Amerykański szorstkowłosy

Amerykański szorstkowłosy
Niektóre spontaniczne mutacje genetyczne dają na tyle ciekawe efekty, że hodowcy podejmują decyzję o stworzeniu całkiem nowej rasy. To właśnie miało miejsce w przypadku kota amerykańskiego szorstkowłosego. Ta stosunkowo młoda rasa to po prostu kot amerykański krótkowłosy o zmutowanym genie dominującym, który sprawia, że futro jest sztywne i poskręcane, podobnie jak u psa foksteriera. Ten wciąż mało znany w Europie kot powoli zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swój wyjątkowy wygląd, ale również dlatego, że jest bardzo rodzinny i z łatwością się adaptuje, co po angielsku można określić jako „easy-going”.

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim szorstkowłosym
Długość życia : pomiędzy 14 i 18 lat
Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot amerykański szorstkowłosy może rosnąć nawet do trzeciego lub czwartego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Opis
Kot amerykański szorstkowłosy jest bardzo podobny do swojego krótkowłosego kuzyna. Jest średniej budowy ciała typu semi-cobby, a więc raczej masywniejszy niż smukły, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową, średnim kośćcem oraz ogólnie proporcjonalną sylwetką, począwszy od czubka nosa aż po koniec ogona. Podobnie jak American Shorthair, ma kanciastą kufę, szeroko rozstawione uszy i to samo delikatne, bystre spojrzenie, które dodatkowo podkreślają okrągłe, szerokorozstawione oczy.
Jego główną charakterystyczną cechą, która dała początek nazwie rasy, jest oczywiście okrywa włosowa. Gęsty płaszcz składa się z trzech warstw – dwóch warstw włosa okrywowego i podszerstka. Wszystkie włosy są karbowane, kędzierzawe, twarde i zakończone haczykiem. Sierść szorstkowłosego kota mogłaby się wydawać szorstka i kłująca, ale w rzeczywistości okazuje się być stosunkowo delikatna w dotyku.

Charakter
American Wirehair jest wyjątkowo czułym, ale jednocześnie zrównoważonym kotem.
Ganianie za zabawkami pozwala mu zachować dobrą formę. Jest jeszcze jedna „zabawa”, którą bardzo lubi – uwielbia chować się w domu lub ogrodzie.
Szorstkowłosy amerykański jest bardzo cierpliwy. Ta cecha łowcy czyni go spokojnym kotem, który jednocześnie interesuje się swoim otoczeniem.
Na wzór swych przodków, kot amerykański szorstkowłosy jest zaradny, czujny, ciekawski i inteligentny.
Chociaż cecha ta jest raczej sprawą indywidualną, ogólnie rzecz biorąc rasa jest uważana za bardzo towarzyską i ciekawską, a nie nieufną.
American Wirehair lubi, gdy opiekun poświęca mu czas, ale też potrafi sam się sobą zająć.

Kot amerykański szorstkowłosy i koty
Ponieważ jest towarzyski, mieszkanie pod jednym dachem z innym kotem nie stanowi dla niego problemu.

Kot amerykański szorstkowłosy i psy
Z łatwością zaprzyjaźni się z psem mieszkającym w domu, pod warunkiem, że zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione oraz dostaną tyle czasu, ile potrzebują, aby się oswoić.

Kot amerykański szorstkowłosy i dzieci
Kot amerykański szorstkowłosy uwielbia dzieci, choć warto mieć nadzór nad zabawą.

Kot amerykański szorstkowłosy i osoby starsze
O ile kot zostanie wybrany pod kątem charakteru przyszłego opiekuna, American Wirehair może z łatwością pasować do roli towarzysza spokojnej osoby.

Pielęgnacja
Specyficzna sierść oznacza specjalną pielęgnację. Kot amerykański szorstkowłosy powinien być szczotkowany raz w tygodniu, ale trzeba uważać, żeby nie uszkodzić okrywy włosowej. Zaleca się również kąpiel raz w miesiącu, a najlepiej wizytę u doświadczonego kociego fryzjera, co pozwala usunąć martwy włos, który ze względu na haczykowate zakończenie, może drażnić skórę kota. W kąpieli zmywa się nadmiar tłustych wydzielin skóry, które czasami gromadzą się w sierści. Koty tej rasy wytwarzają dużo woskowiny, warto więc raz w tygodniu wyczyścić im uszy suchą szmatką, a raz na miesiąc płynem do czyszczenia uszu lub tak, jak zaleci lekarz weterynarii.

Częste choroby
Podobnie jak inne domowe koty, może chorować na wszystkie typowe kocie choroby. Warto go szczepić i odrobaczać, oraz obserwować pod kątem zewnętrzych pasożytów, szczególnie jeśli lubi włóczęgi poza domem.
Kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost mięśnia sercowego, to choroba, która może dotknąć każdego kota bez względu na rodowód, lecz kota amerykańskiego szorstkowłosego dotyka trochę częściej niż inne rasy.

Ciekawostki dotyczące rasy
Ponieważ American Wirehair po przodkach odziedziczył gen łowcy, mieszkanie pod jednym dachem z małymi zwierzętami wpisującymi się w definicję kociej zdobyczy, takimi jak ptaki, myszy itp., może być dla tych zwierzątek dość trudne… a dla kociego podniebienia niezwykle atrakcyjne!