Amerykański bobtail

Amerykański bobtail

Rasa kot amerykański bobtail jest wynikiem genetycznej mutacji. Powstała w sposób spontaniczny czyli bez ingerencji człowieka. Pod żadnym względem nie jest rasą hybrydową i nie ma nic wspólnego z kotem japońskim bobtail. Człowiek przyłożył rękę wyłącznie do wyboru osobników o naturalnym, krótszym niż zazwyczaj ogonie – w celu utrwalenia tej charakterystycznej dla rasy cechy. Amerykański bobtail z wyglądu przypomina rysia, ale dziką ma jedynie aparycję, ponieważ w głębi serca jest w pełni domowym czworonogiem.

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim bobtail
Długość życia : pomiędzy 15 i 18 lat
Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 35 i 40 cm
Kot pomiędzy 35 i 40 cm
American bobtail pełną dojrzałość osiąga w wieku od 2 do 3 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 5 i 8 kg
Kot pomiędzy 6 i 9 kg

Opis
Amerykański bobtail to kot średni lub duży, o typie budowy semi-cobby. Ma mocny kościec, dobrze rozwiniętą muskulaturę i szeroką klatkę piersiową. Jego grzbiet jest delikatnie łukowaty, ponieważ tylne łapy bobtaila są nieco dłuższe niż przednie. Wszystko to powoduje, że wygląda jak mały ryś. Ma dużą głowę o silnej szczęce i brodzie, oraz klinowaty, zaokrąglony pyszczek, który jest szerszy niż dłuższy. Oczy bobtaila są duże i przypominają kształtem migdał. Ma średnie, dość nisko osadzone uczy zakończone pęczkami sierści, zwanymi pędzelkami. Odmiana pół długowłosa może się też pochwalić kępkami sierści pomiędzy palcami.

Niemniej jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego kotka bez wątpienia jest ogon! Nie może być w zaniku, ale musi być skrócony i nie może sięgać dalej niż do kolana. Jest porośnięty długą, gęstą i poczochraną sierścią. Ogon amerykańskiego bobtaila jest niezwykle ekspresywny i bardzo dokładnie ilustruje obecny nastrój swego właściciela.

Charakter
Amerykański bobtail stara się nawiązać relację ze wszystkimi członkami rodziny i potrafi być bardzo czuły.
Ponieważ jest to rasa, która rozwinęła się w naturze, amerykański bobtail ma wszelkie umiejętności konieczne do przetrwania i samodzielnego radzenia sobie na wolności. Uwielbia się uczyć, czym nie raz zaskoczy swoich opiekunów.
Oczywiście wszystko zależy od osobnika, ale na dźwięk dzwonka amerykański bobtail z reguły pierwszy pojawia się przy drzwiach, aby sprawdzić, kto przyszedł do domu.
Od samotności zdecydowanie woli towarzystwo opiekunów.

Amerykański bobtail i koty
Ma łagodny charakter i dość dobrze dogaduje się z innymi kotami, ale mimo wszystko zwierzęta należy ze sobą najpierw zapoznać zgodnie ze sztuką.

Amerykański bobtail i psy
Często nazywany „koto-psem”, amerykański bobtail z psami dogaduje się bez problemu, o ile zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione.

Amerykański bobtail i dzieci
Wbrew pozorom jest bardzo łagodny. Lubi towarzystwo dzieci, lecz wspólny czas powinien przebiegać pod nadzorem dorosłych, aby uniknąć zbyt ostrych zabaw.

Amerykański bobtail i osoby starsze
Kot amerykański bobtail może być idealnym towarzyszem starszej osoby, o ile starannie wybrano osobnika o odpowiednim charakterze.

Pielęgnacja
Choć pielęgnacja bobtaila nie jest wymagająca, zaleca się delikatne szczotkowanie raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet częściej.

Częste choroby
To kot o żelaznym zdrowiu, który choruje bardzo rzadko. Mimo to mogą mu doskwierać niektóre typowo kocie choroby. Amerykański bobtail jest stosunkowo podatny na schorzenia jamy ustnej i przyzębia (kamień nazębny i zapalenie dziąseł). Zaleca się higienę jamy ustnej i opiekę dentystyczną.

Schorzenia typowe dla rasy to:
dysplazja stawu biodrowego prowadząca do kulawizny jednej lub obu tylnich łap
możliwe problemy z kręgosłupem spowodowane genetyczną mutacją odpowiedzialną za krótki ogon.

Ciekawostki dotyczące rasy
Ponieważ genu odpowiedzialnego za krótkość ogona nie da się kontrolować, u rasy American Bobtail występują osobnicze różnice w jego długości. Jest to gen dominujący, ale wydaje się inny od genu kota rasy manx, ponieważ u bobtaila ogon występuje zawsze, choćby minimalny.

× W czym możemy pomóc ?