Balijski

Balijski
Choć nazwa rasy może sugerować co innego, kot balijski nie pochodzi z wyspy Bali. W miotach kotów syjamskich sporadycznie pojawiają się kocięta o półdługiej sierści. Niegdyś, z punktu widzenia hodowców syjamów, kociaki te nie spełniały standardów rasy, przez co nie były kwalifikowane do dalszej hodowli. Dopiero w 1950 r. długowłosymi kotami zainteresowały się dwie hodowczynie, które postanowiły utrzymać tę szczególną cechę, a tym samym stworzyć nową rasę. Od kotów bił taki wdzięki, że jedna z hodowczyń postanowiła zmienić nazwę rasy (wcześniej były nazywane po prostu kotami syjamskimi półdługowłosymi). Elegancja tancerek balijskich okazała się być najlepszym skojarzeniem, które przywodzą na myśl pełne gracji ruchy tego kota. Stąd też nadano kotu miano kota balijskiego.

Najważniejsze informacje o kocie balijskim
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Ten półdługowłosy kot syjamski osiąga fizyczną dojrzałość w wieku około dwunastu miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Kot balijski ma wydłużone, atletyczne ciało o ładnie zaznaczonej muskulaturze i delikatnym kośćcu, co nadaje mu naturalnej, dostojnej elegancji. Ma proporcjonalną, trójkątną głowę i niebieskie oczy o migdałowym kształcie.

Charakter
Kot balijski słynie z okazywania sympatii i przywiązania swoim opiekunom.
Dzięki smukłemu ciału, balijczyk z łatwością porusza się na wysokościach i jest aktywnym amatorem zabaw.
Balijczyk to sportowiec, który dopiero po zakończeniu codziennej, intensywnej porcji zabaw, wyścigów i skoków potrzebuje chwili wyciszenia.
Nauczenie kota podawania łapy wygląda na dobrą zabawę? Balijczyk to idealny kandydat! Z inteligencją tego kota, wysiłki opiekuna przyniosą dobre wyniki.
Kot balijski jest raczej ciekawski, a wręcz wścibski. Zainteresuje się każdym intruzem i pójdzie sprawdzić kto to jest… jeśli go to kusi. Po prostu nie trzeba go do niczego zmuszać.
Balijczyk lubi spędzać czas z opiekunem, ale gdy potrzebuje odpoczynku i spokoju, oddala się. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego naturalną elegancję podziwiać z daleka!

Kot balijski i koty
Balijczyk nie od razu będzie skakał z radości na widok drugiego kota pod swoim dachem, ale bez obaw – jeśli zwierzęta zapoznają się w odpowiedni sposób, a w domu będą miały wystarczająco dużo miejsc, gdzie można się schować lub wskoczyć, na pewno będą się tolerować. A może nawet narodzi się przyjaźń?

Kot balijski i psy
Kot balijski chętnie zainteresuje się nowym, niezwykłym zwierzakiem, którego przyprowadziliśmy do domu, o ile może go poznawać z daleka i stopniowo. Jeśli uszanujemy potrzeby obu zwierząt, może się między nimi nawiązać piękna przyjaźń!

Kot balijski i dzieci
Werwa i ciekawość zaprowadzą go do dzieci, aby sprawdzić, co robią i czym się bawią. Pod okiem dorosłego, kot balijski i dzieci nauczone szacunku do zwierzęcia, mogą bezpiecznie bawić się razem!

Kot balijski i osoby starsze
Energia kota balijskiego będzie prawdopodobnie męcząca dla spokojnej osoby starszej. Balijczyk, a w każdym razie młody osobnik, nie będzie więc dla niej dobrym wyborem.

Pielęgnacja
Szczotkowanie i czesanie raz w tygodniu wystarczy, by zadbać o futro balijczyka.

Częste choroby
Kota balijskiego mogą dotknąć te same dolegliwości, co każdego innego kota, czyli na przykład schorzenia jamy ustnej. Ale mogą również pojawić się pewne inne choroby:
Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Wraz z postępem choroby może dojść do niewydolności serca, a co za tym idzie – arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się za pomocą echokardiografu i powinno się je wykonywać każdego roku. Zastosowanie odpowiedniego leczenia poprawi komfort życia zwierzęcia.
Stopniowy zanik siatkówki jest chorobą, która może prowadzić do ślepoty. Istnieje badanie przesiewowe.
Amyloidoza (skrobiawica) nerek to nieuleczalna choroba dziedziczna. Choroba szybko się pogłębia, a objawy kliniczne występują przeważnie między pierwszym a piątym rokiem życia i przypominają ciężką niewydolność nerek. Do dziś nie opracowano badań przesiewowych, ponieważ wciąż nie udało się wyodrębnić genów odpowiedzialnych za to schorzenie. Niemniej jednak za sprawą hodowców udało się mocno ograniczyć częstość jej występowania.

Ciekawostki dotyczące rasy
Podobnie jak koty syjamskie, balijczyki wcześnie osiągają dojrzałość płciową. Pierwsze ruje mogą występować w wieku sześciu miesięcy.

× W czym możemy pomóc ?