Brytyjski długowłosy

Brytyjski długowłosy

Cechami rozpoznawczymi kota brytyjskiego długowłosego, podobnie jak jego krótkowłosego kuzyna, są jego krągła aparycja i mięciutkie futerko. Choć ambasadorem rasy pozostaje kot niebieski, każdy British Longhair, bez względu na maść, wygląda dostojnie i elegancko. Jego długa sierść, niegdyś uważana za wadę, dziś jest pożądaną cechą, która nadaje mu bajecznego wyglądu i wzbudza czułość. Kot brytyjski długowłosy jest bez wątpienia czarujący i bije od niego siła spokoju!

Najważniejsze informacje o kocie brytyjskim długowłosym
Długość życia : pomiędzy 14 i 18 lat
Charakter : Pieszczoch, Spokojny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 28 cm
Kot Około 30 cm
Kot brytyjski długowłosy pełne rozmiary osiąga w wieku około 2 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 5 i 8 kg

Opis
Podobnie jak jego krótkowłosy krewny, kot brytyjski długowłosy jest masywny, mocny i solidnie zbudowany. Ma okrągłą głowę z małymi uszkami, szeroko rozstawione oczy oraz krótką, ale nie spłaszczoną kufę. Jego sylwetka jest krągła i krępa, przez co wygląda uroczo niczym miś. Ma charakterystyczne, gęste futro. Mimo że występuje w wielu kolorach, niewątpliwie niebieski jest maścią, w której najbardziej mu do twarzy!

Charakter
Brytyjski kot długowłosy jest miły i delikatny. Do tego „pluszaka” zawsze przyjemnie jest się przytulić!
Choć kot brytyjski długowłosy jest silny i umięśniony, nie należy do szczególnie aktywnych kotów.
Ciężka budowa ciała i gęsta sierść usprawiedliwiają jego zamiłowanie do odpoczynku. W czterech ścianach będzie szczęśliwy – zwłaszcza, gdy dysponuje urozmaiconym otoczeniem, wyposażonym w miejsca do wskakiwania, wysokie drapaki i kryjówki, które zapewniają mu stymulujące zajęcia.
Kot brytyjski długowłosy jest ciekawski i bystry!
Z pewnością lubi towarzystwo znajomych mu osób. Zapoznanie z nowymi wymaga czasu i poszanowania granic!
Ponieważ jest z natury spokojny, dość łatwo znosi samotność. Niemniej jednak dla zabicia nudy koniecznie trzeba mu zapewnić stymulujące zajęcia.

Brytyjski długowłosy i koty
Jest kotem tolerancyjnym i o pokojowym nastawieniu do świata, więc łatwo przyzwyczaja się do obecności innych kotów. Zwierzęta należy przedstawiać sobie stopniowo, powoli, co ułatwi im nawiązanie dobrej relacji. Stosując metodę socjalizacji z izolacją, zwiększamy nasze szanse na sukces!

Brytyjski długowłosy i psy
Właściwe wychowanie psa i kota pomaga w budowaniu zdrowej relacji między nimi. Zapoznawanie zwierząt musi odbywać się stopniowo i w ich własnym tempie. Trzeba też kotu zapewnić strefę odpoczynku, którą będzie miał na wyłączność. Mogą to być wysoko położone miejsca do wskakiwania lub kryjówki.

Brytyjski długowłosy i dzieci
Dzieci uwielbiają słodkiego brytyjczyka o wyglądzie pluszaka, a on jest spokojny i czuły nawet w stosunku do najmłodszych! Niemniej jednak trzeba pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci kociego języka ciała i wskazywać im, jak rozwijać relację z poszanowaniem wszystkich jej uczestników.

Brytyjski długowłosy i osoby starsze
To zrównoważony kot, który może być dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby starszej, o ile jest ona w stanie mu zapewnić wystarczającą dawkę zabawy.

Częste choroby
Kotu brytyjskiemu długowłosemu mogą doskwierać choroby typowo kocie, jak choćby schorzenia jamy ustnej. Oprócz tego należy monitorować go pod kątem:
erytrolizy noworodków: u kociaków brytyjskich długowłosych diagnozowana częściej niż u innych ras. Jest to śmiertelna choroba noworodków;
wielotorbielowatości nerek: przejawia się powstawaniem torbieli, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nerek, co prowadzi do niewydolności organu. Odpowiednio dobrana dieta może opóźnić rozwój choroby oraz złagodzić objawy, a co za tym idzie, wydłużyć życie kota;
kardiomiopatii przerostowej: choroba dotyczy zarówno kotów rasowych jak i dachowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno się je rokrocznie powtarzać. W przypadku wykrycia choroby, można zastosować leczenie łagodzące jej objawy.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kot brytyjski długowłosy jest rasą znacznie rzadziej spotykaną niż jego rasa siostrzana, czyli kot brytyjski krótkowłosy. Mimo to bardzo szybko zyskuje ona na popularności – zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

× W czym możemy pomóc ?