Burmilla

Burmilla

Kot burmilla wywodzi się z Anglii, a nazwa rasy jest związana z jej pochodzeniem i stanowi połączenie nazw „Burmese” (kot burmski) oraz Persan Chinchilla (kot perski szynszylowy). W istocie, pierwszy kot burmilla przyszedł na świat w 1981 roku z przypadkowego krycia burmskiej liliowej kotki przez srebrzystego szynszylowego persa. Rasę utrwalono, aby zachować połączenie burmskiego fenotypu i perskiego charakteru. Burmilla należy do grupy ras azjatyckich. Jest znany z łatwości w pielęgnacji i spokojnego charakteru.

Podstawowe informacje o kocie burmilla
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 20 i 30 cm
Kot pomiędzy 23 i 35 cm
Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 4 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Zasadniczo kot burmilla jest nieco cięższy, niż by się mogło zdawać, ponieważ ma mocny kościec i silną muskulaturę. Jego klatka piersiowa jest szeroka i mocna. Głowa średniej wielkości, w kształcie krótkiego trójkąta. Wydatne kości policzkowe. Profil pokazuje wyraźny stop. Nos tworzy pionową linię prostą z dolną szczęką, która jest dość rozwinięta. Uszy średniej wielkości, skierowane ku przodowi i delikatnie zaokrąglone na końcach. Oczy duże, jasne i o wyrazistej barwie. Ogon lekko zwęża się ku zaokrąglonemu czubkowi.

Charakter
Burmilla to kot, który okazuje człowiekowi dużo czułości, bez względu na to, czy opiekun jest stały czy tymczasowy. Ten kot wie, jak się domagać pieszczot!
Bardzo lubi towarzystwo dzieci i z chęcią się z nimi bawi.
Jest mniej ruchliwy niż kot burmski, ale też potrzebuje rozładowywać energię.
Ponieważ lubi być w centrum uwagi, jest dociekliwy i reaguje na to, co się wokół niego dzieje.
Z łatwością nawiązuje nowe relacje.
Lubi być w centrum uwagi.

Burmilla i koty
Woli towarzystwo kotów ras innych, niż swoją, ale mimo to spokojnie dogada się z drugim burmillą, o ile koty zostaną sobie odpowiednio przedstawione.

Burmilla i psy
To bardzo zrównoważony kot, przez co jest świetnym kompanem dla innych zwierząt.

Burmilla i dzieci
Ponieważ ma potrzebę rozładowania energii, zabawa z dziećmi, które wiedzą, jak postępować z kotem, może mu sprawiać dużą przyjemność.

Burmilla i osoby starsze
Ze względu na swą żywiołowość, burmilla jest odpowiedniejszy dla rodziny prowadzącej aktywny tryb życia, niż dla osoby starszej.

Częste choroby
Burmilla generalnie jest odpornym kotem, choć mogą mu doskwierać różne typowo kocie schorzenia. Jest też stosunkowo podatny na choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego powinno się stosować odpowiednie środki zapobiegawcze oraz zapewnić opiekę stomatologiczną. Burmille wykazują również pewną skłonność do wielotorbielowatości nerek, która jest chorobą dziedziczną typową dla kotów perskich, dlatego zaleca się genetyczne badanie osobników przeznaczonych do reprodukcji.

Ciekawostki dotyczące rasy
Istnieje półdługowłosa odmiana tej rasy. W USA organizacje TICA i CFA rejestrują ją pod nazwą „Burmilla Longhair”, zaś w Europie nadano jej miano „Tiffany Tipped”.

× W czym możemy pomóc ?