Amerykański curl

Amerykański curl

American curl to wyjątkowy kot o uszach w kształcie półksiężyca wywiniętego na zewnątrz. Niezwykłe uszy rasa zawdzięcza spontanicznej mutacji genu, która wystąpiła u pewnej kotki na południu USA na początku lat osiemdziesiątych. Koty tej rasy lubią zabawę, są żywe i aktywne. Genetyczne bogactwo rasy przejawia się poprzez olbrzymią ilość umaszczeń. Oprócz tego, małżowina uszna może być w różnym stopniu wywinięta. Tego wyjątkowego kota o miłej aparycji trudno nie zauważyć.

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim curl
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka, Długa
Cena : pomiędzy 3200 zł i 4400 zł

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 40 cm
Kot American curl rośnie do drugiego, a nawet trzeciego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Opis
Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą kotów tej rasy jest wywinięcie uszu. Małżowina uszna może być zakrzywiona pod różnymi kątami. Niektóre osobniki mają idealnie proste uszy, u innych krzywizna jest umiarkowana, a u pozostałych może być tak mocna, że czubek ucha niemalże dotyka głowy. Podczas wystaw kotów, najlepiej oceniane uszy mają z reguły wygięcie od 90 do 180 stopni.

Ta nowa rasa wywodzi się od nierasowych domowych kotów. Ponieważ koty American curl hodowane są od niedawna, mają bardzo bogate dziedzictwo genetyczne. Mamy zatem osobniki zarówno krótkowłose, jak i długowłose. Dopuszcza się wszystkie umaszczenia szaty oraz kolory oczu. American curl są kotami średniej wielkości i o mocnej budowie ciała. Mają gruby u nasady ogon, który zwęża się ku końcowi.

Charakter
Koty American curl uważa się za towarzyskie i serdeczne.
Koty tej rasy są aktywne – trzeba im zapewnić odpowiednią ilość ruchu i stymulacji. American curl powinien codziennie mieć możliwość zabawy, zarówno samodzielnej, jak i z opiekunem.
Podobnie jak wiele kotów, amerykański curl lubi odpoczywać w wysoko położonych miejscach lub w pobliżu opiekuna.
Energia oraz imponujące możliwości poznawcze tego kota sprawiają, że łatwo aklimatyzuje się do nowych warunków.
Kot American curl z natury nie jest bojaźliwy – z reguły interesuje się wszystkim, co nowe.
American curl może przyzwyczaić się do samodzielnego zostawania w domu, choć wiele kotów tej rasy jest bardzo towarzyskich.

Amerykański curl i koty
Z reguły mieszkanie pod jednym dachem z innymi kotami nie jest dla niego problemem. Niemniej jednak ich dobre relacje są uwarunkowane między innymi otoczeniem, w którym żyją, oraz metodą, jaką koty były ze sobą zaznajamiane.

Amerykański curl i psy
American curl może mieszkać z psem, ale ważne jest, aby zwierzęta zapoznawać ze sobą stopniowo. Otoczenie, które zapewnia miejsca do wskakiwania, jeśli mruczek odczuje taką potrzebę, bardzo ułatwi wspólne mieszkanie. Sposób, w jaki kot został zsocjalizowany, ma wielki wpływ na jego umiejętność przebywania z psami.

Amerykański curl i dzieci
Ze względu na swój żywy i zabawowy temperament, kot American curl pasuje do aktywnych rodzin z dziećmi. Ważne jest, aby kontakt z maluchami odbywał się pod nadzorem dorosłych, którzy nauczą je szacunku do zwierzęcia i będą czuwać nad przebiegiem zabawy.

Amerykański curl i osoby starsze
Ponieważ kot American curl jest z natury aktywny, będzie odpowiednim wyborem wyłącznie dla osoby, która jest gotowa poświęcić czas na zabawy i stymulowanie swojego pupila.

Pielęgnacja
Szczotkowanie sierści i czyszczenie uszu raz w tygodniu, w zupełności wystarczą.

Częste choroby
U rasy American curl nie stwierdzono żadnych charakterystycznych chorób, prawdopodobnie ze względu na jej wielką różnorodność genetyczną. Gen odpowiedzialny za skrzywienie uszu wydaje się nie mieć wpływu na inne anatomiczne lub fizjologiczne cechy przedstawicieli tej rasy. Nie oddziaływuje również na słuch. Zatem mutacja określająca kształt uszu nie jest mutacją szkodliwą. Niemniej jednak zaleca się coroczne badanie stanu zdrowia kota, ponieważ niektóre osobniki mogą cierpieć na te same choroby, co inne koty domowe.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami. Małżowina zaczyna się zakrzywiać między czwartym a siódmym dniem życia, a łuk osiąga ostateczne wygięcie około szesnastego tygodnia życia lub nawet później.