Cornish rex

Cornish rex

Cornish rex to kot o wydłużonej i smukłej sylwetce charta, obdarzony charakterystycznymi dużymi uszami. Jego sierść jest również wyjątkowa – futerko reksa przypomina delikatny falisty meszek. Skręcone są nawet jego wąsy. To wyjątkowo łagodny i czuły kot – wspaniały towarzysz rodziny.

Najważniejsze informacje o Cornish rex
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 28 i 30 cm
Kot Około 30 cm
Reks kornwalijski osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Opis
Reks kornwalijski jest kotem raczej przeciętnej wielkości, o delikatnym kośćcu i długich łapach. Cechy te bynajmniej nie czynią go cherlawym, ponieważ jednocześnie jest bardzo dobrze umięśniony! Stąd też częste porównanie kotów tej rasy do charta. Olbrzymie uszy i duże oczy wywołują uśmiech na twarzy i każdego oczarują. Głaskanie reksa to najczystsza przyjemność, ponieważ kot tej rasy nie ma klasycznego włosa, a okrywa go wyłącznie miękki jak aksamit, falisty podszerstek.

Charakter
Cornish rex nie przepuści okazji, żeby się umościć i ogrzać przy ciele swojego opiekuna.
Ze względu na smukłą sylwetkę i długie łapy, reks kornwalijski bardzo szybko biega i zwinnie, wysoko skacze.
Wszystko zależy od osobowości danego osobnika, ale po chwilach rozładowywania energii w zabawie, reks potrafi się wyciszyć.
To bardzo bystry kot, który nie raz da wyraz swojej inteligencji. Dlatego warto uczyć go sztuczek, co umożliwi nam również nawiązanie bardzo bliskiej relacji z czworonożnym towarzyszem.
Koty rasy cornish rex wykażą zainteresowanie nowymi osobami w swoim otoczeniu, o ile goście zachowają się spokojnie i z poszanowaniem ciekawskiego czworonoga. Pozwólmy kotu samemu zdecydować, kiedy ma ochotę podejść i poznać gości. To najlepszy sposób na zmniejszenie dystansu.
Samotność nie jest jego mocną stroną. Ponieważ jest kotem, który łatwo marznie, lubi być w stałym fizycznym kontakcie z człowiekiem. Z tego powodu jest mniej samodzielny, niż koty innych ras.

Cornish rex i koty
Towarzystwo innego kota może być dla reksa bardzo miłe ze względu na możliwość wspólnego spania i wzajemnego ogrzewania się, oraz zabawy. Skorzystaj z porady specjalisty od zachowań kotów.

Cornish rex i psy
Ciekawość ciągnie do psów właściwie wszystkie koty. To, czy będą potrafiły się zakolegować i razem bawić, zależy od sposobu, w jaki zwierzęta zostały sobie przedstawione oraz od naszego dozoru i cierpliwości.

Cornish rex i dzieci
Dzieci nauczone jak obchodzić się z kotem, mogą wiele skorzystać na dorastaniu w towarzystwie reksa. Niech nie zaskoczy nas widok śpiącego kota wtulonego w dziecięce pluszaki!

Cornish rex i osoby starsze
Ponieważ koty tej rasy łakną ciepła ludzkiego ciała, potrafią być bardzo pieszczotliwe, co sprawia, że są dobrym materiałem na towarzysza dla spokojnej osoby. Tylko nie zapominajmy, iż reksy bywają też bardzo żywiołowe! Aby mieć pewność, że kot będzie z natury spokojniejszy, najlepiej wybrać już dojrzałego osobnika, na przykład z hodowli.

Pielęgnacja
Ponieważ reks gubi niewiele podszerstka, delikatne szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Niemniej jednak należy regularnie obserwować jego skórę pod względem zaczerwienień i innych ewentualnych niepokojących objawów. Co pewien czas trzeba też mu wyczyścić uszy i oczy, ze względu na niewielkie ilości wydzieliny, którą powinno się usuwać.

Częste choroby
Podobnie jak innym kotom, puchatemu rexowi również mogą doskwierać pewne typowo kocie dolegliwości.
Pewne stany chorobowe mają podłoże genetyczne:
Stopniowy zanik siatkówki to choroba, która może prowadzić do ślepoty. Są dostępne badania przesiewowe.
Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Aby poprawić kotu komfort życia, można zastosować leczenie.
Dermatozy, czyli choroby skór o objawach takich jak czerwone wypryski. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze, trzeba udać się z kotem do weterynarza.

Ciekawostki dotyczące rasy
Charakterystyczne fale na futerku ostatecznie pojawiają się dopiero około piątego lub szóstego miesiąca życia.