Burmski (burmański)

Burmski-burmański

Choć nazwa tej rasy po angielsku znaczy „birmański” (ang. Burmese), kot burmański zupełnie nie przypomina świętego kota birmańskiego, a w USA niektóre jego odmiany znane są też pod nazwą „kot malajski”. Protoplastką wszystkich burmańczyków jest przywieziona z Birmy kotka o brązowej szacie i ciemniejszych kończynach – stąd właśnie wywodzi się nazwa rasy. Istnieją dwie linie kotów burmańskich – brytyjska i amerykańska. Różnią się one kilkoma cechami anatomicznymi głowy i pyszczka.

Podstawowe informacje o kocie burmskim
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 26 i 28 cm
Kot pomiędzy 28 i 30 cm
Kot burmański brytyjski osiąga dojrzałość fizyczną w wieku 9-10 miesięcy, natomiast koty odmiany amerykańskiej ze względu na cięższy kościec dojrzewają trochę później, bo dopiero po osiągnięciu pierwszego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Odmiana amerykańska ma okrągłą głowę i ogólnie jest kotem nieznacznie masywniejszym od swojego brytyjskiego odpowiednika, który jest smuklejszy, a jego głowa kształtem jest bardziej zbliżona do klinu. Poza tym fizycznie są takie same.
Muskulatura burmy jest dobrze rozwinięta i silna, dzięki czemu kot może unieść swoje średniej wielkości, eleganckie, ale stosunkowo ciężkie ciałko. Ten czworonożny atleta bacznie wszystko obserwuje dużymi, okrągłymi oczami o mieniącej się, żółtej barwie. Ma jedwabiste, przylegające do ciała futerko o delikatnym połysku. Jest to być może najmilsze w dotyku futro spośród wszystkich domowych kotów!

Charakter
Kot burmski bardzo lubi bliskość człowieka; jest towarzyski i niezwykle ujmujący.
Uwielbia wszystko, co się rusza. Dlatego dobrym pomysłem jest rozmieszczenie różnych zabawek w otoczeniu kota, tak aby miał ciągłą stymulację i mógł się samodzielnie bawić. Niemniej jednak najlepiej sprawdzają się zabawki typu wędka, dzięki której opiekun może ganiać z kotem po całym domu. Mruczek będzie zachwycony!
Po wysiłku kot burmański bardzo lubi chwilę odsapnąć u boku opiekuna, a czasem samotnie, w zależności od tego, czy chce się oddać pielęgnacji futerka i sjeście w pojedynkę.
Kot burmski jest inteligentnym i ciekawskim zwierzątkiem, które w domu chodzi jak cień za swoim opiekunem i interesuje się wszystkim, co się dzieje wokół.
W stosunku do obcych jest bardziej ciekawski, niż nieufny. Do nowych osób w domu potrafi się przyzwyczaić, jeśli będą się z nim zapoznawać stopniowo i pozwolą obdarzyć się zainteresowaniem.
Kot burmski nie jest samotnikiem – nie powinien zostawać w domu zbyt długo sam. Przez pewien czas będzie mógł się sobą zająć, o ile ma urozmaicone otoczenie i dostęp do różnych form aktywności i zabawy. Będzie jednak wyczekiwał powrotu swojego opiekuna! Jest niezwykle przywiązany do człowieka.

Kot burmski (burmański) i koty
Kot burmski nie musi mieć towarzystwa innego kota, żeby zabić nudę. Ale jeśli myślimy o przyjęciu pod dach kolejnego mruczka, jak najbardziej jest to możliwe. Burma będzie potrzebował czasu i właściwie przeprowadzonego zapoznania, aby zaakceptować obecność nowego kolegi.

Kot burmski (burmański) i psy
Na początku burma może podchodzić z rezerwą do obecności psa na swoim terenie. Koniecznie trzeba się dowiedzieć, jaka jest najlepsza metoda zapoznawania zwierząt, tak aby zwiększyć ich szanse na zgodne, wspólne życie pod jednym dachem, co jest jak najbardziej możliwe!

Kot burmski (burmański) i dzieci
O ile dzieci wiedzą, jak szanować kota i opiekować się nim we właściwy sposób, bez problemu zaakceptuje ich towarzystwo i będzie dla nich miły. Kot burmski i dzieci mogą się nawet bardzo zaprzyjaźnić.

Kot burmski (burmański) i osoby starsze
Ciekawski i żwawy kociak może nie być najlepszym wyborem dla osoby, która potrzebuje spokoju. Dlatego w takim przypadku najlepiej wyszukać dojrzałego kota burmskiego, który lata szaleństwa ma już za sobą, więc będzie miał ze starszym i spokojnym opiekunem lepszy kontakt.

Pielęgnacja
Ponieważ kot burmański ma krótkie futerko i bardzo mało podszerstka, w zupełności wystarczy przeczesanie go raz w tygodniu.

Częste choroby
Kotom burmańskim mogą doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym domowym mruczkom, ale również kilka innych specyficznych chorób:
Deformacje twarzoczaszki u amerykańskiej odmiany kota burmskiego (można przeprowadzić w tym kierunku badanie genetyczne)
Miopatia hipokaliemiczna, czyli patologiczne osłabienie i ból mięśni. Można przeprowadzić tu badanie przesiewowe.
Gangliozydoza GM2 – u kota ujawnia się niedobór enzymu, beta-heksozaminidazy, który w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń neurologicznych i uszkodzeń w obrębie mózgu. Można wykonać badanie przesiewowe. Hodowca nie może krzyżować dwóch nosicieli tej choroby. Jest ona dziedziczona recesywnie.
Kardiomiopatia przerostowa, którą można wykryć przy pomocy badania echokardiografem uzupełnionego badaniem dopplerowskim. Profilaktycznie powinno się je wykonywać raz w roku.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kociaki rodzą się z oczami w kolorze niebieskim i z jasnym futerkiem, ale z biegiem czasu oczy przybierają odcień żółtego, a na najchłodniejszych częściach ciała sierść ciemnieje.

× W czym możemy pomóc ?