Chausie

Chausie

Chausie jest kocią hybrydą, która powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym gatunku felis chaus, lub po prostu chaus, któremu zawdzięcza swą nazwę. Chaus występuje w niektórych rejonach środkowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. To duży, atletyczny i pełen energii dziko wyglądający kot, który uwielbia duże przestrzenie.

Najważniejsze informacje o Chausie
Długość życia : pomiędzy 12 i 14 lat
Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 40 i 45 cm
Kot pomiędzy 40 i 50 cm
Osiąga dorosłe rozmiary w wieku około 2 lat, ale ostateczna maść szaty ujawnia się w wieku 3 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 6 i 9 kg
Kot pomiędzy 6 i 11 kg

Opis
Chausie to kot średni do dużego. Ma podłużne, prostokątne ciało o średnim kośćcu i silnej, ale niewyrazistej muskulaturze. Tylne kończyny są szczególnie mocne i dzięki nim kot potrafi wspaniale skakać i biegać. Ma stosunkowo gruby ogon, proporcjonalnie o jedną czwartą krótszy od przeciętnej długości kociego ogona. Jego głowa ma kształt klina zmodyfikowanego przez wydatne kości policzkowe. Uszy chausie są duże, szerokie u nasady i często zakończone pędzelkami, a oczy okrągłe i blisko osadzone.

Charakter
W przerwie od aktywności ruchowych, chausie lubi pieszczoty i kontakt z opiekunem.
To niezwykle aktywny kot, który ma ogromną potrzebę zabawy. Dlatego opiekunom stanowczo zaleca się zabawy z podopiecznym, podczas których będzie mógł wyładować energię.
Z powodu swoich fizycznych umiejętności, jest kotem poszukującym raczej bodźców, niż spokoju.
Bystry i bardzo inteligentny, niezwykle szybko rozumie. Jest idealnym kandydatem do tresury.
Pomimo, że koty tej rasy mają skłonność do budowania szczególnej więzi z jednym wybranym człowiekiem, chausie może okazać się bardzo towarzyski w stosunku do nieznajomych, o ile takie zapoznanie będzie przebiegać taktownie i powoli.
Chausie źle znosi samotność, jeśli brakuje mu stymulujących zajęć i potrzebuje towarzystwa.

Chausie i koty
O ile koty zostaną sobie odpowiednio przedstawione, chausie może zamieszkać z innym przedstawicielem swojego gatunku, choć niechętnie.

Chausie i psy
Jeśli był socjalizowany z psami jako kociak, dzięki towarzyskiej, ciekawskiej i zabawowej naturze może mieć świetny kontakt z psami, o ile tylko ma gdzie wysoko wskakiwać, kiedy ma ochotę na przerwę.

Chausie i dzieci
Chausie jest aktywny i zabawowy, będzie więc dla dzieci świetnym kompanem do zabaw.

Chausie i osoby starsze
W spokojnym domu, gdzie nie ma warunków do odpowiedniego rozładowania energii, chausie może się szybko okazać hałaśliwy i nieznośny.

Pielęgnacja
Oprócz czesania raz w tygodniu, jego krótkie futro nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Częste choroby
Niedobór kinazy pirogronianowej: choroba powodująca rozpad czerwonych krwinek; prowadzi do anemii.
Stopniowy zanik siatkówki: prowadzi do ślepoty.
Oprócz wyżej wspomnianych chorób genetycznych, samce z pokoleń od F1 do F3, a nawet F4, są często bezpłodne (gdzie F1 jest bezpośrednim potomkiem krycia dzikiego kota chaus z kotem domowym). Niektóre osobniki mogą mieć problemy jelitowe ze względu na nietolerancję glutenu. Mogą im też doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej.

Ciekawostki dotyczące rasy
Chausie jest jedyną rasą, która występuje w umaszczeniu srebrzysto-czarnym tipped.