Amerykański krótkowłosy

Amerykański krótkowłosy

Kot amerykański krótkowłosy w Ameryce Północnej jest tym, czym kot brytyjski krótkowłosy w Anglii, a kot europejski krótkowłosy w Europie kontynentalnej. Mowa tu o trzech rasach krótkowłosych kotów, które ukształtowały się naturalnie, żyjąc w pobliżu człowieka, wykorzystywane przez niego jako najlepsza broń przeciwko myszom i szczurom. Z biegiem czasu człowiek zaprosił je do domu, a w końcu pokochał. Choć bez wątpienia mają wspólne korzenie, to każda z tych ras posiada pewne cechy szczególne i nie da się ich ze sobą pomylić. Kot amerykański może się poszczycić równie szlachetnym pochodzeniem co wszystkie pozostałe rasy kotów – nawet jeśli Europa wciąż niechętnie to przyznaje!

Najważniejsze informacje o kocie amerykańskim krótkowłosym
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot amerykański krótkowłosy rośnie nawet do trzeciego lub czwartego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Opis
Kot amerykański krótkowłosy to średniej wielkości kot o dość atletycznej i krępej budowie ciała. Szczególnie samce odznaczają się szeroką klatką piersiową. Ma mocną muskulaturę, ale nie jest grubokościsty. Jego sylwetka jest harmonijna. Kot ma proporcjonalne kończyny, ogon i głowę. Tę rasę zaliczamy do grupy kotów o średniej budowie ciała.
Ma dużą głowę i kanciastą kufę oraz zaokrąglone, delikatnie skośne i raczej szeroko rozstawione oczy. Średniej wielkości, zaokrąglone i szeroko rozstawione uszy nadają mu słodki i niewinny wygląd, co jest cechą charakterystyczną tej rasy.

Wreszcie, lśniąca i gęsta szata stanowi doskonałą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi i niewielkimi powierzchownymi ranami.

Charakter
Koty tej rasy uwielbiają pieszczoty i bywają niezwykle czułe.
Ponieważ koty amerykańskie krótkowłose są urodzonymi myśliwymi, mogą spędzić cały dzień na zabawie, ale z umiarem. Aby kot był w dobrej formie, bardzo dobrze sprawdzą się zabawki typu wędka, lub takie, które może samodzielnie ganiać.
Jest cierpliwy i powściągliwy. Zasadniczo koty amerykańskie krótkowłose są spokojne, co jest charakterystyczne dla myśliwych!
Czujny i szybki – to też cechy niezbędne, aby sprawnie polować. Inteligencję odziedziczył po przodkach, którzy musieli kombinować, żeby przeżyć.
Ponieważ kot amerykański krótkowłosy jest generalnie towarzyski, szybko przyzwyczaja się do nieznajomych. Oczywiście w dużym stopniu zależy to od charakteru danego kota!
Wybiera raczej towarzystwo niż samotność.

Amerykański krótkowłosy i koty
To towarzyski kot, który bardzo dobrze toleruje obecność innych kotów.

Amerykański krótkowłosy i psy
Ponieważ kot amerykański krótkowłosy jest z natury bezkonfliktowy, bez problemu przyzwyczai się do obecności psa w domu, o ile damy mu na to tyle czasu, ile potrzebuje.

Amerykański krótkowłosy i dzieci
Kot amerykański krótkowłosy, niegdyś poddawany selekcji pod względem rodzinnego usposobienia, na ogół bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi.

Amerykański krótkowłosy i osoby starsze
Może bez problemu mieszkać ze spokojną osobą. Trzeba po prostu staranie wybrać kociaka o takim charakterze, który najbardziej odpowiada jej przyszłemu opiekunowi. Ogólnie rzecz biorąc, to idealny domowy kot!

Pielęgnacja
Pielęgnacja jest łatwa. Kot wymaga częstszego czesania jedynie w okresie linienia.

Częste choroby
Choć to bardzo odporna rasa, niestety nie jest całkowicie wolna od schorzeń występujących u innych domowych kotów. Ponieważ koty tej rasy mają w genach zamiłowanie do przygód i szwendania poza domem, należy je szczepić, odrobaczać oraz zwracać uwagę na ewentualne pasożyty zewnętrzne, zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii.

Kardiomiopatia przerostowa u kota to choroba, która powoduje zgrubienie (przerost) mięśnia sercowego. Mimo że w zasadzie występować może u wszystkich ras kotów, u rasy amerykańskiej krótkowłosej zdarza się trochę częściej.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kot amerykański krótkowłosy jest znany z przyjemnego charakteru i ogólnej sympatii do ludzi. Z reguły obecność innych zwierząt też nie stanowi dla niego problemu. Ale uwaga na zwierzęta, które mogą stać się jego zdobyczą. Ze względu na bardzo silny niekiedy instynkt łowiecki, jego ofiarą mogą paść króliki, domowe szczury, chomiki, ptaki… szczególnie jeśli nie mają porządnej klatki lub nie mają jej wcale. Ale wysoka łowność kota ma też swoje zalety – brak owadów w domu!

× W czym możemy pomóc ?