Abisyński

Abisyński

Dla jednych jest podobny jak dwie krople wody do Felis lybica – afrykańskiego przodka współczesnego kota domowego, zaś dla innych to właśnie jego uroda, wielkie uszy, oczy w kształcie migdału i kolor sierści musiały być inspiracją dla malowideł i innych dzieł sztuki starożytnego Egiptu. Tymczasem badania genetyczne wskazują, że kot abisyński ma też przodków pochodzących z południowo-wschodniej Azji. Tak czy inaczej jest to bardzo stara, przepiękna rasa, której charakterystyczne umaszczenie i królewski wygląd wspaniale współgrają z ujmującą osobowością i niespożytą energią.

Podstawowe informacje o kocie abisyńskim
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm
Zarówno kocury jak i kotki rosną bardzo spokojnie i osiągają dojrzałe rozmiary ciała około szóstego miesiąca życia. Dorosły wygląd kształtuje się do jednego roku.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Opis
Kot abisyński jest średniej wielkości i ma budowę ciała typu foreign (szczupłą). Jest dobrze umięśniony i wysportowany, ale nie ciężki, a jego warunki fizyczne i postawa sprawiają, że wygląda, jakby cały czas był w gotowości do skoku. Zdaje się chodzić na palcach, lekko i z gracją. Proporcjonalna, dumnie uniesiona głowa oraz długi, zwężający się ogon stanowią elementy, które dodatkowo dodają mu gibkości i subtelności. Oczy w kształcie migdału, ani okrągłe, ani orientalne, są lśniące i wyraziste. Duże, miseczkowate uczy są szerokie u podstawy i osadzone stosunkowo nisko na głowie. Skierowane ku przodowi, dodają kotu niezwykle czujnego wyglądu.

Charakter
Abisyńczyk to pełen energii, żywy kot, ale z reguły jest też bardzo czuły i chętny na pieszczoty z opiekunami. Niektóre osobniki potrafią dopraszać się czułości niemal bez przerwy!
Kot abisyński lubi wysokość i potrzebuje codziennej dawki ruchu w postaci częstych zabaw. Interesuje się wszystkim, co się rusza, i niekiedy może sprawiać wrażenie kota nie do zdarcia.
Choć zdarzają się osobniki będące wcieleniem spokoju, abisyńczyki z reguły są pełne wigoru, a czasem wręcz gwałtowne. Przecież natura obdarzyła je sprawnością fizyczną nie bez powodu…
Abisyńczyki to istne małe tornada, które chcą być jednocześnie w kliku miejscach i aktywnie uczestniczyć w życiu swojego domu.
Są raczej ciekawskie, niż bojaźliwe i z reguły łatwo się adaptują, choć niekiedy potrzebują na to trochę więcej czasu.
Przeważnie są dość niezależne i potrafią wymyślać sobie samodzielne rozrywki. Niemniej jednak równie cenią towarzystwo opiekunów.

Kot abisyński i koty
Nie potrzebuje towarzystwa drugiego kota, ale spokojnie się do niego dostosuje, o ile damy mu czas, a zapoznanie zostanie przeprowadzone tak, jak należy.

Kot abisyński i psy
O ile zwierzęta zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką, abisyńczyk może żyć z psem w zgodzie, a nawet się z nim bawić. Gdy nie ma przyjaźni, wysoko położone miejsca do wskakiwania pozwolą kotu złapać chwilę wytchnienia i spokoju.

Kot abisyński i dzieci
Ponieważ koty abisyńskie są żywe i aktywne, świetnie odnajdą się w rodzinie z dziećmi, o ile te ostatnie wiedzą, jak obchodzić się z kotem.

Kot abisyński i osoby starsze
Wielka potrzeba ruchu i fizycznej aktywności sprawia, że kot zajęczy nie jest idealnym towarzyszem dla bardzo spokojnej osoby. Choć bardzo lubi pieszczoty, może się szybko znudzić i znaleźć sobie zajęcia uciążliwe dla opiekuna.

Pielęgnacja
Pielęgnacja abisyńczyka jest bardzo prosta i sprowadza się do szczotkowania raz w tygodniu. Można też użyć irchowej ściereczki, która nada futerku dodatkowego połysku.

Częste choroby
Kotom zajęczym mogą doskwierać te same choroby, co wszystkim innym kotom, ale niektóre schorzenia genetyczne są u nich powszechniejsze:
Niedobór kinazy pirogronianowej – choroba, która prowadzi do anemii (istnieje badanie przesiewowe).
Stopniowy zanik siatkówki – prowadzi do ślepoty (istnieje badanie przesiewowe).
Amyloidoza (skrobiawica) – prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek z powodu odkładania amyloidów w organizmie (dotychczas nie opracowano badania genetycznego, niemniej jednak ostrożność hodowców pozwoliła w znacznym stopniu ograniczyć występowanie choroby).
Odnotowano również skłonność abisyńczyków do chorób jamy ustnej i przyzębia (kamień nazębny i zapalenie dziąseł), dlatego zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych.
Mimo wszystko, to rasa, która generalnie cieszy się dobry zdrowiem.

Ciekawostki dotyczące rasy
Za sprawą różnego rozmieszczenia pigmentu we włosie, każda maść nadaje szacie inną miękkość.

× W czym możemy pomóc ?