Angora turecka

Angora turecka

Historia tego półdługowłosego kota sięga ponad dwa tysiące lat wstecz, na tereny Azji Wschodniej. Swym pełnym wdzięku chodem i jedwabistym futrem skradł serca francuskiej monarchii czasów Króla-Słońce. To żywy, ciekawski i psotny kot, który lubi też chwile czułości z członkami rodziny. Tureckie angory mają zdecydowany charakter – wiedzą co lubią, a czego nie, a każdy, kto im się nie podporządkuje, powinien mieć się na baczności!

Podstawowe informacje o kocie turecka angora
Długość życia : pomiędzy 15 i 18 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 33 cm
Kot pomiędzy 30 i 33 cm
Dojrzałość z reguły osiąga w wieku 10-12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 5 kg
Kot pomiędzy 2 i 5 kg

Opis
Turecka angora to kot średniej wielkości, o smukłej, atletycznej sylwetce. Porusza się płynnie i z gracją. Głowa trójkątna, zwieńczona dość dużymi, wysoko osadzonymi uszami szerokimi u podstawy. Ciało angory jest wydłużone, smukłe i muskularne. Szata jedwabista i delikatna, średniej długości, z niewielką ilością podszerstka. Na kołnierzu, klatce piersiowej, brzuchu i ogonie sierść jest dłuższa. Kończyny smukłe, tylne nieco dłuższe niż przednie.

Charakter
Pod warunkiem uszanowania potrzeb kota, chwilom czułości nie będzie końca.
Ponieważ angora jest kotem niezwykle ciekawskim, bawi się wszystkim, co jej wpadnie w łapy, a niekiedy nawet… wodą. Uwielbia się wspinać, czasem również na ramiona swojego pana.
Choć lubi pieszczoty, angora jest jednocześnie żywiołowa i ciekawska, a wygłupami rozbawi cały dom.
Ten niewielki kot jest inteligentny i lubi odkrywać otoczenie. Codzienne ćwiczenia bardzo go pobudzają i przez to kot ten łatwo uczy się rozmaitych sztuczek.
Wrodzona ciekawość popycha angorę w kierunku wszystkiego, co nowe, choć niektóre osobniki, które jako kocięta były w mniejszym stopniu przyzwyczajane do życia w grupie, mogą być bardziej nieśmiałe.
Jest niezależnym kotem kochającym swoją wolność i obdarzonym silnym charakterem.

Angora turecka i koty
Angora to raczej typ samotnika – najbardziej lubi być jedynym zwierzęciem w domu. Niemniej jednak może mieszkać pod jednym dachem z innym kotem, a nawet go polubić – pod warunkiem, że zwierzęta zostały ze sobą oswojone w odpowiedni sposób. Socjalizacja z izolacją jest tu jak zwykle metodą najbardziej skuteczną.

Angora turecka i psy
Z psami żyje dobrze pod warunkiem, że zwierzęta zostały ze sobą odpowiednio oswojone. Kot koniecznie powinien mieć dostęp do wyżej położonego miejsca (np. półek), na które będzie mógł wskoczyć, gdy tylko będzie miał ochotę na przerwę od towarzystwa i odpoczynek poza zasięgiem psa.

Angora turecka i dzieci
Angora to bardzo towarzyski kot lubiący dzieci. Oczywiście warto od małego uczyć dzieci szacunku do zwierzęcia oraz kociej mowy ciała, aby uniknąć nieporozumień.

Angora turecka i osoby starsze
Angora może być odpowiednim kotem dla spokojnej osoby starszej pod warunkiem, że kot przebywa w odpowiednio stymulującym otoczeniu. Powinno ono zaspokoić jego ciekawość i chęć eksploracji. Kot powinien również mieć możliwość interakcji z opiekunem poprzez zabawę – co najmniej raz lub dwa razy dziennie.

Pielęgnacja
Ze względu na to, że turecka angora prawie nie ma podszerstka, pielęgnacja sierści nie wymaga wiele wysiłku, poza cotygodniowym szczotkowaniem.

Częste choroby
Dzięki wysokiej odporności, angora nie ma szczególnych skłonności do konkretnych chorób. Niemniej jednak zaleca się coroczną kontrolną wizytę u weterynarza.
Podobnie jak każdy kot, także i angora może zapadać na rozmaite kocie choroby i dolegliwości, jak choćby schorzenia zębów i dziąseł.

Ciekawostki dotyczące rasy
Turecka angora jest wspaniałym towarzyszem życia, lubiącym zabawy i pieszczoty. Ma silny temperament, dlatego z tym kotem trzeba nauczyć się obchodzić z delikatnością i szacunkiem.

× W czym możemy pomóc ?