do 5 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Opis
Cymric przypomina okrąglutkiego pluszaka. Zaokrąglone jest w nim właściwie wszystko, począwszy na oczach, poprzez kształt grzbietu i głowę, a skończywszy na ogólnym wrażeniu krągłości całej sylwetki, co dodatkowo podkreśla brak ogona. Tylne łapy są stosunkowo dłuższe od przednich, dzięki czemu cymric świetnie skacze. Jego futro ma dwie warstwy – gęsty i gruby podszerstek oraz półdługi włos okrywowy, który jest delikatny i leciutki.
Cechą charakterystyczną rasy jest brak ogona, ale tylko niektóre osobniki są w pełnie bezogonowe. Pod tym względem koty tej rasy można podzielić na cztery grupy:
rumpy: kot pozbawiony wszystkich kręgów ogonowych, nawet kości krzyżowej. Kot całkowicie bezogonowy. W miejscu, gdzie normalnie powinien być ogon, czuć wgłębienie.
riser (lub rumpy-riser): 1 do 3 kręgów krzyżowych, przez co w miejscu ogona wyczuwalny jest niewielki wzgórek.
stumpy: 1 do 3 kręgów ogonowych, które tworzą krótki ogonek.
longy: ogon od półdługiego do normalnego.

Charakter
To czuły kot, który jest z reguły bardzo przyjemnym towarzyszem człowieka.
Kocha zabawę, a przede wszystkim codzienne szaleństwa, podczas których może ćwiczyć swoje umiejętności łowieckie.
Ponieważ umie się adaptować, potrafi też być spokojny i miły.
Jest bardzo inteligentny i szybko uczy się wszystkiego, co mu pokażemy lub samodzielnie odkryje!
Zaufanie nowo poznanej osobie może trochę potrwać, ale gdy damy kotu czas i przestrzeń, powinno się uda.
To towarzyski kot. Od samotności woli obecność opiekunów.

Cymric i koty
Mieszkanie pod jednym dachem z innymi kotami nie jest wykluczone. Zwierzętom trzeba dać czas i narzędzia, aby mogły się polubić. A przynajmniej tolerować!

Cymric i psy
Długowłosy manx może spokojnie dogadać się z psem, o ile zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione.

Cymric i dzieci
Ten piękny kot bez ogona może się wykazać ale wielką cierpliwością wobec dzieci … ale mimo wszystko zawsze pod nadzorem dorosłych!

Cymric i osoby starsze
Choć jest ruchliwy i lubi skakać, cymric będzie się cieszył z towarzystwa seniora zwłaszcza jeśli ten spędza dużo czasu w domu i poświęca mu wiele uwagi.

Częste choroby
Syndrom manksa – kiedy mutacja genu powoduje za dalekie skrócenie ogona, mogą pojawić się poważne wady kręgosłupa i rdzenia kręgowego, takie jak rozszczep kręgosłupa, ale również problemy z pęcherzem, jelitami czy tylnymi kończynami. Długość życia chorych zwierząt bardzo się skraca. Najdłużej żyjący odnotowany przypadek miał pięć lat.
Zespół okrężnicy olbrzymiej – często występuje na tle nerwowym; okrężnica nie kurczy się, aby wydalić stolec. Choroba może mieć związek z syndromem manksa, ale niekoniecznie.
Wyprzenie: infekcja fałd skórnych.
Dystrofia rogówki: wada rozwojowa oka.
Cymric może również chorować na wszystkie pozostałe typowo kocie schorzenia.
Może być szczególnie podatny na choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych i opiekę stomatologiczną.

Ciekawostki dotyczące rasy
Mimo, że cymric nie ma ogona, pod skórą znajdują się jego zakończenia nerwowe. Dlatego nacisk w miejscu, gdzie normalnie wyrasta ogon, może być bolesny. Podczas podnoszenia kota trzeba też podtrzymywać jego tylne łapy, aby nie powodować niepotrzebnego napięcia w kręgosłupie.
Mimo braku ogona, ten świetny skoczek ma optymalne wyczucie równowagi.