Bombajski

Bombajski

Jeśli nie jesteśmy przesądni i uwielbiamy panterę Bagheerę z „Księgi dżungli”, kot domowy bombajski jest stworzony dla nas! Rasa powstała właśnie po to, aby wyglądać jak mała, czarna jak smoła pantera! Na próżno szukać na jej futrze białej plamki czy nawet włosa! Czarna szata i żółte oczy dodają jej niezaprzeczalnego uroku!

Najważniejsze informacje o Kot bombajski
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Dorosły wzrost osiąga w wieku jednego roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Pod względem mocnego szkieletu i dobrze rozwiniętej muskulatury, kot bombajski przypomina amerykańskiego kota burmskiego. Ma zaokrągloną głowę ozdobioną pięknymi żółtymi oczami, które wspaniale komponują się z lśniącą niczym satyna, czarną szatą.

Charakter
Kot bombajski jest niezwykle miły w dotyku, ale zachowaniem udowodni, że jego futro to nie tylko służbowy uniform; z charakteru również jest miłą i czułą domową mini czarną panterą.
Kot bombajski jest niezwykle zwinny, co świetnie widać podczas codziennych zabaw i biegania.
Zwinięty w kłębek na najwyższej platformie drapaka, poza zasięgiem wzroku, będzie miał najlepszy punkt obserwacyjny i wypoczynkowy.
Najbystrzejsze osobniki potrafią użyć podstępu, żeby dostać to, czego chcą i cierpliwie czekać na efekt swoich chytrych zabiegów.
Obca osoba wpadająca z hukiem do domu, może go spłoszyć. Każdy by się przestraszył! Ale jego ciekawość i naturalna dociekliwość szybko zwabią go w pobliże nowego przybysza.
Czasami lubi być sam, a niekiedy bywa bardzo towarzyski. Na pewno nie należy na siłę brać go na ręce. Jak będzie miał ochotę, to sam do nas przyjdzie.

Kot bombajski i koty
Koty są uważane za samotników. Nie jest im potrzebne towarzystwo innych kotów, żeby się nie nudzić. Natomiast jeśli bombajczyka nie będziemy naciskać i damy mu tyle czasu, ile potrzebuje, może zaakceptować kociego współlokatora.

Kot bombajski i psy
Ten bystry kot szybko zaakceptuje życie z psem, szczególnie jeśli od małego przyzwyczajano go do psiej obecności. Ale nawet jeśli nie, to nie ma co się martwić, zwierzaki się polubią. Trzeba je tylko obserwować i dać im czas.

Kot bombajski i dzieci
Ten salonowy kot może być dobrym towarzyszem dla niehałaśliwych dzieci, które potrafią szanować zwierzęta.

Kot bombajski i osoby starsze
Ponieważ kot bombajski ma duże potrzeby rozładowania energii oraz bardzo interesuje go, co robi jego opiekun, zwłaszcza młody osobnik może nie być najlepszym wyborem dla spokojnego człowieka.

Pielęgnacja
Kot bombajski, podobnie jak kot burmski, prawie nie ma podszerstka. Wystarczy go czesać raz w tygodniu.

Częste choroby
Kotu bombajskiemu mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej. Niektóre choroby są dla tej rasy typowe
Deformacje twarzoczaszki kotów burmskich, inaczej zwane zespołem BHD to nieprawidłowy rozwój kości twarzoczaszki. Kot cierpiący na taką chorobę może nie wykształcić nosa, urodzić się ze zwyrodnieniem oczu lub mieć problemy z mózgowiem. Taki kotem ma małe szanse przeżycia. Istnieją przesiewowe badanie genetyczne.
Kardiomiopatia przerostowa czyli zgrubienie mięśnia sercowego. W miarę rozwoju choroby może dojść do niewydolności serca o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc, zakrzepica tętnicy itp. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno się je wykonywać raz w roku. W zależności od wyniku badania, można przepisać leczenie, aby poprawić komfort życia kota.

Ciekawostki doyuczące rasy
Czarne koty często przebywające na słońcu, mogą mieć lekko brązowawe futro. Niemniej jednak nie dotyczy to kota bombajskiego. Jego futro pozostaje czarne. Kot tej rasy ma również skórę i poduszeczki w kolorze szaty.