Cejloński

Cejloński

Jak wskazuje nazwa rasy, kot cejloński pochodzi z wyspy Cejlon, czyli dzisiejszej Sri-Lanki. Do Europy, a dokładnie Mediolanu, trafił dopiero w 1984 roku. Jest niezwykle rzadką rasą. We Włoszech i Francji występuje jedynie kilka osobników. Międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFe zarejestrowała rasę dopiero w 1993 r. To bardzo żywy kot, którego największym dziwactwem jest upodobanie do miąższu kokosa, co chyba najlepiej dowodzi pochodzenia z krajów tropikalnych!

Podstawowe informacje o kocie cejlońskim
Długość życia : pomiędzy 14 i 16 lat
Charakter : Lubiący zabawę
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Dojrzałość fizyczną osiąga około pierwszego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Kot cejloński jest średniej wielkości i ma budowę typu semi-cobby. Przednie kończyny ma nieznacznie krótsze od tylnich, te natomiast są ustawione pod dość rozwartym kątem, co jest jedną z charakterystycznych cech rasy. Cejlończyk to kot o delikatnym kośćcu i mocnej muskulaturze. Jego głowa wydaje się niewielka w stosunku do ciała; jest okrągła i o krótkim pyszczku bez wyraźnego stopu. Uszy kota cejlońskiego mogą być średnie do dużych i na końcach zaokrąglone. Ma duże oczy.

To jednocześnie aktywny i spokojny kot. Jest zwinny i pełen energii, co w naturalnym środowisku czyni go dobrym myśliwym. Potrafi być czuły w stosunku do opiekunów i domaga się ich obecności. Jest towarzyskim kotem, który łatwo dostosowuje się do życia w czterech ścianach. Mogą jednak występować indywidualne różnice w temperamencie.

Charakter
Kot cejloński jest towarzyski i koleżeński w stosunku do ludzi, więc można określić go jako względnego pieszczocha. Ale to jemu najlepiej zostawić inicjatywę.
Zabawowy charakter cejlończyka jest jedną z charakterystycznych cech rasy. Dlatego opiekun powinien codziennie znaleźć chwilę na wspólne zabawy.
Choć bywa bardzo aktywny, ten pochodzący ze Sri-Lanki kot potrzebuje też czasu na regenerację sił. Wtedy szuka spokoju i należy uszanować jego chwilami niezależny charakter.
Cejlończyk potrafi zaspokajać swoje potrzeby, ale obecność i dostępność opiekuna są dla niego równie ważne jak chodzenie własnymi drogami.
Jest niezwykle towarzyski. Oczywiście mogą występować indywidualne różnice charakteru.
W sensie chodzenia własnymi ścieżkami i wykształcenia swoich nawyków, cejlończyk jest kotem samodzielnym. Niemniej jednak uwielbia być w centrum zainteresowania i ceni obecność człowieka. Nie lubi długo zostawać sam, dlatego pasuje do opiekuna, który pracuje w domu lub nie ma stałego zatrudnienia.

Kot cejloński i koty
Ten towarzyski z natury mruczek z łatwością akceptuje obecność innych kotów, o ile każde ze zwierząt ma zapewnioną własną przestrzeń.

Kot cejloński i psy
Ponieważ z natury jest bardzo towarzyski, z łatwością dostosowuje się do otoczenia, w tym do ewentualnej obecności psów. Niemniej jednak mogą się zdarzyć wyjątki od reguły.

Kot cejloński i dzieci
Wrodzona towarzyskość cejlończyka sprawia, że kot tej rasy potrafi bawić się razem z dziećmi o ile te traktują go z szacunkiem. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły.

Kot cejloński i osoby starsze
Kot cejloński przede wszystkim bardzo doceni dostępność opiekuna w pewnym wieku, pod warunkiem że ten będzie się z nim bawił!

Pielęgnacja
Pielęgnacja kota cejlońskiego jest bardzo łatwa, ponieważ jego krótka sierść nie wymaga codziennego szczotkowania.

Częste choroby
Kot cejloński jest z natury odporny, nie odnotowano więc żadnych chorób charakterystycznych dla rasy. Jednakże mogą mu doskwierać dolegliwości typowe dla kotów domowych. Jeśli wychodzi na dwór, warto go zaszczepić przeciw chorobom zakaźnym takim jak koci katar, leukoza, wścieklizna (w krajach, gdzie choroba występuje) i tyfus. Jest też dość delikatny pod względem chorób jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się opiekę stomatologiczną.

Ciekawostki dotyczące rasy
Jeśli chcemy mieć w kocie cejlońskim przyjaciela na całe życie, wystarczy od czasu do czasu dać mu do jedzenia miąższ kokosa; ma do niego słabość!

× W czym możemy pomóc ?